Решение
София, 9 март 1993 година
В името на народа
Върховният съд на Република България пето гражданско отделение в съдебно заседание на деветнадесети януари хиляда деветстотин деветдесет и трета година в състав: Председател: Димитър Гочев*; Членове: Николай Урумов** и Маргарита Златарева***, при секретар Н. Петкова и в присъствието на прокурора Цв. Сурлекова изслуша докладваното от председателя (съдията) Д. Гочев дело № 1083/92 г.
Производството е по чл. 325 и сл. от ГПК и е образувано по молбата на Янко Николов Янков като представител на Партия Либерален Конгрес в качеството му на председател на тази партия за преглед по реда на надзора на решението на Софийския градски съд по гр. д. № 1730/92 г., което е влязло в сила.
С решението си от 22 юли 1992 г. Софийският градски съд е отменил решението на Първи районен съд София, 13 състав от 26 март 1992 г. и е отхвърлил иска на молбоподателя Янко Янков срещу Българска социалистическа партия по чл. 97, ал. 1 от ГПК за признаване за установено по отношение на ответника, че според действащото законодателство до 10 април 1990 г. Българската комунистическа партия, чийто правоприемник претендира да е Българската социалистическа партия, не е съществувала като легитимно юридическо лице. Това решение е подписано с особено мнение от председателя на състава на съда.
В молбата за преглед се правят оплаквания за нарушения на чл. 97, ал. 1 от ГПК, тъй като съдът бил приел неправилно, че ищецът нямал правен интерес да води установителния иск. Също така се сочи, че решението е необосновано, но не са развити конкретни оплаквания за необоснованост на атакуваното решение.
По делото е постъпило становище на Висшия съвет на Българската социалистическа партия, в което се посочва, че допуснатите процесуални нарушения при разглеждането на делото във втората инстанция били във вреда на защитата на ВС на БСП като жалбоподател в тази инстанция. Въпреки това, смята, че решението е правилно и законосъобразно.
По делото е постъпило също така становище на встъпилия като трето лице Съюз на юристите демократи в България в подкрепа на молбата за преглед.
Взелият участие представител на Главна прокуратура на основание чл. 27 от ГПК посочи допуснато съществено нарушение на правилата на съдопроизводството. Била е призована от СГС встъпилата в първата инстанция Районна прокуратура, но в протокола на съдебното заседание нямало данни за участие на представител на прокуратурата.
Върховният съд прецени атакуваното решение с оглед направените оплаквания в молбата, а също така и служебно и за да се произнесе, взе предвид следното:
По допустимостта на предявения установителен иск:
Софийският градски съд е обсъдил въпроса за допустимостта на иска в мотивите на решението си във връзка с правния интерес на ищеца и е направил краен извод, че такъв правен интерес не е налице и следователно установителният иск е недопустим. Той е изложил съображенията си за това. Приел е, че политическите партии, каквито са ищецът и ответникът, са особени сдружения с нестопанска цел, че политическите партии, възникнали и придобили качеството на юридическо лице (вторично качество) имат основно, първично качество – правоотношението им с обществото. Но към момента на предявяване на иска не съществува правоотношение между БКП и обществото, тъй като БКП към този момент не съществува. Затова немислимо е да се приеме наличието на правен интерес за установяването съществуването или несъществуването на правоотношение при безспорната липса на единия правен субект от това правоотношение. Въпросът за правоприемството на ответника от БКП бил извън петитума на иска.
При направения извод за недопустимост на установителния иск поради липса на правен интерес съдът е трябвало с решаващия си акт да обезсили първоинстанционното решение и да прекрати делото (чл. 209 от ГПК). Вместо това обаче той е разгледал делото по същество и се е произнесъл по същество с решението си, като е отменил първоинстанционното решение и е отхвърлил иска.
Върховният съд намира, че съдът неправилно е приел, че искът е недопустим в мотивите на решението си. Правният интерес на една политическа партия да иска по реда на чл. 97, ал. 1 от ГПК съдът да приеме за установено, че друга политическа партия не е юридическо лице, защото това є качество, ако го имаше, щеше да има специфичен правен статут, който се признава на политическите партии от Закона за политическите партии, е несъмнен. Правилно СГС съзира наличието на специфично положение на политическата партия в обществото със съответния правен статут.
Неправилно обаче той е приел липсата на правен интерес поради несъществуването към момента на завеждането на иска на БКП. Фактически съдът приема, че в случая липсва пасивна легитимация в лицето на Българската социалистическа партия, след като се иска установяването на липса на юридическо лице за БКП, като игнорира въпроса за правоприемството на БСП спрямо БКП. Обстоятелството, че не правоприемството като правоотношение е предмет на петитума, не може да обоснове извода на съда. Наистина ищецът не иска установяването на правоприемство между БКП и БСП и в това не се състои правният спор. Но искът е предявен срещу правоприемника, който е носител на всички права на праводателя си и затова именно той е пасивно легитимиран по един установителен иск относно правния статут на праводателя си.
Затова Върховният съд приема, че предявеният отрицателен установителен иск е допустим.
По съществото на спора:
Съдът в решението си акцентира на правилото на новата алинея II на чл. 1 от Закона за юридическите лица (Наредба-закон за изменение на ЗЮЛ, публикувана в бр. 41 от 1945 г. на Държавен вестник).
Съгласно този текст политическите партии придобиват юридическа личност или по реда на този закон (чрез вписване), или по право от деня, когато започват да издават свой печатен орган.
С въвеждането на правилото на втората алинея на чл. 1 ЗЮЛ (ДВ бр. 41 от 9.02.1945 г.) се създават две едновременно действуващи възможности за една политическа партия да придобие качеството на юридическо лице. Наред с вписването є в специалния регистър на съда по първата алинея на същия текст, политическата партия придобива това качество и с факта на издаване на печатен орган. С влизане в сила на Наредба-закон за допълнение на ЗЮЛ през месец февруари Българската работническа партия (комунисти) е придобила качеството на юридическо лице, тъй като към това време тя е издавала своя печатен орган – вестник „Работническо дело“. Независимо от това с определение 3372 от 3.09.1945 г. по ф.д. 5/45 г. Софийският областен съд е вписал в особения регистър за сдруженията с нестопанска цел БРП(к). Към момента на подаването на молба от страна на секретарите на политбюро на ЦК на БРП(к) до Софийския областен съд – фирмено отделение на 04.09.1945 г. и към тази дата на издаване на определението на съда БРП(к) е била юридическо лице. Затова определението на съда няма конститутивно действие и не придава на тази партия качеството на юридическо лице, тъй като тя вече го е притежавала.
Съдът в мотивите си не е обсъдил значението на липсата на последващи вписвания в регистъра на съда след настъпилите промени в БРП(к).
А промяната настъпва по силата на приетата на Петия конгрес на БРП – 18 – 25.12.1948 г., резолюция, която в т. 6 одобрява предложението на Централния комитет за преименуване на партията в Българска комунистическа партия.
С това не се създава нова партия, а се променя наименованието на съществуващата дотогава партия, придобила качеството на юридическо лице по силата на факта на издаване на печатен орган от БРП(к) в БКП.
След осъществената промяна в името не е последвало вписване на тази промяна в специалния регистър на съда. Но такова задължение за партията не е имало. Не само защото по силата на текста на все още действащата към момента на промяната втора алинея на чл. 1 от ЗЮЛ спрямо придобилите по право качество на юридически лица партии не се прилагат разпоредбите на този закон. Дори и да беше придобила качеството на юридическо лице чрез вписването в специалния регистър, партията не е трябвало да иска вписване на промяната на името си в регистъра поради това, че такова изискване по тогава действащия ЗЮЛ не съществува. След като изисква вписване за придобиване качеството на юридическо лице (вън от изключението по алинея втора на чл. 1), този закон не предвижда процедури за вписване на каквито и да е промени – било на име, на ръководни органи или на устав.
Не би могъл да се приеме за основателен доводът, че след като в ЗЮЛ се урежда и предписва начинът на вписването на сдруженията, включително и политическите партии, в съответните разпоредби имплицитно се съдържат разпоредби, изискващи вписването на промени в обстоятелствата, които подлежат на вписване. Имплицитно уреждане на правоотношения и права в една правна норма е налице тогава, когато един фактически състав е част от фактическия състав на регулираното с нормата право или правоотношение. Промяната в обстоятелствата, подлежащи на вписване, е факт, отделен от тези обстоятелства, защото се проявява по време след първоначалното възникване на обстоятелствата, които са вече вписани в регистъра, и затова правната норма не може да има пряко приложение по отношение на промяната.
По-скоро може да се постави въпросът за прилагане на нормата по аналогия, но веднага трябва да се отговори отрицателно. Правните норми, уреждащи и предписващи вписването в регистъра на съда, да са от процесуален характер, а процесуалните норми не могат да бъдат прилагани по аналогия.
Че ЗЮЛ не предписва вписването на промени в обстоятелствата, подлежащи на вписване, говори и фактът, че този закон в чл. 31 при прекратяване на сдружението изисква съобщаване в съда, за да се заличи от регистъра. Т.е. изрично е уредено вписването на прекратяването и следователно, ако други промени биха подлежали на вписване, това законодателят би уредил също изрично.
Изискване за вписване на последвали след първоначалната регистрация нови обстоятелства се въвежда едва от втората алинея на чл. 137 от Закона за лицата и семейството, обнародван на 19 август 1949 г. (ДВ бр.182 от 1949 г.). Наистина след влизане в сила на този закон не е извършено вписване в регистъра на съда на станалата през декември предходната година промяна в наименованието на процесната партия, но липсата на такова вписване е без правно значение за качеството є на юридическо лице, тъй като по силата на чл. 157 от същия закон „сдруженията, които са придобили качества на юридическо лице преди влизане в сила на този закон, запазват това качество“. А и законността на всяко правно действие или бездействие се преценява съобразно действащото законодателство към момента на възникване на юридическия факт – в случая XII.1948 г., когато БРП(к) сменя името си, действуват нормите на Закона за юридическите лица. Промяната на режима на вписванията на ЮЛ, въведена с влизане в сила на ЗЛС – 19.12.1949 г., не може да има действие за заварените правоотношения, тъй като материалноправните норми действуват екс нунк.
Без значение е обстоятелството, че партията е била призована от Софийския областен съд да се яви по ф.д. № 5/1945 г. на заседание на 31 януари 1953 г. под името Българска работническа партия (комунисти). Това не означава, че тази партия продължава към момента да носи името, под което е била регистрирана по това фирмено дело, след като няма вписване промяната на името.
Както се посочи по-горе по действащия по време на решението на конгреса за промяна на името закон (ЗЮЛ), не е имало изискване за вписване на тази промяна и следователно не вписването е юридическият факт, който прави новото име легитимно. Отделен е въпросът, че за партиите, придобили по алинея втора на чл. 1 ЗЮЛ качество на юридическо лице, по право разпоредбите на този закон не се прилагат.
По същите съображения не е било необходимо и вписването на промяна на името на процесната партия от БРП(к) на БКП, направено по ф.д. № 1969/90 г. от СГС. Това вписване, поставено с решението от 10 април 1990 г., няма правно действие за придобиване на качество на юридическо лице от БКП и затова обстоятелството, че е било поискано от страна на председателя на БКП, не може и да послужи като аргумент в подкрепа на тезата, че такова качество тази партия не е имала.
Затова Върховният съд
РЕШИ:
Остава без уважение молбата на Янко Николов Янков като председател на Партия Либерален Конгрес за преглед по реда на надзора на решението от 22 юли 1992 г., постановено по гр. д. № 1730/92 г. по описа на Софийски градски съд.
Председател: /п/
Членове: /п/
[Решението е публикувано на стр.536-541 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ (Политическа документалистика). - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
*Мафията разсекрети (засега!) агентурната принадлежност само на Председателя на състава, взел горното решение. Но преди това, в съответствие със сключения договор със сатаната, Димитър Гочев беше пребогато възнаграден: член на Европейския съд (със заплата и привилегии, на които завиждат дори някои президенти на републики), член на Конституционния съд. Но хористът от "Планинарска песен" вече е ненужен на Мафията и беше изхвърлен на политическия боклук. Тогава той се усети и си припомни, че има БОГ! Митко, още не е късно да си признаеш греха пред няколко милиона българи, и ако те не ти простят, то БОГ е милостив и великодушен - ти добре знаеше, че ключовият въпрос е станалото през 1953 г. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА БРП/к/! Днес България щеше да е съвсем друга, ако на 9 март 1993 г. ти не беше препотвърдил договора си със сатаната...
**Николай Урумов никак не беше пренебрегнат - скоро след съдбоносното за България решение от 9 март 1993 г. той беше назначен за председател на отделение във Върховния административен съд.
***Маргарита Златарева също получи своите 30 сребърника - дадоха й (поста на) член на Конституционния съд.
Няма коментари:
Публикуване на коментар