Конституцията – една година след залпа
„Експрес“, седмично информационно
списание, брой 3, 1992 г.
На 12 юли 1991 г. България получи новата си конституция. Формалното призвание на основния закон е да обединява нацията, но миналата година той я раздели. Последвалите парламентарни избори бяха спечелени от онези сини депутати, които напуснаха Великото Народно събрание, не подписаха конституцията и обявиха гладна стачка. Политическите измерения на събитието надхвърлят конкретния факт „конституция“. Дилемата беше не само „за“ или „против“ сътворения проект, а „за“ и „против“ сътрудничеството с комунистите, обясниха 39-те.
Новата конституция разделя политиците и година по-късно.
• Стефан Савов – СДС,
председател на Народното събрание
Аз бях от онези депутати, които миналата година се бориха против начина на приемане и против съдържанието на тази конституция. Около 100 народни представители от Великото Народно събрание не я подписаха. Причините и доводите няма да повтарям, те бяха достатъчно огласени тогава.
Като народни представители в новото Народно събрание ние бяхме длъжни, заклехме се в тази конституция и стриктно я спазваме. Още миналата година обърнахме внимание, че тя не е достатъчно перфектна и либерална... Страната ни заслужаваше една по-добра конституция. Недостатъците и недомислията се дължат вероятно на това, че тя се работи припряно, под натиска на събитията. Сега, при конкретно-практическото приложение на основния закон на страната, срещаме трудности. Знаете най-често отбелязваните критики: неизяснена е фигурата на президента – той се избира пряко от народа, а е лишен от правомощия, недоизяснен е и проблемът с Конституционния съд, отделно голяма част от текстовете препращат към конкретни закони.
Мисля, че можехме да изработим и по-добра конституция. Но миналата година в СДС имаше хора, които до голяма степен могат да се определят като „отгледана опозиция“ и те отидоха към сътрудничество с комунистите.
Смятам, че когато нещата в нашия парламент се поуспокоят, ще успеем да намерим необходимия кворум от 2/3, за да променим някои текстове от конституцията. Като председател на това Народно събрание и като лидер на Демократическата партия съм напълно съгласен и споделям конституционното положение, че България е парламентарна република и парламентът осъществява контрол върху изпълнителната власт.
• Янко Янков,
председател на Съюза за Търновска конституция
и на Партия Либерален Конгрес
Въпреки че бях включен през 1990 г. в Комисията за изработване на проект за конституция на България, участвах само в първите няколко заседания и веднага я напуснах. В комисията тотално господстваха левичарските конституционни идеи и тъй като не можех да повлияя върху изработването на текста, прецених, че е по-достойно да не ангажирам съвестта си с безплодна дейност. Изтеклата година ме убеди, че конституцията като правен текст „не работи“. А с вградения в нея неокомунистически дух тя брутално и жестоко настъпва напред. Целта на Димитровската конституция беше да изземе частната собственост на хората и формално да я трансформира в обществена, целта на Живковската беше да узакони докрай този акт, а целта на сега действащата е да върне обратно цялата тази собственост вече в ръцете на новите капиталисти, т.е. бившите комунисти. Подобен процес е бил забелязан в Англия по времето на Кромуел, когато възникващата буржоазия е трябвало да бъде оземлявана. По този начин сега комунистите работят за създаването на своята капиталистическа собственост.
Смятам, че ние трябва да се върнем към една осъвременена Търновска конституция, която е перфектна като идея, но вече не е перфектна като текст.
Всички закони, които се приеха на базата на сега действащата конституция, също обслужват преминаването на политическата власт на комунистите в икономическа. Каквото и правителство да има, при тази Конституция и при 96% държавна собственост то ще е комунистическо или неокомунистическо и ще управлява или с комунистическия апарат, както управляваше правителството на Луканов и на Попов, или въобще няма да управлява, както не управлява Филип Димитров.
• Проф. Чавдар Кюранов,
председател на ОСД в БСП
Едно от най-важните политически събития след 10 ноември беше приемането на новата конституция от Великото Народно събрание. Най-същественото според мен е, че тя носи нова философия. В предишните конституции, включително и в поправения след 10 ноември вариант, центърът беше държавата. В новата стремежът беше център да бъде личността и правата на личността. Ако може да се говори за философия на конституцията (а аз мисля, че може), това е философията на новата конституция.
Спомням си как депутати от миналогодишната опозиция по чисто формални съображения рязко се съпротивляваха, че в текста се споменава немалко пъти думата „държава“. Но те за съжаление не разбраха, че въпросът не е колко пъти ще се спомене думата „държава“, а каква роля се отрежда на държавата. В случая тя служи за осъществяване правата на хората, а не за тяхното ограничаване.
Важно е, че в тази конституция, освен гарантирането на индивидуалните права, бяха запазени и някои колективни права на хората (право на здравеопазване, образование) и особено правото на труд.
Друг характерен момент: според конституцията България е социална държава. Това означава, че законодателите трябва да държат сметка за този факт. Можем ли да кажем, че конституцията се спазва? Откакто се установи парламентарното мнозинство на СДС, тя често се нарушава – както от СДС, така и от президента на републиката. Тогава ще запитате: какъв е смисълът да има конституция, щом тя не се спазва? Нужно е да има конституция, за да се видят и отклоненията, и нейните нарушения.
[Публикувано и на стр.466-468 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар