В-к „Либерален конгрес“
бр. 24–25 (40– 41)/3.7.1992 г.
До Господин Иван Татарчев
Главен прокурор на България
гр. София – 1000
Уважаеми господин Главен прокурор,
След досегашните няколко безрезултатни писма, изпратени лично до Вас, днес, сядайки пак да Ви пиша, се сетих за един древен, но все още много актуален съдебен анекдот. Ще бъде интересно да Ви го разкажа:
По време на съдебно дело Филип Македонски заспал и пропуснал да чуе аргументите на подсъдимия. Когато се събудил, той направо произнесъл сурова присъда.
– Аз ще обжалвам ! – заявил осъденият.
– Пред кого? Аз съм най-висшият.
– Пред тебе – отговорил осъденият. – Стига само отново да не заспиш.
С носталгия се сетих за този анекдот, защото по времето на откритата комунистическа диктатура аз бях изписал твърде много жалби до най-висшите инстанции в България, макар че много добре знаех, че те спят и няма да ме чуят, но все пак знаех, че ще бъда чут от будната световна съвест, която действително ме чуваше и реагираше, естествено, не толкова енергично, както на мен ми се искаше, но все пак реагираше. Днес е безнадеждно да бъда чут от когото и да е – най-висшите у нас продължават да спят за собствено удоволствие и за да не развалят кефа на комунистите, а Западът, май и той бе приспан с нова серия демагогия и не иска нищо да чуе, защото у нас вече било имало демокрация.
Сетих се и за още един любопитен анекдот от класическото тоталитарно време: един буден журналист, виждайки „дребните“ нередности в единствената сфера, където се разрешаваше да се признава, че те можеха да съществуват, търговията, набрал смелост и казал на продавачката, че ще напише остър изобличителен материал във вестника, а тя ехидно му отговорила: „Ти си пиши, а аз пък няма да го чета!“
Та и нашата работа е такава, уважаеми г-н Главен прокурор – аз си пиша, зная че няма кой да го чете, зная и защо това е така, но се надявам, че все пак скоро ще дойде времето, когато не само написаното ще бъде прочетено най-внимателно, но и най-прецизно ще бъде потърсена отговорност не само от виновните в жалбите, но и от тези, които днес спят и не четат жалбите до тях.
Днес „времето е наше“, но е очевидно, че щом е „ваше“ или „наше“, то все още не е време на правосъобразността. Докато чакам да дойде времето на правосъобразността, аз ще Ви изпращам „серия“ от описания на факти и обстоятелства, достойни за вниманието на защищаващите достойнството на човешката личност право и институции.
*
На 20.12.1987 г. написах и изпратих жалба, адресирана до Главния прокурор на България. Тогава се намирах в Софийския централен затвор, а администрацията на затвора не ми даде обичайния за такива писма изходящ номер. Независимо от това, писмото е било получено, защото при посещение в затвора на военния прокурор Карамфилов узнах, че съдържанието на жалбата ми му е много добре известно. Официален отговор на нея не съм получавал никога. Официалното мълчание не бе в състояние да ме накара да се откажа от настояването си да получа отговор със становището на прокуратурата. Половин година по-късно, на 27.06.1988 г., отново изпратих копие от тази молба до Главната прокуратура, но вече и до новосъздадения тогава комунистически Комитет по правата на човека и затворническата администрация изпрати тези писма с официалната служебна поща и ми даде изходящи номера 45, 46 и 47 с дата 27.06.1988 г. Официален отговор пак не получих, но при едно мое „принудително отвеждане“ под конвой до канцеларията на военния прокурор Карамфилов научих, че поставеният от мен проблем му е много добре известен. Доколкото зная, същият този Карамфилов днес е на по-висока длъжност в подчинената Ви Прокуратура на въоръжените сили. Можете да го попитате. И нека предварително Ви кажа, че не бихте имали основание да получите отговор, че той не си спомня кой съм или какво съм искал от него. Той много добре ме познава и много добре ще си спомни какво съм искал от него, защото той и още няколко капитани от армията бяха мои студенти в Юридическия факултет при Софийския университет, а после като военни прокурори в Софийската и Пловдивската прокуратура узаконяваха беззаконията на Държавна сигурност по отношение на мен в затвора. (Нека поясня, че като преподавател в Юридическия факултет получавах копие от официалните списъци на новоприетите студенти и кой на какво основание е записан да учи; в няколко курса имаше студенти, записани да учат без приемни изпити със специална заповед на министъра на вътрешните работи и това бяха офицери от армията, пренасочени от Шесто управление на ДС за военноследствена и военнопрокурорска работа; същите, както виждам, днес са на Ваше височайше подчинение; Бог да Ви пази от тях!)
*
А сега ще възпроизведа дословно текста на цялата жалба.
До Централния комитет на БКП,
До Главния прокурор на НР България
на Янко Николов Янков
гр. София, Централен затвор, XII отряд
Граждани социалистически ръководители,
Намирам се в Републиканската болница при затворите, за да лекувам пораженията на бъбреците ми, нанесени ми от жестоките побоища, на които бях подложен за две години в затвора в гр. Пазарджик. Тук случайно се запознах с едно дете (точно на годините на моя син!), чиито страдания в поправителния дом в гр. Бойчиновци ме потресоха. Това дете съгласно чл. 14, ал. 2 от НПК се счита за невинно, защото няма присъда, в която се установява противното!
Казва се Мартин Захариев Първанов Георгиев, роден е на 16.08.1970 г. в гр. София, живущ в жк „Априлски“, блок 5, вход В. Арестуван е на 15.09.1987 г. и през октомври е изпратен в гр. Бойчиновци в поправителния дом съгласно чл. 65, ал. 1 от НК. В деня на започването на страданията на това дете то е имало точно 17 години и 2 месеца, тоест непълнолетно лице по смисъла на Наказателния кодекс. Наказателното му преследване е за неподчинение на органите на властта, хулиганство, някакви неустановени дребни кражби и вероятно ще бъде „справедливо и законосъобразно“ осъдено. От следствените органи то няма оплаквания, където е заявило, че осъзнава вината си.
На 15.09.1987 г., когато е било арестувано, това дете е било само по риза, защото било топло времето. Когато през октомври то било изпратено в Бойчиновци, времето вече станало студено, а детето нямало дреха. Детето било посрещнато от един старшина по прякор Влаха, който веднага нарекъл детето „голям тежкар“, без да му обясни защо го нарича така – дали защото е от София, или защото в студено време ходи по риза. В присъствието на двама новодошли и двама близнаци от IV отряд, връщащи се от дело, старшината ударил Мартин за личен и колективен респект. От носа на детето потекла кръв и Влаха му заповядал да отиде да се измие. Мартин отказал и поискал да го видят офицерите, но Влаха му казал да се измие, защото това още нищо не е. Мартин се уплашил и се измил, без да търси офицерите.
Когато започнали да „изпаряват“ цивилните дрехи, Влаха наредил на другото новодошло дете да влезе в машината при поставените там дрехи, за да бъде „изпарено“ заедно с тях. Детето влязло и клекнало, а Влаха започнал доволно да се смее и после великодушно казал на момчето да излезе от машината.
Още същата вечер Мартин бил изведен в коридора, за да го почисти с парцали. Тогава Влаха го извикал и му казал, че Мартин трябва да му стане личен доносник за всичко, което види и чуе, защото иначе „ще се разправя“ с него. След няколко дни Мартин му казал, че не е чул и видял нищо нередно, Влаха го обвинил, че лъже и люто му се заканил, че следващия път няма да му прости.
В приемната са били шест (6) деца, от които Мартин помни името на Борислав, защото същият после е бил разпределен в неговия отряд. Пак в неговия отряд е било разпределено и едно друго момче, което е било бито в приемната. Няколко от децата се сборичкали на шега, но влязъл старшината Трайков и наредил на всички, така, както са по пижами, да излязат в коридора. Там той накарал всичките да легнат по корем на мозайката. После донесъл отнякъде някакъв специален гумен маркуч за биене и казал на децата, че ще им удари „по пет бързи“ удара на всеки. Тогава едно момче заявило, че само то е виновно, и старшината Трайков му ударил по пет удара на всяка длан на ръцете. После казал на децата да се приберат в легнало положение, докато преброи до две. Децата не могли да направят това и Трайков ги върнал в изходно положение. Втория път децата успели да легнат навреме. Тогава старшината им казал, че ако някой проговори, то той щял да вземе „бъркалката от кухнята“ и с нея ще ги просне на земята и ще им изпочупи кокалите. Казал им да попитат Борислав, който вече знае как става това.
Пак докато били в приемната, Мартин и Крум били извикани от старшината Влаха, който ги накарал да му правят масаж на краката с тигрова мас.
После, вече в отряда, Мартин присъствувал на събрание на няколко отряда, където децата били посетени от един капитан, зам.-началник на поправителния дом. Децата му се оплакали, че в работните цехове е студено; че работят със скъсани гумени цървули и навсякъде течащият борьол от машините им мокри краката; че им се дава само по един стар (износен) работен костюм в годината; че бригадните председатели и домсъветниците непрекъснато ги тормозят и бият; че старшините зверски ги бият. Този началник им отговорил, че в цеховете ще продължи да бъде така, защото това не зависи от него; че за облеклата нямат лимит; че ако отрядните отговорници продължават да ги бият, ще бъдат сменени (за наказание не е споменавал); за старшините нищо не казал. Тогава децата му се противопоставили, като казали, че и друг път са слушали обещания, но нищо не се е променяло, дори ставало по-зле.
След събранието старшината Камен казал на децата следното: „Вие си се оплаквайте колкото си щете, а аз, след като ви потроша ребрата, ще ме накажат най-много да дежуря на вишката!“
Наскоро след това старшината Камен по време на вечеря извикал Пламен, с едната си ръка го хванал за гушата и го стиснал, а с другата си ръка го удрял в стомаха и гърдите, като садистично се смеел. После при другарчетата си Пламен казал, че ще се оплаче на офицерите, но децата го посъветвали да не прави това, защото ще стане още по-зле, и Пламен се отказал да търси правдата. Същият този старшина имал навика често да стиска за гърлото всяко дете, което например шавне в строя. Старшината Камен си протягал дясната ръка напред, разтварял палеца и останалите си пръсти, заповядвал на детето „Ела и се удуши!“, тоест, децата сами да сложат гърлото си в ръцете му.
На част от децата разрешават да носят топли домашни дрехи, но на други не разрешават. Старшината Слончето жестоко бил с юмруци и ритал Марин (тоест друго момче, а не Мартин!), защото детето било с топъл домашен пуловер в студения клуб.
Ако някое дете се опита да се защити от издевателствата на бригадния отговорник и домсъветниците, старшините пребиват детето, независимо от очевидната вина на бригадния и домсъветниците.
Върху Мартин не са посягали да го изнасилват сексуално, той не е видял да се прави такова нещо в негово присъствие, но е чул, че има такива случаи и че никой не защитава жертвата.
В поправителния дом в гр. Бойчиновци Мартин престоял около един месец и половина. На 05.12.1987 г. Мартин бил докаран в Дирекцията на народната милиция в София за приключване на следствието. За да не бъде върнато отново в Бойчиновци, детето глътнало една лъжица и така попаднало в Републиканската болница при затворите, където съм и аз. Пред мен Мартин заяви, че ако го върнат в Бойчиновци, ще се самоубие.
Граждани социалистически ръководители,
Аз вярвам на това дете, защото и аз преминах през ужаси в затвора в Пазарджик. Считам, че тези гнезда на ужасите трябва да бъдат ликвидирани. Чрез методите и средствата на правото и строгото спазване на законността. Психическото състояние на това дете е застрашено и то има нужда от успокоение. Но не от успокоение от психиатър, а от успокоение от органите на властта. Ако вие не направите това, аз ще предоставя тези факти на разположение на световната общественост.
20.12.1987 г.
Янко Янков
*
Уважаеми г-н Главен прокурор,
Предоставих на Вашето внимание описаните факти и обстоятелства и се надявам да доживея времето, когато прокуратурата ще разполага с почтени прокурори, които ще проучат всичко и ще отговорят на въпроса има ли престъпления и ако има – от кого каква отговорност трябва да се търси.
26.06.1992 г., София
Янко Янков -
председател на Партия Либерален Конгрес, председател на Съюза на юристите демократи в България и председател на Съюза за Търновска конституция
[Публикувани на стр.460-465 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар