Широките социалисти стават все по-тесни
Интервю на Татяна Стилиянова
във в-к „Дебати“, бр. 25
от 16 – 21 юли 1991 г.
– Господин Янков, сега Вие сте председател на Партия Либерален Конгрес, но ние Ви знаем и като един от ръководителите на Българската социалдемократическа партия по времето на първите стъпки на опозицията. Как станахте социалдемократ?
– Вие несъмнено си спомняте, че г-н Петър Дертлиев е споменавал, че сме се разделили с него, защото аз никога не съм бил социалдемократ. Впрочем тези думи на г-н Дертлиев бяха само една част от мое анекдотично изказване, че ние се разделяме просто защото и двамата нямаме нищо общо със социалдемокрацията.
За да отговоря по-пълно на въпроса Ви, ще се върна далеч назад във времето. Преди повече от 10 години, през есента на 1979 г., с мои приятели образувахме нелегална организация с цел вътрешна и международна правозащитна дейност и пропаганда. Много добре знаехме, че рано или късно ще бъдем арестувани и за да се обезпечим да не ни разстрелят веднага след арестуването, направихме две презастраховки – първо, нарекохме организацията „движение“ (а не партия!), и второ, нарекохме движението „социалдемократическо“. Тогава аз работех като главен асистент в Юридическия факултет при Софийския университет и като научен сътрудник първа степен в Българската академия на науките и вложих всичките си научни знания за планиране и презастраховане на всеки наш ход. Това презастраховане, разбира се, не можа да ме спаси от затвора, но все пак доведе до факта, че след като изтърпях присъдата си до последния ден, Върховният съд ме призна за невинно осъден поради липса на доказателства. Ние не сме били социалдемократи нито тогава, нито по-късно. Социалдемократическото наименование и фразеология бяха само прикритие на нашата типично либерална политическа ориентация, от позицията на която предприехме редица акции, които хвърлиха в паника Държавна сигурност на територията на няколко области. През 1984 г. бяха арестувани твърде много наши хора, но в затвора останахме само двама, при това без никакви конкретни доказателства за нашата дейност, тъй като всички се държаха съгласно предварително разработения от нас сценарий. В началото на 1988 г. част от членовете на нашата организация излязоха от нелегалност и образуваха Независимото дружество за защита правата на човека (НДЗПЧ), чиято дейност хвърли в истерия правоверните защитници на комунизма в България. През есента на 1989 г. излязох от затвора и възстановихме като легална старата си организация, но допуснахме първата си непростима политическа грешка, като се вляхме в Българската работническа социалдемократическа партия (обединена) /БРСДП(о)/. В същото време започна и създаването на Съюза на демократичните сили и членовете на първия Координационен съвет отказаха да приемат г-н Дертлиев заради „работническия“ характер на партията и върху моята съвест тежи грехът, че се застъпих и станах гарант за „опозиционната благонадеждност“ на г-н Дертлиев и неговата партия. Например най-непримирим беше г-н Йордан Василев, но моето „застъпничество“ и особено твърдението ми, че в скоро време ще променим името на партията в БСДП, убедиха г-н Василев и другите и те склониха да приемат г-н Дертлиев за член на Координационния съвет.
– Г-н Янков, сам ли допуснахте тези грешки или Ви помогнаха?
– От хората около мен аз бях професионално най-компетентният, защото моята специалност е именно политологията, така че вината е преди всичко моя. Но, разбира се, че и ми помогнаха. Тогава политическата ситуация бе силно еуфорична и объркана. Аз, като току-що излязъл от затвора, нямах точна информация за събитията в България и в Европа и твърде лесно се поддадох на съветите на Петър Бояджиев от Марсилия и Румяна Узунова от Мюнхен, с които разговарях по телефона дори по няколко пъти на ден.
– Кога разбрахте грешката си?
– Още на четвъртата среща с г-н Дертлиев вече знаех, че той не е социалдемократ, а в най-благоприятния за него случай – широк социалист. С моите приятели останахме в партията, защото решихме, че впоследствие ще успеем да „изтеглим надясно“ старите „широкани“ и да ги направим либерали. Това, разбира се, също беше грешка, но ние не можехме да знаем, че старите „широкани“ са толкова твърдоглави, че не желаят да станат даже и социалдемократи, а не само либерали.
– Ако на Вас ви е помогнато да сгрешите, смятате ли, че и на „широканите“ им е помагано да бъдат „твърдоглави“?
– Първоначалните ми съмнения отдавна са категорична увереност, че това е така. Повече от 20 години съм се занимавал само с политология и това е моята професионална специализация. Бях шокиран от факта, че г-н Дертлиев, чиято професионална специализация е медицината, а не политологията, плува толкова професионално в политическите водовъртежи, сякаш зад гърба му стоят най-малкото няколко професионалисти като мен. Не ми беше трудно да се досетя кои са те, защото много добре знаех кои са и къде са по-големите професионалисти от мен. Г-н Иван Лилов в брой 24 на в-к „Дебати“ нарича г-н Дертлиев „блестящ апаратен играч“. Точно в това се опитвах да убедя колегите в партията още през януари 1990 г., като дори съм посочвал аргументи относно авторите на сценария, по който играе г-н Дертлиев, но тогава малцина приемаха фактите и логическите съображения. На 18 януари 1990 г. инициативна група от 37 души официално обявихме, че свикваме работна конференция за отхвърлянето на марксизма като исторически фундамент на БСДП, за отхвърлянето на авторитарните методи на работа на г-н Дертлиев и за демократично изграждане на партийната структура. На 9 февруари 1990 г. обявихме създаването на „немарксистка фракция“ в БСДП и логическият завършек бе на конференцията на 18 март 1990 г., когато обявихме създаването на Социалдемократическата партия–немарксисти.
– Какво Ви попречи на тази конференция да се обявите за либерали?
– През март 1990 г. политическата ситуация в България бе почти толкова объркана, колкото и през ноември 1989 г. Комунистите внушаваха опасност от „румънски вариант“ и даваха да се разбере, че няма да позволят развитие на процесите извън рамките на Горбачовата перестройка. Имаше реална опасност за предстоящите избори да не позволят регистрация на партии с типично либерална ориентация. Нещо повече, очертаваше се, че споразуменията на „Кръглата маса“ ще бъдат именно в този дух. С други думи, ако тогава бяхме показали истинското си лице на либерали, щяхме да срещнем унищожаващата съпротива не само на комунистите, но и на официалната опозиция. Поради това на конференцията приехме една типично либерална програма и един типично социалдемократически устав, като оставихме наименованието на партията да бъде социалдемократическо. Оказа се, че много точно бяхме преценили всичко в това отношение. По време на съдебното заседание за регистрацията на партията през април 1990 г. прокурорката заяви, че се колебае дали да пледира отказ за регистрация поради наименованието „немарксисти“ и поради смущаващите искания в програмата ни, но социалдемократическият устав и наименованието на партията балансирали опасенията є. Ако не бяхме направили това, нямаше да бъдем регистрирани като законна партия за участие в изборите.
– Г-н Иван Лилов казва, че Дертлиев е успял да „заблуди всички, освен малцината от групата на Янков“. Колко голяма беше Вашата група?
– На конференцията на 18 март 1990 г. „малцината“ бяха точно 199 делегати от всички секции на БСДП от цялата страна, а зад тях имаше повече от три хиляди души. Наистина бяхме малко, но точно ние се оказахме прави. На онези, които по това време ме упрекваха в „разкол“ и „разцепничество“, аз казвах следното: „На Дертлиев му трябват само трима души, за да има партия с над три милиона джобни пари за ежедневни разходи и да съблазни три милиона политически девствени българи.“ Надявах се, че поне западните наблюдатели разбират опасните пируети на г-н Дертлиев, но само шест месеца след това, през октомври 1990 г., бях силно изумен, когато г-н Дъглас Смит и г-н Джон Мензис от посолството на САЩ в България с явна заинтересованост ме увещаваха да се помиря и обединя с г-н Дертлиев, защото вече било очевидно, че той е истински опозиционер и оценката ми за него била погрешна. След моя категоричен отказ американците просто престанаха да проявяват инициативата да се срещат с мен. И днес не ми е ясно дали и опитните западни политици са се оказали „политически девственици“, или просто техните политически интереси са наложили подпомагането именно на левичарските стратегии, чиито изпълнители са хората като Дертлиев.
– Как преценявате сегашното вътрешно разслоение в БСДП, разминаването между ръководството и членската маса. По-„тесни“ ли стават „широките“ социалисти?
– Според мен типичните стари социалдемократи отдавна са еволюирали и са либерали. През март 1990 г. в БСДП останаха само една малка част от типичните социалдемократи, но и те постепенно изживяваха илюзиите си и под натиска на политическите факти еволюираха и преминаха по-надясно в политическия спектър. През изтеклата година БСДП се оформи като партия на типични социалисти, рекрутирани от средите на старите широки социалисти и от социализиращите се комунисти. Тъй като социализиращите се комунисти придобиха превес в БСДП, това доведе до положението широките социалисти да стават все по-тесни. За мен БСДП не е социалдемократическа, а е социалистическа партия, при това партия на тесни социалисти, или с други думи – „розови комунисти“.
– Според Вас на какво разчита г-н Дертлиев в бъдещите избори, ако излезе със самостоятелна бюлетина?
– На „розовите комунисти“.
– Не са ли твърде много вече периодическите разцепления в СДС и на какво се дължат те?
– Аз съм един от създателите на СДС и все още ме боли, че тази организация не можа да се оформи като истинска опозиция. След 14 декември 1989 г., когато лидерите на СДС се отграничиха от „екстремистите“, скандиращи пред Народното събрание „Долу БКП!“, аз проумях, че нямам място в тази организация. Периодическите разцепления в СДС са генетично заложени и те се дължат на твърде много фактори, но най-важният от тях е този, че в ръководството още в началото се настаниха левичари.
– Има ли разлика между СДС от юни 1990 г. и СДС от юни 1991 г.?
– Несъмнено, но тази разлика все още е твърде незначителна. Налице е радикализиране, но все пак СДС си остава типично левичарска организация и дори най-десните в СДС са всъщност най-десни в рамките на левичарството.
– Как си обяснявате общата тенденция към либерализация на социалдемократическите организации? Закономерност ли е или е само предизборна демагогия?
– Политическата радикализация на масите в България налага адекватно реагиране на левичарските организации, претендиращи да бъдат „двигатели на историческия процес“. Претенции за либерализация имат всички левичарски организации. Но тяхната либерализация не е нищо друго освен извършване на бесни промени, при които колкото и да се променят, нещата остават едни и същи. В рамките на левичарството либерализацията не е нищо друго освен политическо словоблудство.
– Каква е Вашата прогноза за състава на бъдещия парламент?
– Либерализацията в обществото е много по-силна от либерализацията в ръководствата и стратегиите на политическите партии. Това несъмнено ще се отрази в бъдещия парламент. Във всички случаи не така, както ние искаме, но все пак твърде чувствително в сравнение със сегашното червено Велико Народно събрание.
[Публикувано и на стр.323-327 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар