Решение
гр. София, 22 юли 1992 г.
В името на народа
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД , гр. к. I „Г“ г.о. в публичното заседание на четиринадесети юли през хиляда деветстотин деветдесет и втора година в състав: Председател: Елса Ташева, членове: Екатерина Иванова и Алексей Иванов, при секретаря М. Косачева и в присъствието на прокурора, като разгледа докладваното от мл. съдия Иванов гр. дело № 1730 по описа за 1992 г. и за да се произнесе, съдът взе предвид следното:
С решение от 26.03.1992 година постановено по гр. д. № 4013/91 г. ПЪРВИ РАЙОНЕН СЪД гр. София, 13 състав, е уважил отрицателния установителен иск, с правно основание чл. 97, ал. 1 от ГПК, като е признал за установено по отношение на ПАРТИЯ ЛИБЕРАЛЕН КОНГРЕС, че по действуващото до 10.04.1990 година законодателство БЪЛГАРСКА КОМУНИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ не е имала качеството юридическо лице, като сдружение с нестопанска цел, чийто правоприемник претендира да е БЪЛГАРСКАТА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ. Решението е постановено при участието на трето лице – помагач на ищеца СЪЮЗ НА ЮРИСТИТЕ ДЕМОКРАТИ В БЪЛГАРИЯ. Становище по иска е дала ПЪРВА СОФИЙСКА РАЙОННА ПРОКУРАТУРА, встъпила в производството по делото.
Недоволен от решението, ответникът по иска Българската социалистическа партия го обжалва в срок, с доводи за незаконосъобразност и постановяването му при съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Моли на това основание решението да се отмени и предявеният иск да се отхвърли. Жалбоподателят също привежда довод за недопустимост на предявения иск и моли на това основание производството по делото да се прекрати.
Ответникът по жалбата – Партия Либерален Конгрес, моли постановеното решение като правилно и законосъобразно да се остави в сила, а жалбата като неоснователна – без уважение.
Третото лице – помагач излага становище за потвърждаване на постановеното решение, като жалбата да се остави без уважение поради неоснователност.
Софийска градска прокуратура редовно уведомена не изпраща представител и не е взела становище по жалбата.
Софийски градски съд, като взе предвид събраните доказателства в първата инстанция, доводите и възраженията на страните и след служебна проверка на решението на основание чл. 206 ал. 1 от ГПК, намира за установено следното:
За да уважи предявения иск, Районният съд е приел, че ищецът има правен интерес от предявяването му и следователно е активно легитимиран по него. Изследвайки въпроса за пасивната легитимация по иска, първоинстанционният съд е разгледал въпроса за правоприемството между БКП и БСП, приемайки, че именно БСП е пасивно легитимирана страна по делото. За да уважи предявения иск по същество на спора е приел, че станалото на ПЕТИЯ КОНГРЕС на БРП(к) преименуване на БРП(к) в БКП не е било вписано съгласно изискванията на отменения ЗЮЛ и действуващия ЗЛС. Съобразявайки конститутивния елемент на вписването, е направил извода, че БКП не е възникнала като юридическо лице.
Тези изводи на първоинстанционния съд са необосновани и незаконосъобразни. Съображенията за това са следните:
Правилна е правната квалификация на предявения иск – чл. 97, ал. 1 от ГПК. Районният съд обаче е достигнал до този извод, изследвайки динамичния фактически състав на регистрационното производство, с крайния му резултат – конституирането на едно юридическо лице. Оттук е направил и извода си за наличие на правен интерес.
Софийски градски съд приема, че изложените съображения не обосновават крайния извод на Районният съд за наличието на правен интерес за ищеца от предявяване на настоящия иск, който извод не съответства на събраните доказателства по делото.
Правилен отговор на въпроса за допустимостта на иска може да се даде, изследвайки феномена „политическа партия“ в социалния живот на една държава – не само към днешна дата, но и в ретроспективен план.
Политическата партия е особено сдружение с нестопанска цел. Не случайно е създаден и специален закон за политическите партии (обн. Д.В. бр. 29/10.04.1990 г.), спецификата є идва от целите, които тя си поставя. Според чл. 1 ал. 1 от ЗПП, политическите партии се създават, „за да съдействат за формиране и изразяване на политическата воля на народа, чрез избори или по друг демократичен начин“. С оглед целта си, партията встъпва в едно сложно правоотношение с държавата и с цялото общество. Посредством това правоотношение се осъществяват същинските правни последици, които са етап към крайната и единствена цел на всяка политическа партия – участие в управлението на държавата. Първичното качество на една партия е да бъде субект на това сложно правоотношение. Първоначално партията е възниквала като социална общност, носителка на идеи и ценности. Отделният гласоподавател е гласувал за идейна платформа. По-късно, осъзнавайки значението на политическите партии в социалния живот, законодателят е създал формалноправен режим за конституирането им.
Юридическото лице на политическата партия е нейно вторично качество, първично е качеството є на правоотношение с обществото и държавата. В този смисъл партията е едно правоотношение (имащо мислено, идейно битие), възникнало по силата на правна норма след предварително проявление на един юридически факт (по въпроса за правоотношението – В. Ганев, Обща теория на правото).
Към момента на предявяване на иска правоотношението между БКП, от една страна, и обществото, от друга, не съществува – едната страна по правоотношението не съществува в правната реалност. БКП вече не изразява политическата воля на част от народа в лицето на гласоподавателите си. Немислимо е установяването със сила на пресъдено нещо на едно несъществуващо правоотношение от такъв вид, именно поради липса на непосредствен правен интерес.
Наличието на интерес по установителен иск е съществен елемент от фактическия състав на чл. 97, ал. 1 от ГПК – интересът се доказва не само от поведението на ответника по делото – оспорване от негова страна на ищцовата претенция. Спецификата на отрицателния установителен иск идва от това, че ответникът по него има положение на ищец по положителен установителен иск и за него също е необходимо наличие на интерес.
Предмет на предявения иск е установяване липсата на качество – юридическо лице на несъществуваща вече партия. Извън петитума на предявения иск е въпросът за правоприемство между две политически партии, както и за конституционността на една партия – чл. 12, ал. 1 т. 5 от Закона за Конституционния съд (обн. Д.В. бр. 67/91 г.). Разглеждайки въпроса за правоприемството и конституционността на една политическа партия в мотивите на решението си, районният съд е излязъл извън компетентността си.
По изложените съображения Софийският градски съд приема, че не е налице действителен правен интерес на ищеца, необходима предпоставка за предявяване на иск с правно основание чл. 97, ал. 1 от ГПК.
Независимо от горното Софийският градски съд приема за неправилен извода на районния съд, че предявеният иск е доказан по своето основание. За да признае несъществуването на БКП като самостоятелно юридическо лице по действуващото до 10.04.1990 г. законодателство, първоинстанционният съд е констатирал липса на вписване на партия с такова име в надлежния регистър. Поради конститутивното действие на вписването е приел, че БКП не е възникнала като самостоятелно юридическо лице.
По делото не се спори, че по силата на Наредба-закон (обн. ДВ бр. 41/1945 г.) за допълнение на Закона за юридическите лица (обн. ДВ бр. 13/1933 г.), БРП(к) е възникнала като юридическо лице по право. Съгласно параграф единствен от тази Наредба-закон освен по реда на ЗЮЛ, партиите възникват и по право от деня, когато започнат да издават свой печатен орган, и спрямо тези партии разпоредбите на ЗЮЛ не се прилагат. От приложеното фирмено дело № 5/45 г. се установява, че е депозирана молба за вписване на БРП(к) в обособения регистър. Съдът е постановил да се извърши вписване с определение. През м. декември 1948 г. е проведен ПЕТИ КОНГРЕС на БРП(к), на който е взето решение за промяна името на партията от БРП(к) на БКП и е приет нов устав.
Спори се съществува ли БКП като самостоятелно юридическо лице, съобразно действуващото законодателство до 10.04.1990 г.
Със създаването на новата ал. 2 на чл. 1 от ЗЮЛ политическите партии добиват качеството юридическо лице освен чрез вписване в предназначения за това регистър и по право, като единствено условие за това е партията да издава свой печатен орган. Създаден е особен ред за придобиване качеството – юридическо лице от политическите партии наред с общия ред по чл. 1 ал. 1 от ЗЮЛ. Вписването по новия режим има декларативно (оповестително) действие, а не конститутивно, както е по чл. 1 ал. 1 от ЗЮЛ. Съгласно чл. 3 от ЗЮЛ волята на юридическите лица се проявява чрез техните органи. На Петия конгрес на БРП(к) ръководният орган на Конгреса е взел решение за промяна името на партията. Към момента на промяна на името по решение на конгреса, действуващото законодателство – ЗЮЛ не изисква вписване промяната в обособения регистър. Следователно БКП не е нова партия, различна от БРП(к), а е същото юридическо лице с променено име.
На 19.08.1949 година е обнародван ЗЛС, с който е отменен ЗЮЛ. Съгласно разпоредбата на чл. 157 от ЗЛС, придобилите качеството на юридически лица сдружения до влизането в сила на този закон запазват това си качество. Действително съгласно разпоредбата на чл. 137 от ЗЛС всички промени, настъпили след първоначалното вписване, следва да бъдат вписани в особения регистър. Това вписване обаче по отношение на възникнало вече юридическо лице има само декларативно действие и невписване на промяната – име, устав или друго решение на общото събрание на сдружението, респективно на колективния орган на партията, не води до промяна на статута на юридическото лице или неговото прекратяване. Вписване на промяната е предвидено единствено с оглед запазване правата на трети лица и самото юридическо лице – съгласно чл. 137 ал. 2 от ЗЛС промените на подлежащи на вписване обстоятелства са непротивопоставими на трети добросъвестни лица преди вписването им.
По изложените съображения Софийският градски съд приема, че БКП е съществувала като самостоятелно юридическо лице според действащото законодателство за периода до 10.04.1990 г. Като е приел обратното и е уважил предявения иск, районният съд е постановил незаконосъобразно и необосновано решение.
При служебната проверка, която извърши настоящата инстанция, констатира, че е налице противоречие между изложения главен мотив в решението и постановения диспозитив, което сочи на необоснованост.
Така изграденият извод има действие само между страните по делото и третото лице помагач – в случая чл. 220, ал.2 от ГПК не намира приложение.
Предвид горното, Софийският градски съд приема, че жалбата е основателна – налице са отменителни основания по чл. 207, „б“, „а“ и „г“ във вр. чл. 208 ал. 1 от ГПК – постановеното решение на ПЪРВИ РАЙОНЕН СЪД 13 състав по гр. дело № 4013/91 г. като незаконосъобразно и необосновано следва да бъде отменено. Спорът е изяснен от фактическа страна – не се налага събиране на нови доказателства – с оглед изложените по-горе мотиви, предявеният иск на основание чл. 97 ал. 1 от ГПК от ПАРТИЯ ЛИБЕРАЛЕН КОНГРЕС срещу БСП да се признае за установено, че по действащото до 10.04.1990 г. законодателство Българската комунистическа партия не е съществувала като легитимно юридическо лице следва да се отхвърли като неоснователен.
По делото не са претендирани разноски и такива не се дължат.
Водим от горното Софийският градски съд
РЕШИ:
ОТМЕНЯВА решението от 26.03.1992 година на ПЪРВИ РАЙОНЕН СЪД – гр. София, 13 състав, постановено по гр. дело № 4013/1991 г. и вместо него ПОСТАНОВЯВА:
ОТХВЪРЛЯ предявения иск от ПАРТИЯ ЛИБЕРАЛЕН КОНГРЕС на основание чл. 97 ал. 1 от ГПК срещу БЪЛГАРСКАТА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ да се признае за установено, че според действуващото законодателство до 10.04.1990 година БЪЛГАРСКАТА КОМУНИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ, чийто правоприемник претендира да е Българската социалистическа партия, не е съществувала като легитимно юридическо лице.
РЕШЕНИЕТО е постановено при участие на трето лице помагач СЪЮЗА НА ЮРИСТИТЕ ДЕМОКРАТИ В БЪЛГАРИЯ гр. София, ул. „3 април“ № 7.
РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/
ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/
2 / п/
Особено мнение на Председателя на съдебния състав Елса Ташева:
Считам жалбата на ВС на БСП против постановеното решение от 23.03.1992 г. на Първи СРС, 13 с-в, по гр. д. 4013/91 г. за неоснователна и същата следва да остане без уважение по следните съображения: Оплакването в жалбата за недопустимост на иска е незаконосъобразно. Правото на ищеца да води установителен иск по чл. 97 ал.1 от ГПК произтича от неоснователната според него претенция на ответника, изложена в молбата на ВС на БСП до Фирмено отделение при СГС от 04.04.1990 год., по повод на която е образувано фирмено дело № 1969/90 г. Претенцията на ответника по цитираното дело за нанасяне в регистъра промяната на името на партията, обявена на Петия конгрес на БРП(к), в БКП, е предизвикала правния спор и с това нуждата от защита. От право на установителен иск се ползуват както лицата, които са субекти на правоотношението, така и всички трети, чужди на правоотношението лица, чиито права зависят от несъществуването на спорното правоотношение. Този теоретичен извод налага активната легитимация на ищеца в процеса.
Твърдението, поддържано от ищеца относно липса на данни, че по установения от законодателя ред до 10.04.1990 год. е учредена Българска комунистическа партия, позовавайки се на решение № 1 по гр. д. 1969/90 год., с което е направена регистрация на промяна в наименованието на БРП(к), на БКП и със същото решение отново регистрирана промяна в наименованието на БКП, на БСП, се оспорва от ответника. Това оспорване, което следва да бъде решено по същество със сила на пресъдено нещо, разкрива правния интерес, изискващ се съгласно чл. 97 ал. 1 от ГПК. Обстоятелството, че правоотношенията между членовете на партийната маса помежду им, така и по отношение на останалите правни субекти, предмет на спора, са отдавна погасени и сега не съществуват, е ирелевантно. С това не се засяга интересът на предявяване на установителния иск, след като ответникът се позовава на тяхната валидност и понастоящем.
Първоинстанционният съд подробно и аргументирано е обосновал в мотивите си правния извод и за основателността на иска. Обсъден е статутът на Българската комунистическа партия, като юридическа личност, едва с решението на Фирмено отделение при СГС, постановено съгласно разпоредбите на ЗЛС. Доказателствата са изследвани изчерпателно и в хронологичен ред, за да се направи изводът, че за първи път, по молба на ЦК на БРП(к) до Соф.обл.съд, Фирмено отделение, е регистрирано юридическо лице с наименование БРП(к), вписано в особения регистър на съда. Вписването е направено с определение, имащо разпоредително съдържание, а не с решение, произнасящо се по същество, на основание параграф единствен към Наредба-закон за допълнение на ЗЮЛ от 09.02.1945 год. обявяващ политическите партии за юридически личности, освен по реда на ЗЮЛ и по право, при спазване на условие, да издават свой печатен орган. По фирмено дело № 5/45 г., с което е регистрирана БРП(к), е приложено писмо на МВР от 04.09.1945 год., уверяващо Соф. обл. съд, че БРП(к) издава свой печатен орган – в. „Работническо дело“ и съгласно чл. 1 ал. II нова от ЗЮЛ, следва да бъде вписана в надлежния регистър, като юридическо лице, без спазване разпоредбата на глава втора от ЗЮЛ. Петият конгрес на БРП(к) гласува резолюция за промяна на името и създава нов устав на партията, като поставя и нова политическа линия – изграждане на икономическите и културни основи на социалистическото общество, линия, различна от следваната до този момент от БРП(к). Създадена е нова партия, с ново име, нов устав и политическа цел. Становището, че с издаването на печатен орган тази нова партия е придобила юридическа личност по право и следователно разпоредбите на ЗЮЛ не се прилагат за нея, не намира правна аргументация в тогава действуващия Наредба-закон. Създаденият допълнително и единствен параграф 1 е целял да съкрати съдебната процедура по вписването на юридическите лица, изискваща се по глава втора от ЗЮЛ. Съдебният контрол относно спазване изискванията на закона за образуване на сдружението, който се произнася и след предварително мнение на МВР, с участие на прокурор има за цел изследване на целите на тези сдружения, за да не противоречат на законите, реда и добрите нрави. Тази специална процедура предвиждала и въззивно обжалване на решенията, съгласно чл.12 от ЗЮЛ. Или учредената нова партия, БКП, която според твърдението на жалбоподателя е започнала да издава свой печатен орган е можела да се възползва от опростената съдебна процедура, приложена и по отношение на възникналата вече юридическа личност на БКП(к), за да бъде обявено нейното съществуване с определение на Соф. обл. съд и вписана като юридическа личност в специален регистър с име, политическа цел, устав, партиен печатен орган, по право, както са изискванията на чл. 1 от общите разпоредби на ЗЮЛ във вр. и при наличието на условие по пар. 1 от Наредба-закон. Само учредяването на партията, респ. сдружението с политическа цел, не е достатъчно, за да получи същата статут на юридическа личност. Общите разпоредби на глава първа от ЗЮЛ свързват юридическата личност с изискване за вписването є в предназначен за това особен регистър при Областния съд. И тъй като отм. ЗЮЛ, но тогава действуващ, не предвиждал задължение за отразяване на всяка промяна в регистъра на юридическата личност, то всяка промяна на име, устав, цел, води до учредяване на нова юридическа личност, към която са валидни законовите изисквания за вписване. Юридическата личност е възникнала от момента на създаване на новата партия БКП, на Петия конгрес през 1948 год., но е могла да добие своята способност да бъде носител на самостоятелни права и задължения едва към момента на завършване на учредителния процес – вписването. Ако тя бе регистрирана по надлежния ред, правоспособността є в обществото щеше да се прояви с права и задължения, съвместими с целите и задачите на устава є и в равнопоставени на правата и задълженията на останалите юридически лица.
Становището на жалбоподавателя, че правният статут на БКП е конституционно утвърден с чл. 1 от Конституцията от 1971 год., не може да намери правна обоснованост. Обявяването на БКП, като ръководна сила в обществото и ръководната є роля за изграждане на развито социалистическо общество в България, има значение дотолкова, доколкото я поставя в обществено политическото устройство над държавата, в качеството є на единен правен субект, чието второ място неоправдано є бе отредил отмененият вече основен закон. Действуващият и понастоящем Закон за лицата и семейството е единственият нормативен акт след 1949 год., уреждащ начина за възникване на юридическата личност, провъзгласил това качество и легитимирал чрез своите разпоредби единствено БРП(к). В подкрепа на този извод е и обстоятелството, че по ф.д. № 5/45 г. е образувано съдебно производство през м. януари, т.е. четири години след Петия конгрес, с молители БРП(к), а не БКП. Аргумент за същото е и молбата на ВС на БСП от 04.04.1990 год. съгласно която се признава съществуването на юридическата личност на БРП(к) и съгласно чл. 137 от действуващия ЗЛС е поискано вписване на следващите промени. Защото, ако БКП бе придобила качеството си на юридическа личност по силата на Наредба-закон за допълнение на ЗЮЛ, то при влизане на ЗЛС в сила – 22.08.1949 г., тя би запазила своето качество съгл. чл. 157 от ЗЛС и промяната в регистрацията є през 1990 г. би касаело само преименуването є в БСП, а не както е поискано от представителния орган на БСП в молбата от 04.04.1990 г. и както постановява диспозитивът на решение № 1/10.04.1990 г. – промяна в наименованието на Българската работническа партия-комунисти на Българска комунистическа партия и промяна на наименованието на Българска комунистическа партия на Българска социалистическа партия.
При служебната проверка на правилността на постановеното решение изцяло, съгласно изискванията на чл. 206 ал. 1 от ГПК, първоинстанционният съд е допуснал редакционна неточност в диспозитива. Признал е за установено по отношение на ищеца – Партия Либерален Конгрес, че съгласно действуващото законодателство до 10.04.1990 год., БКП, чийто правоприемник претендира да е БСП, не е съществувала като легитимно юридическо лице. С оглед целите на защитата на установителните искове, спорното право, а това е правоотношението, което се отрича от ищеца, следва да бъде установено със сила на пресъдено нещо по отношение на ответника, встъпил в правоприемство, с изричната си молба за промяна в регистрацията от 04.04.1990 год. Съждението, че разглеждайки въпроса за правоприемството на трите партии, първоинстанционният съд бил излязъл извън компетентността си, тъй като тези правоотношения се уреждали със специален Закон за политическите партии (обн. в ДВ от 10.04.1990 г), е неотносимо за спора. Ищецът в петитума на исковата си молба претендира установяване нелегитимността на БКП, като юридическа личност именно до 10.04.1990 г., до който момент всички сдружения с политическа цел – партии, се подчиняват на общия режим на ЗЛС, а Законът за политическите партии влиза в сила след този момент. Именно това правоприемство, с постановената регистрация от 10.04.1990 г., само с промяна на името, е постигнала БКП, като е встъпила в правата на БРП(к), позовавайки се на нейната легитимна правоспособност от 1945 г., като на същата дата БСП е придобила правоприемствеността си от нея.
Като излагам горните съображения на несъгласие с решението на настоящата инстанция, както и с тези за редакционна поправка на диспозитива на решението, в който установеното за несъществуващо като легитимно юридическо лице до 10.04.1990 г., следва да бъде признато по отношение на ответника. Ето защо следва да бъде приложена разпоредбата на чл. 208 ал. 1 от ГПК, като решението бъде отменено и вместо него постановено друго с отрицателно установителен диспозитив срещу ответника.
Председател: /п/
[Решението е публикувано на стр.470-478 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ (Политическа документалистика). - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар