Това са литературни съчинения, създадени с цел
да се изгради героична биография на определени хора
В-к „Подкрепа“ бр. 229 (335)/1.10.1992 г.
Становище по повод публикуваните във вестника доклади до министъра на вътрешните работи от началника на Шесто управление на Държавна сигурност генерал-майор А. Мусаков. От всичките доклади (обозначени като „Бюлетин“ №... отпечатан в 1 екз.) името Янко Янков се среща само веднъж в следния текст: „Пред свои съидейници лишеният от свобода Янко Янков развивал теорията за създаване на социалдемократическа партия от нов тип. Тя трябвало да бъде изградена на базата на „неговата организация“ (имал предвид „дружеството“), която наброявала 250 души с филиали в няколко града на страната. Профсъюзният плурализъм също трябвало да се развива, като за целта било необходимо да се разшири и обогати дейността на т.нар. „профсъюз Подкрепа“. На вниманието на Янков стоял и въпросът за създаване на ударни групи, включващи лица, осъждани за различни престъпления, настроени крайно отрицателно спрямо „властта и милицията“. Споделяйки, че предстояло скорошното му освобождаване, Янков заявявал, че „навън предстои голяма работа за победата на политическия плурализъм“.
*
„Зелените“ на Каракачанов-младши през лятото на 1989 г. се бореха да спасят Рила и Места, а режима искаха само да го очовечат. Но „героите“ на генералмусаковските съчинения са предимно те, а не истинските политически противници.
*
Запознах се със съчиненията на генерал Мусаков, включително и с Бюлетин № 16, където в един съвсем кратък абзац се споменава и моето име. По това време се намирах в затвора, където говорех пред много лишени от свобода за политическите проблеми, които предстои да се решават в момента, а и по-късно в нашето общество. Сега почти ми е ясно от кои хора е изтекла информация, за да стигне това до споменатия бюлетин.
Абсолютно категоричен съм, че тези бюлетини са манипулирани. Те без съмнение са писани по онова време, но по всяка вероятност с голямата цел да излъжат, да изманипулират нечие мнение – това на политбюро, а може би и със стратегическата цел в близко време (месеци или година-две) да бъдат оповестявани публично, както това става сега, и на нашето общество да му се внуши, че това са големите герои, тези са големите борци за демокрация. Прави силно впечатление фактът, че се спрягат почти изключително имената на тогавашни комунисти, на току-що изключени комунисти или още неизключени, но търсещи определена реализация в сферата на преустройването на комунистическата идея. Очевиден е и фактът, че дори през 1990 г. и 1991 г. Радио „Свободна Европа“ излъчваше интервюта почти изключително с тези хора и аз неслучайно казах веднъж на Румяна Узунова, че тя има голям грях към България, защото чрез радиото наложи на българското съзнание убеждението, че дисиденти са именно хората като Чавдар Кюранов, Петко Симеонов, Желю Желев и останалата плеяда комунисти и деца на генерали и на висшата партийна номенклатура, с които правеше интервюта. Тя ми възрази, че и с мен била правила. Но докато към мен се обърна само три пъти, с Петко Симеонов излъчи най-малко тридесет интервюта, а с Чавдар Кюранов може би два пъти повече, и т.н. Така че стратегията, която забелязвам в тези бюлетини, се прокрадва и в Радио „Свободна Европа“.
Това е сериозна база за размисъл. Възниква въпросът, дали е възможно съществуването на споразумение между ЦРУ И КГБ България да бъде тласната единствено в посоката на преустройството и не по-далече от сферата на левичарските тенденции. Онова, което също така прави силно впечатление, е, че информацията за определени хора, за определен тип хора, е текла като от река. Като че ли всички са казвали за всеки какво точно върши. Възможно е това да се дължи на много скъпата техника, монтирана на определени места. Това обаче е слабо вероятно. Но няма съмнение, че бюлетините са създавани още тогава съзнателно тенденциозно и с манипулативна цел както по отношение на бившия комунистически елит, така и по отношение на бъдещите читатели, в които един ден тези „документи“ биха попаднали като трофеи. Аз лично не им вярвам.
Показателно е и обстоятелството, че в тях се мотаят преди всичко имената на хора от Клуба за гласност и преустройство. Когато той беше създаден, в затвора се говореше много за него. Веднъж баща ми на свиждане спомена, че и по Радио „Свободна Европа“ казали, че има такъв клуб. Тогава го помолих да потърси лидерите му Желю Желев, Чавдар Кюранов, Иван Джаджев. Той се срещнал с няколко души, но те щом разбрали, че става дума за политически затворник, категорично отказвали да се застъпят и заявили изрично на баща ми, че с врагове на държавата и на системата не се занимават. Така че за мен е повече от ясно, че хората от клуба са имали съвсем други претенции, съвсем други стремежи – леко раздвижване, леко демократизиране на комунистическата партия в рамките на преустройството.
За мен е ясен и друг много силен факт – че от Независимото дружество за защита правата на човека са цитирани в тези бюлетини имената на изключително малко хора. Това ме навежда на мисълта, че възможностите на Държавна сигурност да проникне сред дейците на дружеството са били силно ограничени и са успявали само чрез няколко лица, може би част от тях са тези, които се споменават активно. Но ме навежда и на друга мисъл: тъй като това са почти изключително политически затворници, които много добре са умеели да работят конспиративно, ДС не е успявала да прониква до тях. Ако пък е прониквала, вероятно авторите на бюлетините са работили с далечна бъдеща цел – имената, цитирани там, да бъдат бъдещите политически лидери, а бившите политически затворници да бъдат игнорирани и да бъдат представени като опасни личности. Целта е била да им се изгради образ на зловещи хора, на които бъдещото демократизирано общество не би могло да се опира. Така че според мен съвсем тенденциозно липсват имената на изявени политически затворници, членове на Независимото дружество за защита правата на човека като Едуард Генов, Цеко Цеков и много, много други. За сметка на това Румен Воденичаров се споменава усилено, защото пределно ясно е било на ДС кой е той. Пределно ясно им е било, че това е техен човек, чиято задача е да завладее дружеството.
По-късно, когато вече бях излязъл от затвора и се свързах за първи път по телефона с Петър Бояджиев в Марсилия, аз му споменах, че имам големи резерви и съмнения. В определен момент се случило така, че дори опитен затворник и политически конспиратор, какъвто е Петър Бояджиев, за известен период от време е повярвал на Румен Воденичаров и е отстранил или е спомогнал да бъде отстранен от ръководството Илия Минев с аргумент, че е компрометиран, тъй като е дългогодишен затворник. Показателно е например, че името на Илия Минев се споменава съвсем бегло и при това в съвсем негативен план.
Трябва, разбира се, да спомена и това, че още през зимата на 1988–1989 г. почти е приключвала кампанията по изгонването на най-изявените политически противници на комунистическия режим, на най-изявените дейци на дружеството. Очевидно това е една от причините, поради която имената им липсват. Но изгонването им не е ли преднамерено търсеният начин да бъде освободено политическото пространство за новите „герои“, за комунистическите изпълнители на сценария за „демократизация“, социалистически плурализъм и перестройка по горбачовски? Точно по това време при мен в затвора дойде моят съученик от гимназията Божидар Антонов, с когото по-късно заедно завършихме Юридическия факултет, но тръгнахме по различни пътища. Той отиде да работи в Държавна сигурност и по времето, за което говоря, беше началник на ДС в Михайловград. Дойде, за да ми съобщи, че са готови веднага да ме пуснат от затвора, само трябвало до две седмици да се махна от България. Не само отказах, но направих един изключително голям скандал в присъствието на началниците на затвора.
В многобройни интервюта, а и непосредствено след като излязох от затвора през есента на 1989 г., започнах да споменавам за прочутия план „Клин“, наречен „Страната Х след момента t“. Тогава никой не искаше да чуе затова, което говоря. Едва през май 1990 г. Радио „Свободна Европа“ съобщи за този план. Според мен бюлетините са били съставени от екипа приемник, който вече е бил формиран – вероятно още от 1987-1988 г., ако не и по-рано, когато е бил разработван планът за елегантен преход на България от класически комунизъм към социалдемократизъм, към неосоциализъм, неосоциалдемократизъм, т.е. в сферата на левичарството. Целта е била самите комунисти, които и досега управляват реално, да запазят властта си под формата на икономическа и евентуално политическа власт. Тези бюлетини са разработени по всяка вероятност от КГБ в България, което така или иначе се е сблъсквало с по-твърдата позиция на Тодор Живков и е трябвало да намери елегантен повод да го отмести встрани от политическата сцена, за да може на освободеното пространство да сложи своите хора.
Повечето от имената, които се срещат в тези бюлетини, особено имената на такива комунистически функционери и марксисти като Чавдар Кюранов, проф. Иван Николов, Желю Желев, Иван Джаджев, Копринка Червенкова и някои други са хората, на които е трябвало да се изработи дисидентска биография. Литературните съчинения на анонимните автори, както и ситуациите, които са се развивали тогава, са създадени с цел да се изработи героичен ореол, героична биография на определени хора, докато в същото време хората с истинската антикомунистическа биография са били игнорирани и дори да е имало информация за тях, тя не е попаднала в тези бюлетини.
Основателен е въпросът, защо бившите ченгета пуснаха на бял свят именно тези бюлетини, подписани от ген. Мусаков, а не например оперативните донесения, на чиято база е съчинявана героичната повест за определени ключови лица в отдавна замисления сценарий. Знае се, че Желю Желев се е срещнал инкогнито с Андрей Луканов още през 1988 г. и тази среща е съответно фиксирана. За какво са се договорили тогава? Бюлетините на генерал Мусаков мълчат за тези неща. Архивите на Министерството на вътрешните работи, макар солидно прочистени, са благодатна територия за проучвания и оттам именно ще трябва да се търси истината, а не от тези бюлетини. Освен това изключително важни са архивите на Главно следствено управление на ДС, чийто приемник сега е Националната следствена служба с ръководител Ани Крулева. Считам, че там има много по-зловещи документации, отколкото в архивите на Министерството на вътрешните работи. Един ден, когато проговорят те, когато проговорят архивите на КГБ, ще видим в ярка светлина кой кой е, макар че и днес действията и позициите на мнозина дисиденти от онова време ясно подсказват на кого са служили и на кого продължават да служат.
[Публикувано на стр.498-502 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар