Решение
гр. София, 26.03.1992 г.
В името на народа
ПЪРВИ РАЙОНЕН СЪД, 13 състав, ГРАЖДАНСКА колегия в публичното си заседание на двадесети март през хиляда деветстотин и деветдесет и втора година в състав: Председател: ЖАКЛИН КОМИТОВА, при секретар МАРИАНА РУЖИНА и в присъствието на прокурора ДИМЧЕВА, като разгледа докладваното от С Ъ Д И Я Т А гр. дело № 4013 по описа за 1991 год. и за да се произнесе, взе предвид:
Иск с правно основание чл. 97 ал. 1 от ГПК.
Предявен е иск от Партия Либерален Конгрес (ПЛК), с който се иска да бъде установено, че според действуващото законодателство до 10.04.1990 г. Българската комунистическа партия, чийто правоприемник претендира да е Българската социалистическа партия, не е съществувала като легитимно юридическо лице. Ищецът твърди, че с Решение № 1 от 10.04.1990 г. по ф.д. № 1969/90 г. на Софийски градски съд, Фирмено отделение, е допусната промяна на наименованието на вписаната с Определение № 3312/5.09.1945 г. по ф.д. № 5 1945 г. в регистъра на съда Българска работническа партия – комунисти (БРП/к/) в Българска комунистическа партия (БКП), и от Българска комунистическа партия в Българска социалистическа партия (БСП). Петитумът на исковата молба е уточнен в смисъл да се приеме за установено по отношение на Българска социалистическа партия, че не е съществувала като легитимно юридическо лице Българска комунистическа партия, тъй като същата никога не е била регистрирана по установения от закона ред и следователно не е съществувала в правната действителност.
Ответникът Българска социалистическа партия оспорва иска като процесуално недопустим поради липса на правен интерес от воденето му от страна на ищеца, а също така и по основание. Възразява още, че наименованието Българска комунистическа партия е вписано съгласно Решението по ф.д. № 1969/90 г. на СГС, Фирмено отделение, и че ако са налице някакви недостатъци във връзка с регистрацията, те следва да се отстранят по предвидените процесуални способи. Ищецът не е легитимиран и защото се касае за установяване на факт с правно значение. Всички съдебни актове, свързани с регистрацията, имат конституитивно действие, което се проявява в пълномощията на юридическото лице от момента, в който то започва да упражнява дейността си.
Прокурорът, встъпил в процеса при условията на чл. 27 ал. 1 от ГПК, изразява становище, че искът е допустим и основателен, и ищецът има правен интерес от воденето му.
В делото е конституиран като трето лице-помагач на ищеца Съюзът на юристите демократи в България, който поддържа изцяло предявения иск.
Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, заедно и поотделно, доводите и възраженията на страните, съгласно разпоредбата на чл. 188 ал. 1 от ГПК намира за установено от фактическа и правна страна следното:
С писмена молба от 04.09.1945 г. представляващите БРП (к) са поискали вписването на партията в особения регистър на съда под горното име на основание чл. чл. 1 и 10 ЗЮЛ, тъй като съгласно Наредбата-закон за допълнение на Закона за юридическите лица БРП(к) е придобила юридическа личност по право от 18.09.1944 г., когато е започнало излизането на печатния орган – в-к „Работническо дело“. Към молбата е приложен и Устав, приет от VIII пленум на ЦК – 27.02. – 01.03.1945. С определение № 3312/05.09.1945 г. по ф.д. 5/ 45 г. Софийски областен съд, Фирмено отделение, е определил да се впише в особения регистър при съда сдружението с политическа цел – политическа партия под името „Българска работническа партия – комунисти“ със седалище гр. София, с партиен орган в-к „Работническо дело“ и партиен цвят виненочервен, партийната емблема е петолъчна звезда със сърп и чук. На 18 до 25 декември 1948 г. е проведен V Конгрес на БРП(к), който приема нов устав, дава ново наименование на партията, а именно Българска комунистическа партия, както и взема други решения, свързани с вътрешнополитическия живот на партията. Горните са оформени в резолюция на конгреса, като липсват данни по фирменото дело № 5/45 г. за вписването на онези от тях, за които законът е предвиждал това. На съдебно заседание от 31.01.1953 г. БРП(к) е призована като молител, като призовката за насроченото съдебно заседание е получена на 29.01.1953 г. Във фирменото дело липсва протокол от проведеното заседание, както и каквито и да било други документи, свързани с него или причините за насрочването му. Поради това от тази призовка не могат да се направят никакви преки изводи, свързани с юридическото съществуване на БРП(к) и БКП. По повод молба от 04.04.1990 г. на Председателството на Висшия съвет на БСП е образувано фирмено дело № 1969/90 г. на СГС – Фирмено отделение. В молбата има искане за отразяване на новото име, което съгласно проведения вътрешнопартиен референдум ще носи за вбъдеще партията, а също така за отразяване за прецизност настъпилата през 1948 г. на V конгрес на партията промяна на името от Българска работническа партия (комунисти) на Българска комунистическа партия, което решение на конгреса е широко огласено, но не е нанесено в регистъра. С решение № 1/10.04.1990 г. по ф.д. № 1969/90 г. СГС – фирмено отделение, е регистрирал промяна в наименованието на Българска работническа партия (комунисти) на Българска комунистическа партия и промяна в наименованието на Българска комунистическа партия на Българска социалистическа партия, както и Председателството на Висшия съвет.
Това преминаване от БРП(к) към БКП и след това към БСП показва, че именно БСП е легитимираният ответник по един иск за установяване на съществуването, респ. несъществуването на юридическо лице, сдружение с нестопанска цел Българска комунистическа партия, тъй като решението на СГС от 10.04.1990 г. показва, че ако БКП е съществувала юридически, то БСП е правоприемник на БКП, защото БКП води юридическото си съществуване от промяната с посоченото решение.
По отношение правото да се иска установяването на съществуването на юридическото лице Българска комунистическа партия от Партия Либерален Конгрес, срещу процесуалната легитимация на която възразява ответникът, следва да се отговори на два въпроса. Първо, допустим ли е иск за установяване на съществуването или несъществуването на БКП, която, ако е съществувала, е била едно юридическо лице – сдружение с нестопанска цел. Или всъщност се касае за установяване на факт с правно значение, което е допустимо само в предвидените от закона случаи – чл. 97, ал. 3 ГПК, в каквато насока са възраженията на ответника. Иск по чл. 97, ал. 1 ГПК е допустим, защото се касае за установяване съществуването, респ. несъществуването, на един правен субект – юридическо лице. Юридическото лице е персонифицирана система от отношения. Такова е всяко сдружение, което получава правно битие благодарение на правния ред и установените от него предпоставки и което, за да има юридическо съществуване, следва да притежава освен материалния (социалния) елемент, също така и формалния елемент – учредяване. По това се отличават юридическите лица от социалните дадености, които нямат такова качество. Би могло да съществуват социални дадености, вкл. обединения на съмишленици за постигане на определени политически цели, но ако те не са формализирани, не са юридически учредени, не са правен субект, не биха могли да бъдат признати за партия – сдружение с нестопанска цел по смисъла на закона. Законът изисква основание, учредителен фактически състав, за да съществува юридическото лице. Не би могло да се разкъсва съществуването на юридическото лице от основанието, от фактическия състав, от който то възниква. Не става дума за установяването на факта, а за разкриване съществуването на правото, на правоотношението, на системата от правоотношения въз основа на правопораждащите ги факти. В този смисъл от факта на учредяването произтича и правосубектността като особено първично субективно право, което характеризира юридическото лице като самостоятелно юридическо образование.
Безспорно правопораждащите правния субект факти са факти с правно значение, защото в своята съвкупност като фактически състав пораждат правния субект, но те са и част от основанието на иска за съществуването или несъществуването на правоотношението, респ. съвкупността от правоотношения. Трябва да бъде установено съществуването на юридическия факт и индивидуализиращите го белези, за да се установи съществуването на правния субект. Затова, когато се отрича съществуването на едно юридическо лице, не става дума за факт, а за комплекс от права, правни качества, индивидуализиращи белези и отношения, т.е. правният субект, и този, който твърди, че съществува юридическото лице, следва да установи правопораждащите основания. Няма ли завършен фактически състав с регистрация, когато такава се изисква, няма и юридическо лице. Отнесено към процесния случай, не са ли изпълнени всички елементи на фактическия състав, няма партия като правен субект. С оглед гореизложеното искът за установяване съществуването или несъществуването на една партия е иск по чл. 97, ал. 1 от ГПК.
Вторият въпрос е свързан с активната легитимация на ищеца. Цели се установяването несъществуването на един правен субект, сдружение с нестопанска цел, което има политически цели, задача и дейност, осъществявани в цялостния политически живот на страната за продължителен период от време. Доколкото става дума за определена сфера на обществения живот, в която се срещат различни политически отношения и интереси, и всяка партия заема определено политическо пространство, то всяка друга партия има правен интерес да установи съществуването, респ. несъществуването, на друга партия. Защото това обстоятелство рефлектира върху политическите възможности, положение, поведение и дейност на партията, на нейните отношения с други партии, лица и с държавата. Срещата и противопоставянето на интереси и права е в една обща политическа сфера, където абсолютното право на всеки – правния субект като такъв, се сблъсква с абсолютното право на всички останали. След като няма ограничение да се установява статусът, т.е. правното съществуване с конкретните индивидуализиращи белези за всяка политическа партия и изрично не е предвидено ограничение за процесуалната легитимация, за разлика от правните субекти – физически лица, искът може да бъде предявен от всяка политическа партия. Това е израз на политическия плурализъм, прогласен в чл. 11, ал. 1 от Конституцията на България, и реалното му осъществяване многопартийна система предполага взаимодействието при равни условия на всички юридически съществуващи партии. Този общ извод се подкрепя от чл. 13 от Закона за политическите партии, който установява за всички политически партии равни права за участие в политическия живот. Съществуването или несъществуването на БКП и правоприемството на БСП влияят върху положението на всички останали партии с оглед ресурси, електорат и други.
Поради изложените съображения съдът приема, че искът за установяване несъществуването на БКП е процесуално допустим и ищецът ПЛК е активно легитимиран да го предяви. Съдът не възприема обаче позоваването от страна на ищеца на чл. 45 от Конституцията на Република България, тъй като горното – съществуването или несъществуването на един правен субект става по специален ред и при наличието на процесуалните предпоставки, установени в ГПК.
Отговорът на въпроса, дали е съществувала юридически БКП, е свързан с установяване на обстоятелството, дали тя е възникнала юридически при спазване на изискуемите от закона предпоставки. За да възникне юридическото лице на партията като особен вид сдружение с нестопанска цел, е необходимо осъществяването на учредителния фактически състав. Към момента на създаването на БРП(к) е действувал Законът за юридическите лица (обн. ДВ бр. 13/33 г.) с изменението му с Наредба-закон за допълнение на Закона за юридическите лица (обн. ДВ бр. 41/45 г.). В новата алинея 2 на чл. 1 от ЗЮЛ е предвиден особен ред за придобиване на юридическа личност от политическите партии наред с общия установен в чл. 9–12 от ЗЮЛ, а именно юридическата личност възниква по право от деня, в който партията е започнала издаването на свой печатен орган. Вписването като елемент от фактическия състав остава като изискване и в двете хипотези и се осъществява съгласно чл. 10 и сл. от ЗЮЛ. Променя се само неговото действие – за партиите, придобиващи юридическа личност по право, то има декларативно действие, а за останалите запазва конститутивния си характер. Видно от приетото като доказателство по делото ф.д. 5/45 г. БРП(к) е поискала вписване на основание чл. 10 от ЗЮЛ и страните не спорят относно нейното юридическо съществуване. През месец декември 1948 г. Петият конгрес на БРП(к) решава партията да се преименува в БКП, съответно да промени устава є. Това изменение е съществено. Касае се за нов индивидуализиращ белег в статута на юридическото образувание и за да породи правно действие, е следвало да бъде вписано. ЗЮЛ не е предвидил срок, в който да се поиска и извърши горното. Това винаги е допустимо и би породило действие за вбъдеще. Могло е вписването да се извърши до влизането в сила на ЗЛС – 09.09.1949 г., съгл. чл. 165 от преходните разпоредби на ЗЛС, отменил изцяло ЗЮЛ, но видно от ф.д. 5/45 г. това не е сторено. Чл. 157 ЗЛС постановява, че сдружения, придобили качеството на юридически лица преди влизането в сила на този закон, запазват това си качество. БКП обаче, по изложените по-горе съображения, не е придобила юридическо лице. Следвало е вписването да се извърши по реда на чл. 134 и сл. ЗЛС. Това не е сторено до 04.04.1990 г., когато Председателството на ВС на БСП е поискало отразяване на настъпилите вече промени в наименованието на партията. Нещо повече, ЗЛС изрично предвижда конститутивното действие на вписването за пораждане юридическото действие на промяната. От текста на ЗЛС, който не установява никакви изключения от това изискване с оглед юридическата им релевантност следва, че чл. 137 ЗЛС се прилага за политическите партии, вкл. и БКП. Единственото отклонение, което допуска законът по отношение на партиите, е онова, посочено в чл. 143, изр. 2 ЗЛС и е свързано с надзора от държавен орган върху тях. То има обаче изключителен характер и по аргумент на противното не засяга нито регистрацията, нито нейните правни последици. Още повече, че Конституцията от 1947 г. не прави никакво разграничение между партии и други сдружения, а прогласява правото на гражданите на сдружаване – чл. 87 от Конституцията. Така постъпва и Конституцията от 1971 г., която, въпреки че въздига в конституционен принцип ръководната роля на БКП, в чл. 52 признава правото на гражданите да образуват организации с политически, професионални, културни, художествени, научни, религиозни и други нестопански цели. От всичко изложено дотук следва, че редът, установен в ЗЮЛ и отменилия го ЗЛС, се е отнасял и до партиите като вид сдружение с нестопанска цел. Аргумент в тази насока е обстоятелството, че на съдебно заседание от 31.01.1953 г. по ф.д. 5 45 г. е призован БРП(к), а не БКП, макар че са изминали пет години от Петия конгрес. През месец април 1990 г. по ф.д. 1969/90 г. молителят, Председателството на ВС на БСП, е поискал вписване на наименованието БКП, позовавайки се на решението на Петия конгрес, което е широко огласено. Едва с влизането в сила на решение № 1 от 10.04.1990 г. по горното фирмено дело и извършеното въз основа на него вписване промяната в правния статус добива юридическо битие, и то в рамките на съдебното решение, тъй като в него единствено е регистрирана промяната от БРП(к) в БКП. В действителност поради липсата на юридически релевантна промяна от БРП(к) в БКП, БСП не става правоприемник на БКП, тъй като в правния мир не е съществувало юридическо лице БКП и решението влиза в сила едновременно и за двете промени. Освен това по ф.д. 5/45 г. не са представени никакви доказателства, свързани с промяна в наименованието БКП, а именно Устав и представителство – чл. 137 и чл. 138 ЗЛС във връзка с чл. 134 ЗЛС. Поради това извършеното вписване на БКП не води до нейното учредяване като партия – сдружение с нестопанска цел. Горното не означава, че БКП като социална даденост не е съществувала след Петия конгрес на БРП(к). Нейното фактическо, социално, политическо и идейно място е ноторен факт, а дейността є е с последици, известни на цялото общество, поради което е неприложим чл. 137, ал. 2 ЗЛС – промените, подлежащи на вписване, могат да бъдат противопоставени на цялото общество – физически, юридически лица, държавата, доколкото са широко огласявани и известни. Това се отнася не само до промените, извършени на Петия конгрес на БКП(к), но и до всички такива, направени до XIV конгрес.
Поради изложените съображения искът се явява основателен и доказан. Предвид обстоятелството, че ищецът претендира установяване несъществуването на БКП като правен субект до 10.04.1990 г., искът следва да бъде уважен така, както е предявен, тъй като в противен случай съдът ще се произнесе свръх петитум.
По делото не са претендирани разноски, поради което такива не се дължат – чл. 64, ал. 1 ГПК.
Водим от горното, СЪДЪТ
Р Е Ш И:
Признава за установено по отношение на Партия Либерален Конгрес, че по действуващото до 10.04.1990 г. законодателство Българска комунистическа партия, чийто юридически правоприемник претендира да е Българска социалистическа партия, НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛА като легитимно юридическо лице – сдружение с нестопанска цел, партия, на основание чл. 97, ал. 1 от Гражданско-процесуалния кодекс на Република България.
Решението е постановено при участие на трето лице – помагач, Съюзът на юристите демократи в България.
Решението може да се обжалва в седемдневен срок от съобщението до страните, че решението с мотивите е изготвено, пред Софийски градски съд.
Районен съдия: (п)
Ж. Комитова
Няма коментари:
Публикуване на коментар