Интервю на Росица Крупева
във в-к „Либерален конгрес“,
бр. 1 от 26 юли – 2 август 1991 г.
– Господин Янков, смятате ли себе си за една от особено колоритните личности в нашия политически живот? Безспорно сте популярен. На какво се дължи това?
– Зная, че журналистите често ме определят като „особено колоритна личност“. Нямам нищо против едно такова определение, макар че много добре зная, че различните хора, водени от различни политически мотиви и пристрастия, влагат различно съдържание в това понятие. През последните десет години достойнствата или недостойнствата ми са абсолютно непроменени, но съвсем до неотдавна заради тях бях наричан „престъпник“ и „враг на народа“. Днес квалификациите са „колоритност“, „екзотичност“, „странност“, „особеност на характера“ или дори „болестно състояние“. Според мен така се оценяват онези, които не се подчиняват на терора на преобладаващото мнение, което в тоталитарните и посттоталитарните общества като правило е погрешно и антихуманно. За себе си винаги съм имал научнообосновани аргументи за всяко свое неподчинение. Моята професионална специализация е политологията; оценките ми в тази сфера, поне досега, са били винаги точни. Впрочем, дългогодишното политическо едноцветие у нас създаде феномена „политически далтонизъм“, изразяващ се в това, че такива като мен бяха (и все още са!) оценявани като „колоритни“, като стоящи вън от основните цветове, докато всъщност става въпрос само за професионализъм. Преди години, когато всичко изглеждаше абсолютно безнадеждно, аз се опълчих срещу комунистическата система, преминах през нейната месомелачка, без да се интересувам от оценките на поведението ми, давани от служителите, хвалителите, строителите и покорните жители на комунизма. После стана ясно, че не аз съм престъпник, а точно онези, които ме бяха обвинили за такъв. Поведението ми като лидер на опозицията от мнозина се възприемаше като поведение на „враг на опозицията“, но вече е пределно ясно, че моите професионални оценки са били най-правилните и най-навременните.
– Във ВНС Вие публично нарекохте Андрей Луканов „престъпник“. Не смятате ли, че нещата се развиват така, че г-н Луканов ще се кандидатира за президент на България?
– Когато д-р Константин Тренчев „вдигна на крак“ профсъюза „Подкрепа“ за свалянето на Луканов от министър-председателския пост, аз бях против тази акция. Мисля, че най-голямата услуга на Луканов бе направена именно от д-р Тренчев. Свалянето на Луканов бе прибързано и му позволи да излезе „чист“ и неангажиран с непопулярни мерки. Когато д-р Тренчев издигна лозунга „Долу Луканов“, аз издигнах тезата „Долу системата и нейното Велико Народно събрание“, но срещнах само упреци. Така или иначе тогава не бе показан истинският образ на Луканов. После, както знаете, в парламента се разгоря битка, в която аз го нарекох „престъпник“, а документите, даващи ми право да го нарека така, бяха предоставени на Бюрото на ВНС и на прокуратурата. За съжаление комунистическата система все още е непокътната и Луканов дава указания вместо показания. Убеден съм, че идва времето, когато престъпници като него ще получат онова, което заслужават. В момента обаче е напълно възможно партията му да издигне неговата кандидатура за президент. Много вероятно е комунистите „да заложат“ отново на г-н Желю Желев и той да остане още един мандат. Според мен фактическият президент на България е генерал Семерджиев и аз не виждам основания за недоволство на комунистите от г-н Желев. Ако Луканов излезе на преден план, нещата ще бъдат прекалено очевидни.
– Смятате ли, г-н Янков, че България е все още комунистическа и тоталитарна държава?
– Разбира се! Ние живеем във време, когато, колкото и бясно да се променят нещата, всичко си остава съвсем непокътнато. В политическата социология това се нарича истеблейшмънт. За голямо съжаление официалната опозиция помага най-активно на комунистите да трансформират политическата си власт в икономическа, при това без да загубят политическата. Теорията и практиката на „мирния преход“ са творение на гъвкавия комунистически истеблейшмънт. Промените в икономическата сфера официално са наречени „бизнес“, но това, което става, няма нищо общо с бизнеса, защото няма нищо общо с частната собственост. Чудовищната спекула, която се разиграва в момента, не е и не може да бъде пазарна икономика. Тя може да бъде реализирана от хора, незасегнати от неизлечимата зараза на марксизма. Е, все пак, има някакви промени, например вече не ни трошат кокалите заради приказки, но за сметка на това е потрошено не само нашето минало, но и надеждите ни за по-добро бъдеще.
– Представете накратко програмата на Партия Либерален Конгрес.
– Кратко представяне на програмата не е възможно. Ние имаме претенцията, че нашата програма е уникална, че друга подобна няма в нито една от страните на бившия Източен блок. В основата стои идеята, че частната собственост е свещена и неприкосновена и е атрибут на свободната личност.
– Разчитате ли на един добър успех в предстоящите парламентарни избори? Кои хора ще гласуват за Вашата партия?
– Разбира се, че разчитаме на успех. Убедени сме, че за ПЛК ще гласуват всички, които считат себе си за либерали.
– Кое определя дистанцирането на ПЛК от СДС? Къде, в коя точка интересите Ви се разминават?
– Аз съм един от създателите на СДС и съм първият, който напусна тази организация. Първият ми конфликт с лидерите на СДС бе още на 14-15 декември 1989 г., когато те заявиха, че се разграничават от „екстремистите“, скандиращи пред парламента: „Долу БКП!“ През януари 1990 г. по време на първите дни на „Кръглата маса“ аз с ужас констатирах, че този съюз е окупиран от червените и работи за тях. На заседание на Координационния съвет на 5 февруари 1990 г. обявих създаването на така наречената от нас „фракция на радикалната опозиция в СДС“, но отец Христофор Събев и д-р Константин Тренчев бяха първите, които се огънаха под натиска на левичарите и още същата вечер фракцията ни бе разбита. Тогава си спомних, че Лех Валенса казваше, че полските комунисти са като репичките – отвън са червени, но отвътре не са. Хрумна ми, че нещо подобно, но с обратен знак може да се каже и за някои хора от СДС – отвън са сини, оранжеви, зелени, но отвътре са дълбоко червени. Тази констатация казвах на много места, включително и на дипломатически приеми, но срещах само упреци, а посланиците престанаха да ме канят на приемите си. Мисля, че едва преди няколко месеца стана пределно ясно, че и в ръководството на СДС има левичари, обслужващи интересите на комунистите. Все пак виждам крехка надежда за спасяването на СДС като опозиция – това са хората, известни като „Групата на 39-те“.
[Публикувано и на стр.328-331 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар