Политическата самоличност
Интервю на Росица Крупева
във в-к „Либерален конгрес“,
брой 2 от 29 август 1991 г.;
брой 3 от 1219 август 1991 г.;
брой 4 от 1926 август 1991 г.;
брой 5 от 26 август – 2септември 1991 г.;
брой 6 от 19 септември 1991 г.
Господин Янков, едва днес Партия Либерален Конгрес започва да издава свой вестник. Досега имаше някои публикации, но е очевидно, че политическата самоличност на партията е била в сянка за масмедиите. Разкажете как бе създадена партията, какво е нейното минало?
– След дворцовия неокомунистически преврат, извършен на 10 ноември 1989 г., на политическата сцена в България се появиха и шумно заявиха своето присъствие твърде много партии и организации. Според съдебния регистър до този момент са регистрирани точно 96 политически партии и около 150 организации, активно участващи в политическия живот. Голяма част от тези партии и организации са създадени през последната година и половина и според мен повечето от тях са дело на адаптивната стратегия на комунистите, превръщащи се в неокомунисти, социалисти и социалдемократи, за да запазят властта си. Другата част са партии и организации, които са съществували преди установяването на комунистическата диктатура и сега са възстановили своята дейност. Партия Либерален Конгрес е една от малкото политически организации, която е създадена като нелегална в условията на жестоката комунистическа диктатура.
През есента на 1979 г. заедно с мои приятели образувахме нелегална организация за борба срещу комунистическата система и за реални човешки права. Много добре знаехме, че рано или късно ще бъдем арестувани и за да се обезпечим, за да не ни разстрелят веднага след арестуването, направихме две изходни презастраховки: първо – нарекохме организацията „движение“, а не партия. Поради конспиративни съображения не искахме да създаваме писмен устав и писмена програма, макар че имахме вербално установени уставни и програмни положения, от които се ръководехме. Второ – нарекохме движението „социалдемократическо“, за да можем при арестуването да пледираме, че все пак сме „братовчеди“ с комунистите и да разчитаме, че ще останем живи в комунистическите затвори. Тогава, както знаете, всяко опълчване срещу съветския тип комунистически догми се наказваше изключително жестоко и бе равносилно на самоубийство. Ние поехме риска на жестокото наказание, но все пак искахме да направим така, че ако трябва да умрем, това да стане по-късно.
– Съвсем наскоро журналисти, произлизащи от комунистическите среди, Ви обвиниха в „политическа непоследователност“ понеже по-рано сте бил социалдемократ, а сега сте либерал.
– Логиката на това обвинение е много стара. Още по времето на Сталин всички, които се завърнаха живи от фашистките концлагери и трябваше да попълнят местата в много по-зловещите комунистически концлагери, бяха обвинени в най-висшата степен на политическа непоследователност, наречена „предателство“. Обвиненията на тези журналисти и на техните господари не ме засягат. Ще призная правото да ме обвиняват в това отношение само на онези, които открито са заявили на комунистите, че са техни противници и са останали живи, без да паднат на колене. Твърде много са хората, които са свидетели на всеки момент от моя престой в комунистическите затвори, но аргументи против мен, идващи оттам, няма и не може да има. Ние бяхме и си останахме последователни в жестоката схватка с комунистите и съвсем отделен въпрос е, че конспиративните условия доскоро ни налагаха да се прикриваме зад социалдемократически идеи и фразеология. Ако някой не признава това ни право на конспирация, то неговата аргументация е само леко завоалирана форма на желанието му да сме мъртви.
Още в началото на нашата нелегална дейност ние решихме, че все пак можем да се противопоставим на комунистическата система, като се придържаме към две основни стратегии. Първата стратегия бе да издирваме хора, обикновено наши познати или познати на нашите познати, чиито права са нарушени, да документираме и систематизираме нарушенията, а после от тяхно име и с тяхно съгласие да отправяме множество жалби до всички възможни инстанции, като се позоваваме на официалните политически догми и на законодателството и настояваме за тяхното стриктно спазване. Така подготвихме изключително много официални жалби и отговори, в които документирано личеше противоречието между официалните комунистически догми, законодателството и реалната действителност. Всичко това беше систематично подреждано в папки и лично аз започнах да посещавам редица западни посолства в София, където депозирах тези папки. Това беше по времето, когато твърде много хора не смееха дори да минават по улицата, на която се намираха тези посолства. Втората ни стратегия бе – като се позовавахме на социалдемократическите идеи и фразеология да „замотаваме акъла“ на онези, които виждаха реалната трагична ситуация, но не виждаха перспектива за съпротива. В съвкупност тези две стратегии ни дадоха възможност да „задръстим“ всички държавни и обществено-политически инстанции с високопрофесионални правни и политически аргументации, като копията на тези аргументации се предоставяха на редица западни посолства. Отделно от това, благодарение на нас, в продължение на една година и половина територията на няколко окръга бе осеяна с позиви против комунистическата система. В Михайловград, където позивите бяха разпространявани най-интензивно, започнаха масови арести. През 1984 г. бяха арестувани твърде много наши хора, но в затвора останахме само двама, при това без никакви конкретни доказателства за нашата дейност, тъй като всички се държаха съгласно предварително разработения от нас сценарий.
– Как обезпечихте качеството на сценария?
– Когато започнахме тази „самоубийствена“ съпротива срещу системата, аз работех като главен асистент в Юридическия факултет при Софийския университет и като научен сътрудник първа степен в Института по науките за държавата и правото при Българската академия на науките. Специалността ми се наричаше „Теория на социалното управление“, която аз разработвах като „Политология“, а основните ми научни интереси и познания бяха преди всичко в сферата на прогнозирането. Аз бях професионално най-компетентният в организацията и бях вложил всичките си научни знания и всичкото си време за планиране и презастраховане на всеки наш ход. Това презастраховане, разбира се, не можа да ме спаси от затвора, но все пак доведе до факта, че след като изтърпяхме присъдата си до последния ден, ние с Цеко Цеков бяхме признати от Върховния съд за невинно осъдени поради липса на доказателства. Всъщност, мога да бъда доволен от обстоятелството, че властите никога не можаха да се доберат до истината и никога не им стана ясно кое как е станало.
– Какво стана с организацията след арестуването Ви?
– Позивите се появяваха още няколко месеца, докато Държавна сигурност „се убеди“, че това не е дело на тези, които са арестувани, и обвинението към нас в това отношение отпадна. После дейността бе „пашкулирана“ почти три години. Едва в началото на 1988 г. част от членовете на организацията излязоха от нелегалност и образуваха Независимото дружество за защита правата на човека (НДЗПЧ), чиято дейност предизвика истерия сред правоверните защитници на комунизма в България. В списъка на дружеството аз бях записан под №3, макар че бях в затвора по това време. През есента на 1989 г. излязох оттам и тогава възстановихме като легална голяма част от старата ни организация, а една по-малка запазихме като „инфраструктура“. Още тогава нямахме никакво доверие в протичащите процеси и приехме стратегия да работим в полунелегалност.
През есента на 1989 г. направихме и първата си непростима политическа грешка с това, че се вляхме в Българската социалдемократическа партия (обединена) /БРСДП(о)/, която по-късно под наш натиск бе преименувана в Българска социалдемократическа партия (БСДП). Вината за тази грешка е преди всичко моя, защото от мен зависеше дали да направим това вливане, но мисля, че заслужават обществен интерес причините, поради които допуснах тази грешка. Първата причина бе в това, че като излязъл само преди няколко дни от затвора нямах точна информация и ясна представа за събитията в България и в Източна Европа. Другите две причини са пряко следствие от първата: втората бе, че твърде лесно се поддадох на съветите на Румяна Узунова от Радио „Свободна Европа“ от Мюнхен и на болшевишките настоявания на Петър Бояджиев от Марсилия да направим това обединение. И третата причина бе, че аз имах наивността да се надявам, че ще успеем да „изтеглим надясно“ старите широки социалисти и да ги направим либерали.
Точно по времето, когато се вляхме при социалдемократите, започна създаването на Съюза на демократическите сили (СДС) и аз станах един от първите създатели на тази организация. Тъй като някои от членовете на първия Координационен съвет на СДС отказаха да приемат БРСДП (о) заради нейния „работнически характер“, върху моята съвест днес тежи грехът, че се застъпих и станах гарант за „опозиционната благонадеждност“ на тази партия и така спомогнах за нейното настаняване в обединяващата се опозиция. Твърде скоро обаче на нас ни стана ясно, че социалдемократите не са се отказали от възгледите си на широки социалисти, че не са научили нищо от опита на европейската и световната социалдемокрация. Почти на втората седмица след сливането ние вече знаехме, че старите „широкани“ нямат никакви намерения да стават даже и социалдемократи, а още по-малко либерали.
Още в началото на декември 1989 г. сформирахме група, която си постави целта да се противопостави на левичарските стратегии в БСДП. Почти цял месец беше нужен, за да проумеем, че опитите ни да направим „тих преврат“ за изтеглянето на партията надясно са обречени на неуспех и тогава взехме решение да се опитаме да направим това по най-официален начин. На 18 януари 1990 г. инициативна група от 37 души официално обявихме, че свикваме „работна конференция“ за отхвърлянето на марксизма като исторически фундамент на партията, за отхвърлянето на авторитарните методи на работа на самопровъзгласилия се за председател на партията Петър Дертлиев (легитимният председател бе д-р Атанас Москов) и за демократично изграждане на партийната структура. На 9 февруари 1990 г. обявихме създаването на „немарксистка фракция“ в БСДП и логическият завършек на тези действия бе конференцията на 18 март 1990 г., когато обявихме създаването на Социалдемократическата партия (немарксисти).
– Говори се, че тогава сте били само шепа хора. Така ли беше?
– От есента на 1989 г. до есента на 1990 г. политическата ситуация в България се характеризираше с еуфоричност, „политическа девственост“ и „промискуитетност“. Масмедиите играеха изключително активна роля в „политическото прелъстяване“ и тъй като се ръководеха от „преустройващите се комунисти“, те така манипулираха политическото съзнание на масовия българин, че най-масовите формации станаха именно левичарските организации, на които комунистите бяха възложили задачата да имитират „опозиционна“ позиция. БСДП бе именно такава политическа структура, на която комунистите бяха възложили надеждата да омекоти народния гняв срещу престъпната комунистическа система и да даде възможност на неокомунистите да влязат в Социалистическия интернационал. Типичните социалдемократи още по времето на комунистическата диктатура бяха еволюирали и станали либерали и когато ние формирахме „немарксистката фракция“, те застанаха плътно с нас. Старите широки социалисти бяха и си останаха безнадеждно поразени от марксическата зараза и естествено застанаха против нас. Основната членска маса на БСДП обаче се рекрутираше преди всичко от бивши комунисти, те имаха превес в партията и доведоха до това, че широките социалисти ставаха все по-тесни и по същество БСДП стана социалистическа, а не социалдемократическа. Имаше и хора, които просто бяха влюбени в нарцистичните мустачки на г-н Дертлиев... В цялата тази ситуация ние, естествено, бяхме твърде малко. Все пак заслужава внимание фактът, че „малцината от групата на Янков“ (както ни наричаха) на конференцията на 18 март 1990 г. бяха точно 199 делегати от всички секции на БСДП в цялата страна, а зад тях стояха повече от три хиляди души! Да, бяхме малко, но сме доволни, че не се подчинихме на терора на преобладаващото формирано от комунистическите масмедии обществено мнение. Днес вече на всички е ясно, че онова, което ние казвахме тогава за характера на БСДП, е абсолютно точно. Жалко, че „мнозинството“ не проумя това навреме!
– Доколкото разбирам, Вие сте на мнение, че господин Петър Дертлиев и неговата партия са играли ролята на „политически прелъстител“ на „девственото политическо съзнание“ на масовия българин. Така ли е ?
– Поне такава е била една от възложените му от комунистите задачи. Комунистите имат богат опит в това отношение. Познавам хора, които са ми доверявали, че Държавна сигурност им е давала твърде много пари, за да съблазняват съпругите на онези, които са неудобни на властта, и така да им създават семейни проблеми, т.е. „да превземат крепостта“ с предател, отвътре. Същата функция бе възложена и на г-н Петър Дертлиев. Аз нямам правото да упреквам онези българи, които бяха прелъстени от г-н Дертлиев и типично комунистическата програма на неговата партия, защото тези хора просто нямаха опит в политическите измами. За мен е важно, че те сега вече ясно разбират, че са били измамени. Много ми е трудно обаче да проумея дали и опитните западни политически наблюдатели у нас са били „прелъстени политически девственици“, или просто техните политически интереси са налагали те да подпомагат левичарските стратегии, чиито изпълнители са хората като г-н Петър Дертлиев. Спомням си, че посланиците на Германия, Испания и Франция ме обявиха за „персона нон грата“ в своите посолства, след като им казах през февруари и март 1990 г., че считам Дертлиев за марксист и подставено лице на комунистите. По-търпеливи бяха само американците, които едва през октомври 1990 г. счетоха за нужно да ми кажат, че вече е време да се помиря и обединя с Дертлиев, защото оценките ми за него били погрешни и било очевидно, че той е „истински опозиционер“. Е, и те спряха да ме канят в посолството, когато отказах да се съобразя с препоръките им.
– Не се ли опитахте да обясните на Социалистическия интернационал каква партия е БСДП? Доколкото зная, Вашето име там е било познато, щом лично Вили Бранд се е застъпил за Вас...
– Още докато бях в затвора ръководената от г-н Стефан Табаков във Виена БСДП в изгнание бе публикувала в своето издание в-к „Свободен народ“ материали и протести в моя защита и в защита на нашата нелегална организация. На тази база през пролетта на 1989 г. лично г-н Вили Бранд от трибуната на Социалистическия интернационал също се е изказал в моя защита. Но аз нямах никакво намерение да влизам в официални взаимоотношения със Социалистическия интернационал просто защото никога не съм бил социалдемократ. Днес не съм писал писма нито до г-н Стефан Табаков, нито до г-н Вили Бранд, чиято защита, докато бях в затвора, бе важна за мен.
Тук обаче мога да спомена два твърде любопитни факта: през декември 1989 г. посланикът на Австрия ни беше поканил с г-н Дертлиев на официална среща и когато, отговаряйки на въпрос, започнах да разказвам за нелегалната си дейност, г-н Дертлиев най-грубо и безцеремонно се опита да ми попречи да говоря. Нали от това, което разказвах, беше очевидно, че в същото време той само е сервилничел на властите! Бях дал на г-н Дертлиев всички броеве от в-к „Свободен народ“, издаван във Виена, в които имаше статии и петиции за нашата нелегална организация, но той унищожи всичките вестници, за да не ги разпространявам сред опозицията!
– Какво ви попречи да се обявите за либерали още на учредителната конференция на партията на 18 март 1990 г.?
– Както казах, социалдемократическите идеи и фразеология винаги са били само прикритие на нашите типично либерални позиции. Когато възстановихме организацията като легална през есента на 1989 г., ние нямахме никакво доверие на протичащите процеси на демократизация. По време на „Кръглата маса“ и през пролетта на 1990 г. в София и в провинцията открито се говореше, че ако комунистите предприемат и у нас така наречения „румънски вариант“, то те ще го започнат преди всичко срещу „хората на Янко Янков“. Това бе споменато и в някои вестници.
Сложни бяха и отношенията ни със Съюза на демократичните сили. Още в началото на „Кръглата маса“ аз показах открития си антикомунизъм и антисъветизъм и това изплаши всички лидери на СДС. На 5 февруари 1990 г. на заседание на Координационния съвет на СДС обявих исканията и състава на така наречената „фракция на радикалната опозиция в СДС“ и бяхме разбити още същата вечер. Няколко дни след това, на 9 февруари 1990 г., обявих създаването и ръководния състав на „немарксистката фракция“ в БСДП. А сега чуйте най-същественото: след една седмица, на 15 февруари 1990 г., във в-к „Литературен фронт“ председателят на КС на СДС Желю Желев публикува интервю, чието заглавие бе не само лична декларация, но и инструкция към опозицията – това заглавие гласеше: „И сега се смятам за марксист!“ На митинга на СДС пред банката в София на 25 февруари 1990 г. лично Желю Желев и Ивайло Трифонов не искаха да ме допуснат до микрофона. Само заплахата от д-р Константин Тренчев, че веднага ще направи „митингов скандал“, принуди Желев и Трифонов да ме допуснат до трибуната, но едва след като цензурираха и изхвърлиха от речта ми всичко, което бе против комунистите. Аз естествено прочетох речта си така, както си знаех. И това вбеси двамата „сини демократи“. На 10 март 1990 г. вече всички лидери на СДС направиха плътен кордон и въобще не ме допуснаха до трибуната на митинга в Пловдив. При тази ситуация беше повече от ясно, че наши противници са не само комунистите.
В същото време ясно се очертаваше, че политическото споразумение на „Кръглата маса“ между червените и сините комунисти ще бъде такова, че партии с либерална политическа ориентация няма да бъдат допуснати за участие в предстоящите избори. Както вече Ви казах, моята професионална специализация е политологията и политическото прогнозиране. За да избегнем унищожителните удари на комунистите и на фалшивата опозиция, на конференцията на 18 март 1990 г. ние приехме една типично либерална програма и един типично социалдемократически устав и оставихме наименованието на партията да бъде социалдемократическо. Оказа се, че всичко бе преценено много точно – по време на съдебното заседание за регистриране на партията през април 1990 г. прокурорката заяви, че се колебае дали да пледира отказ за регистрация поради наименованието „немарксисти“ и поради твърде смущаващите искания в програмата ни, но в същото време социалдемократическият устав и наименованието на партията балансирали опасенията є. Както виждате, трябваше да продължим да бъдем в нелегалност или полунелегалност още дълго време. Едва на извънредната работна конференция на 12 януари 1991 г. ние счетохме, че можем да приведем наименованието и устава на партията в съответствие с либералната ни програма и практическата ни политическа позиция.
– Кои бяха основните причини за отрицателното отношение на Съюза на демократичните сили към Вас?
– Аз съм един от създателите на Съюза на демократичните сили. На 31 октомври 1989 г. излязох от затвора, на 17-тата минута бях в посолството на САЩ в София, на другия ден бях на „Екофорума“ и от този ден започнах да се срещам с „политическите мъже“, претендиращи да са опозиция. Трябва да призная, че се отнасях изключително скептично почти към всички, а причините за скептицизма ми бяха твърде много. Преди всичко знаех, че още през 1977 г. към кабинета на тогавашния министър на външните работи Петър Младенов е разработван план-прогноза за овладяване на политическата ситуация на прехода към неокомунизъм (по този въпрос вече съм писал, но в скоро време ще разкажа отново съображенията си на страниците на нашия вестник). Освен това, докато бях в затвора, знаех, че властите са взели необходимите мерки, за да изгонят от страната всички непримирими опозиционери. От началото до края на 1988 г. от България бяха изгонени твърде много непреклонни мъже. На 23 ноември 1988 г. полковник Божидар Антонов от Министерството на вътрешните работи доведе родителите ми в затвора и в тяхно присъствие ми каза, че още същия ден ще ме освободят, но трябва веднага да напусна страната. Аз отказах и останах в килиите още една година! Точно през тази година проумях, че истинските опозиционери у нас се намират или в затворите, или са изгонени в чужбина. През призмата на тези съображения се отнасях с твърде много резерви към тези, които по времето на „Екофорума“ се подвизаваха като лидери на опозицията. Пък и немалко от тях познавах лично и от много години, така че не можех лесно да повярвам на твърденията им, че са скъсали с комунистическата партия. Впрочем, повечето от тях говореха само за преустройство на комунистическата система, а не за нейното събаряне. На моите предложения за радикални опозиционни искания се отвръщаше със „загриженост“ за моето психично здраве. Тезата на Андропов, че който е против комунизма просто е луд, беше в демонстративен ход сред псевдоопозиционните лидери през есента на 1989 г. Преди слизането на Тодор Живков от политическата сцена аз не влязох в открит конфликт с тези лидери, защото разчитах, че тезата за преустройство може да бъде използвана като повод, за да се започне събарянето на системата, но след 10 ноември 1989 г. конфликтът ни беше неизбежен. Първият ни сериозен конфликт бе още на 1415 декември 1989 г., когато обвиних в „предателство“ Желю Желев, Петко Симеонов, Георги Спасов и почти всички останали за това, че отклониха хората от протеста им пред Народното събрание и ги насочиха към черквата, за да почетат паметта на Сахаров. Тогава, както знаете, хората скандираха „Долу БКП!“, а лидерите на опозицията се „разграничиха“ от тях, наричайки ги „екстремисти“. По време на този спонтанен народен протест не бе счупено нито едно стъкло, но псевдоопозицията наричаше хората „екстремисти“ заради желанието им да бъде свалена комунистическата диктатура. Категоричен съм, че тогава беше извършено първото голямо политическо предателство и бе изпуснат първият шанс за свободното развитие на България! После бяха изпуснати още няколко такива шанса, защото радикализмът на масите се сблъскваше с предателството на лекомислено издигнатите от тях лидери. Всъщност СДС се състоеше от два, за съжаление противостоящи си по своите интереси слоя – електорат и лидери. Между мен и електората на СДС винаги е имало разбирателство, но с лидерите винаги съм бил в конфликт. Причините за тези конфликти са същите, които днес са в основата на растящия конфликт между лидерите и електората на СДС.
– Вие споменахте, че на 5 февруари 1990 г. на заседание на Координационния съвет на СДС сте обявили исканията и състава на „фракция на радикалната опозиция“. Разкажете някои подробности!
– Още през първите дни на „Кръглата маса“ констатирах пълно единомислие и единодействие между комунисти и опозиция по всички важни пунктове от преговорите. Потърсих съмишленици сред членовете на Координационния съвет на СДС, участващи в заседанията на „Кръглата маса“, и открих 16 души. Повечето от тях ежедневно разговаряха по телефона с Петър Бояджиев от Марсилия и споделяха неговите радикални по това време съвети. Като ръководител на Европейската фондация „Диалог“ още през 19871988 г. той бе започнал да подпомага финансово и организационно съпротивата срещу режима на Живков и бе известен сред опозицията. Докато бях в затвора, той бе подпомагал много моите приятели от Независимото дружество за защита на правата на човека. Беше организирал и специално интервю с моята майка, което бе отпечатано във френските вестници. Когато започнах да организирам фракцията на радикалната опозиция, Петър Бояджиев започна припряно да настоява пред всички да заявим по-бързо позицията си, обаче повечето от тях не бяха готови за това. Нямах никакво доверие на Румен Воденичаров, но Бояджиев настоятелно го препоръчваше за говорител на фракцията. Исках да „обработя“ всеки член на фракцията, така че да няма „връщане назад“, но на 4 февруари 1990 г. Димитър Томов ме уведоми, че всички са се събрали в моята квартира и чакат мен, за да оформим текста на исканията си. Замисълът бе още на другия ден да обявим състава на фракцията и да се обособим в дясната страна на опозиционната част на „Кръглата маса“, а Желю Желев и неговият антураж да бъдат в лявата част. На фона на онова, което се предлагаше като позиция от антуража на Желю Желев, нашите предложения бяха истинско унищожение на комунистическата система. Всичко беше добре обмислено като позиция, но планът не бе обезпечен със стабилни хора. На заседанието на Координационния съвет на СДС на 5 февруари 1990 г. аз обявих състава и исканията на фракцията и това предизвика истински шок – Желю Желев заяви, че еднолично ще се разберат с Луканов да отложат заседанието на „Кръглата маса“, планирано за 6 февруари, а Петър Берон, Петко Симеонов, Георги Спасов, Стефан Гайтанджиев, Петър Дертлиев и Милан Дренчев не можаха да овладеят нервите си. Спрямо нас се започна страхотна атака и членовете на фракцията започнаха един по един да заявяват, че се отказват. Първият, който се изплаши най-много и веднага се отрече от нас, бе отец Христофор Събев. Вторият бе д-р Константин Тренчев, който заяви пред всички, че фракцията не го интересува и заминава на среща с Луканов.
Третият отказал се бе Любомир Собаджиев, който заяви, че когато е бил у дома ми при обсъждането на нашия план, е бил пиян и дремел, така че нищо не помни и сега в трезво състояние се ужасява от нас. Последен напусна потъващия кораб Румен Воденичаров! Останахме само аз, д-р Бойко Пройчев, Драгомир Цеков, Константин Георгиев и Пламен Даракчиев. Същата вечер присъствах на заседанието на Координационния съвет на синдиката „Подкрепа“, където Ирен Замфирова ръководеше натиска върху д-р Тренчев и не щадеше упреците към него заради отказа му да остане във фракцията. На 6 февруари вечерта д-р Тренчев отново бе подложен на „натиска на членовете на ръководството на синдиката“ и накрая всичко му се размина с това, че на 7 февруари 1990 г. той прочете на „Кръглата маса“ една малка част от нашите искания, при това ги прочете като своя лична позиция. С това фракцията на радикалната опозиция в СДС приключи своето кратко съществуване. Дълго време след това си мислех, че бяхме разбити поради прибързани грешки в сценария, но после се убедих, че фракцията бе обречена поради непреодолими причини – дясна политическа позиция не може да се осъществява от левичари!
– Какво стана след „поражението“?
– Поражението бе още вечерта на 5 февруари 1990 г. На другия ден (на 6 февруари) Петър Дертлиев представи в Координационния съвет на СДС решение на ръководството на БСДП за моето отстраняване от Координационния съвет и от „Кръглата маса“ като представител на тази партия. Но Дертлиев бе допуснал една съществена грешка – документът бе представен на 6 февруари, а текстът му гласеше, че заседанието се е състояло и решението е взето на 7 февруари 1990 г.! От Координационния съвет на СДС единствено Пламен Даракчиев се противопостави и се позова на това несъответствие в датите. Все пак до решение на Координационния съвет на СДС не се стигна. На 9 февруари 1990 г. обявихме създаването на „немарксистка фракция“ в БСДП и това вече послужи като мощен сигнал за всички левичари да се обединят срещу мен.
На 10 февруари 1990 г. в София пристигна държавният секретар на САЩ Джеймс Бейкър, а неговият специален съветник Боб Хътчингз покани мен, Желю Желев, Петко Симеонов, Георги Спасов, Румен Воденичаров и Петър Берон за разговор сутринта в 10 часа. „Сините лидери“ направиха всичко възможно да ми попречат да се срещна с този човек, но Маршал Харис от посолството на САЩ в София отстрани „информационната мъгла“ и срещата се състоя. По време на разговора „сините лидери“ грубо се опитваха да ми попречат да кажа мнението си, но се оказа, че г-н Хътчингз лично е пожелал да разговаря с мен, тъй като по време на моето арестуване и пребиваване в затвора той е работел в Радио „Свободна Европа“ и отдавна е знаел моето име и дейност. Онова, което казах по време на срещата, бе същото, което вече два месеца усилено говорех пред западните посланици и журналисти в София, а именно, че вътрешната същност на опозицията у нас е дълбоко червена! Вечерта на 10 февруари се състоя срещата в „Шератон“ с г-н Джеймс Бейкър и „сините лидери“ се опитаха да ми преградят пътя и да ми попречат да присъствам, но Маршал Харис и Дъглас Смит от посолството на САЩ ме въведоха в залата за срещата.
На другия ден, 11 февруари 1990 г., съвсем неочаквано бях посетен у дома от Влоджемир Смоховски, който се представи като „журналист от Варшава“ и всъщност бе първият журналист, който бе проявил интерес към моята теза, че още през 1977 г. към кабинета на Петър Младенов е бил разработван план за създаването на фалшива опозиция по времето на един евентуален преход към неокомунизъм. (Немного време след това констатирах, че Смоховски не е журналист, че интервюто ми не е имало никаква друга функция освен да бъде предоставено на разположение на тайните служби.)
На 21 февруари 1990 г. лично генерал Атанас Семерджиев, тогавашен министър на вътрешните работи, ме покани в министерството за разговор. Повод за поканата бе моето искане, поставено официално на „Кръглата маса“, да се разсекретят досиетата на жертвите на Държавна сигурност и настояването ми да се запозная с моето досие. На срещата присъстваха заместниците на генерала – Гоцев, Орманков и Ников. Още в началото на разговора обаче аз разбрах, че целта на поканата е да ме шантажират и да ме накарат да бъда „по-кротък“ на „Кръглата маса“ и в Координационния съвет на СДС. Дадох им да разберат, че това няма да стане! Точно по това време в контактните групи на „Кръглата маса“ активно се обсъждаха основните положения и текстът на политическото споразумение между БСП и СДС. Аз бях подготвил една изключително обстойна политологическа критика на проекта за споразумение и заявих в Координационния съвет на СДС, че ще се изкажа на „Кръглата маса“ по този въпрос. Това хвърли в паника „сините лидери“. След неуспешния опит за шантажно усмиряване от страна на министър Семерджиев бе ясно, че само „сините лидери“ ще могат да ме „усмирят“ чрез отстраняването ми от „Кръглата маса“. Когато заявих на Желю Желев, че желая да се изкажа, той се опита да ме изгони от заседанията на „Кръглата маса“ в Двореца на културата, но аз отказах да ги напусна. Като председател на групата на СДС на „Кръглата маса“ обаче той успя да наложи волята си и не ми даде възможност да се изкажа. На следващия ден, когато отидох в Двореца на културата за участие в заседанията на „Кръглата маса“, бях посрещнат от Стефан Гайтанджиев, който ме уведоми, че през нощта са сменени пропуските и аз вече нямам пропуск и няма да бъда допуснат в заседателната зала. Така бях отстранен от заседанията на „Кръглата маса“ и бе обезпечено безпроблемното приемане и подписване на политическото споразумение между червените и сините комунисти, което доведе до състоянието, в което се намираме днес.
– А от СДС как бяхте отстранен?
– Това стана светкавично. Същия ден, когато Стефан Гайтанджиев не ме допусна на заседанията на „Кръглата маса“, аз отидох в сградата на СДС на ул. „Раковски“ № 134, но там едно яко момче ме предупреди, че по заповед на Петко Симеонов ще упражни насилие върху мен, ако се опитам да вляза в сградата. Оттогава не съм стъпвал там.
– След това никой ли не Ви е канил да посетите тази сграда?
– Преди няколко дни Йордан Василев и Стефан Савов ме поканиха. Нещо повече – те ме поканиха за участие в отстраняването на пораженията, нанесени на СДС от „сините комунисти“. Промените в СДС вече са осезаеми, а това означава, че шансът на демокрацията се засилва. Българското общество има нужда от „синята магия“ и аз съм уверен, че така наречената „група на 39-те“ би могла да направи от СДС една истинска опозиционна сила в България.
[Публикувано и на стр.348-361 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар