Драги слушателки и слушатели,
Между партиите, участвуващи в изборите извън Съюза на демократичните сили, е Социалдемократическата партия – немарксисти. Неин председател е юристът Янко Янков, познат като политзатворник, освободен едва миналата година. Познат е и като оратор от началните митинги на Съюза на демократичните сили и като участник в преговорите на „Кръглата маса“ по времето, когато членуваше в Социалдемократическата партия, ръководена от г-н Петър Дертлиев. Предлагаме ви разговор с Янко Янков, проведен в Мюнхен.
Жени Георгиева: Господин Янков, България е в предизборна борба. Вие сте председател на Социалдемократическата партия – немарксисти. С какво Вашата партия ще привлече избирателите?
Янко Янков: Считаме, че нашата партия е привлекателна с няколко основни положения, залегнали в Програмната декларация, която сме публикували неотдавна. Най-привлекателното е това, че сме за категорично скъсване със зависимостта на България от Съветския съюз. Ние не сме против Съветския съюз, а сме против това да бъдем зависими от него. Ние искаме равноправни отношения със Съветския съюз, при което даваме приоритети на Запада, и едва на второ, или на трето място ще имаме отношения със Съветския съюз. Другият важен пункт, с който нашата партия може да привлича избирателите, е нашето отношение към марксизма, което впрочем се съдържа и в самото наименование на партията ни. Ние сме за категорично скъсване с марксизма като идеология, служеща на социалната практика. Третият привлекателен пункт от нашата програма е отношението ни към собствеността. Ние сме категорично за възстановяване на собствеността, на правата на собствениците върху земята, фабриките, подземните и надземните богатства. Собствеността трябва да бъде възстановена на бившите собственици или на техните наследници, а те как ще се разпореждат с тази собственост, си е техен проблем и проблем, който ще бъде регулиран от данъчните власти.
Ж. Г.: Позволете да Ви задам един въпрос, който често се прокрадва в дискусии. Говори се за „добри“ и „лоши“ комунисти. Какво е Вашето мнение – може ли да се правят такива категоризации?
Я. Я.: Според мен такива категоризации не могат да се правят. Аз считам, че не може да има „добри“ и „лоши“ комунисти, просто защото комунизмът е като раковата клетка и човек, поразен веднъж от него, вече не може да бъде излекуван.
Ж. Г.: Господин Янков, Съюзът на юристите демократи в България има ли възможност да следи и да получи някаква представа за документацията, за отделните досиета, за които вече се говори твърде много? Става въпрос за досиетата, които все още се намират в Министерството на вътрешните работи и които в други страни, като например Германската демократична република, в един определен етап бяха предоставени на обществеността.
Я. Я.: В България има два съюза – единият е Съюз на юристите в България, а Съюзът на юристите демократи в България е опозиционен съюз и аз съм председател на този именно съюз. Лично аз многократно съм се опитвал да се „добера“ до най-обикновени съдебни дела на хора, осъдени по политически причини, но не съм успявал. Това е така, защото тези дела, които съгласно закона трябва да се съхраняват в съдилищата, са иззети от архивите на съдилищата и се съхраняват в Държавна сигурност. Поради това обстоятелство ние нямаме никаква възможност да се занимаваме с тези дела.
Ж. Г.: Има ли възможност за контрол от страна на представителите на „Кръглата маса“? Този въпрос бе поставен и пред генерал Семерджиев още преди време, но доколкото можах да проследя, в следващия период подобен контрол фактически не бе осъществен.
Я. Я.: Такъв контрол не само не бе осъществен, но и няма да бъде осъществен, защото „Кръглата маса“ е съставена от хора, партии и организации, които по същество са вторият ешелон на комунистическата номенклатура и не са заинтересовани да контролират тези дела. Е, знае се защо – може би предполагат, че техните прегрешения са фиксирани в тези дела и са заинтересовани да не получат известност.
Ж. Г.: Означава ли това, че сега, в периода непосредствено преди изборите, съществува опасност да излязат наяве някои данни от тези досиета? Това е един ход, който например се приложи в ГДР, и то точно преди определянето на новото правителство.
Я. Я.: Разбира се, че означава, и поради това повечето от седналите на „Кръглата маса“ се опасяват от такива разобличения и се съгласяват с основните искания на комунистите.
Ж. Г.: България е страна, в която едва от ноември миналата година се правят известни опити за пристъпване към демократизация, вече съществува и опозиция. Смятате ли, че този етап за след управлението на Комунистическата партия, за периода, нека го наречем направо – „периода след Живков“, е бил предварително подготвен в някаква форма?
Я. Я.: Да, определено считам, че е така! Смятам, че Българската комунистическа партия и българската Държавна сигурност са едни от най-интелигентните в Европа, дори бих казал – и в света. Разполагам с данни, че още през 1977 г. в Държавна сигурност, и по-точно към кабинета на Петър Младенов, е била образувана група за прогнозиране на външните и вътрешните политически отношения и първоначално е била разработена прогноза под общото наименование „Страната Х след момента t“. Тази прогноза, отнасяща се специално за „Югославия след Тито“, лично съм видял и прочел, а по-късно, когато ми предложиха сътрудничество и аз отказах да подпиша документ за пазене на държавна тайна, бях отстранен от контакт, но случайно узнах, че вече се разработва прогноза за България след Живков. А това, отбележете, беше през есента на 1977 г.! Подозирам, че една голяма част от лидерите на опозицията са били прогнозирани, планирани, алгоритмизирани като такива още тогава. Може би не в същия състав, но по принцип.
Ж. Г.: Знаете ли какви други специалисти са участвували в подготовката на такъв проект? Има ли данни за хората, които са участвували в разработването на тези прогнози?
Я. Я.: През 1976 г. написах дисертация в сферата на политическото прогнозиране, написах и книга в сферата на политическото прогнозиране. Оказа се обаче, че нито дисертацията мога да защитя, нито книгата може да излезе от печат, макар че бяха приети от Научния съвет на Института по науките за държавата и правото при Българската академия на науките. По-късно вече узнах, че това е така, защото всичко се контролира от Държавна сигурност, че изследванията в сферата на прогнозирането са стратегически изследвания, които са под контрола на Държавна сигурност, а аз, без да зная това, съм навлязъл в тази контролирана сфера. През януари 1977 г. бях поканен да изнеса кратък доклад на един конфиденциален симпозиум в Министерството на външните работи, ръководено от Петър Младенов. И тогава видях много хора, които се занимават с проблемите на прогнозирането, чиито имена не знаех, дори не предполагах, че съществуват такива хора. Констатирах, че това са хора от Института по външна политика „Иван Башев“, от Академията за обществени науки и социално управление при ЦК на БКП, от Военната академия. По-късно бях поканен да участвувам в разработването на един учебник или книга. Това бе първата книга в България по политическо прогнозиране и аз взех участие в нейното написване, като разработих методите на политическото прогнозиране. Всичко това дотук бе на чисто научно ниво. Никога до този момент не е ставало въпрос за нищо друго, освен за наука. Едва след като приключи това нещо, както вече споменах, ми бе показана прогнозата „Страната Х след момента t“, където ставаше въпрос за Югославия след Тито. Просто, бих казал, съвсем безобидно и на чисто научно ниво ми бе представена тази прогноза. Когато вече отказах да се ангажирам с държавни тайни, бях игнориран от тази научна група, а след игнорирането случайно узнах, че вече се разработва прогноза за България след Живков. Да, познавам поне 7-8 или 10 души, които са разработвали тези прогнози. Това са научни работници от тези институти, които вече споменах. Тогава аз работех в Института по науките за държавата и правото при Българската академия на науките, но от този институт никой не е участвувал. Работех и като главен асистент в Юридическия факултет на Софийския университет, но от този факултет никой не е участвувал. Опитаха се мен да привлекат, но аз отказах, и по-късно, естествено, след като отказах да се подчинявам на опитите им да ме поставят на колене, ме вкараха в затвора.
Ж. Г.: Господин Янков, смятате ли, че подобен проект или прогноза е изготвен само в национален мащаб, само с участието на български учени или такава прогноза е била координирана или изготвена съвместно, евентуално с представители на Съветския съюз?
Я. Я.: Нямам конкретни доказателства, но определено считам, че това е било преди всичко работа на съветското КГБ. И това обяснява между другото и факта, че именно Петър Младенов бе този, който организира свалянето на Тодор Живков. Категоричен съм, че КГБ има пръст в тази дейност, макар че нямам доказателства за това.
Ж. Г.: Да се прехвърлим на друга тема. Неотдавна Вие участвувахте в Италия в един международен симпозиум, който хвърля поглед към бъдещето на Европа. Какви въпроси бяха разгледани на симпозиума в Италия?
Я. Я.: На симпозиума в Италия бяха разгледани въпросите за бъдещия общ европейски дом. И бяха доста интересни. За мен е любопитен фактът, че българската преса и българското радио нищо не казаха по този повод. Бих искал да спомена и още един интересен факт. От италианската телевизия чакаха твърде дълго време, докато се освободя от други ангажименти, за да вземат интервю от мен. Българската телевизия досега нито веднъж не ме е поканила за интервю, а когато аз сам отидох в телевизията, за да направя изявление от името на партията и от името на Съюза на юристите демократи, те просто не ми разрешиха. Интересното, което стана в Италия, е твърде много и не мога накратко да го кажа, но с няколко думи бих казал, че на този симпозиум защитих тезата, че на комунистите ние дължим един твърде интересен феномен – те пренесоха България далеч назад във времето – в средновековието, а в някои отношения и преди новата ера и поради това България е далеч назад от европейското време и във времето ние трябва още много да догонваме Европа. От друга страна, пак на комунистите ние дължим факта, че докато на географската карта България се намира в Европа, то на политическата карта България се намира някъде в Средна Азия.
Ж. Г.: Кой организира този симпозиум в Италия?
Я. Я.: Този симпозиум се проведе в провинция Бари, град Монополи, и бе организиран от Италианското движение за Обединена Европа с председател г-н Антонио Муоло, на когото съм благодарен за поканата.
Ж. Г.: Господин Янков, Вие имахте възможност да водите разговори сега и в Бон. С кого имахте възможност да се срещнете?
Я. Я.: Аз съм доволен от тези разговори. Засега предпочитам да не говоря по този въпрос.
Ж. Г.: Западни журналисти споменават в свои кореспонденции и коментари, че Западът е въздържан по отношение на оказване на помощ на България, тъй като съществуват колебания, дали България върви действително по пътя на демократизацията. Какво е Вашето мнение по този въпрос?
Я. Я.: Естествено вече не е така, както беше допреди половин година, но България все още не е тръгнала по пътя на демократизацията. Ние сме пред прага на демократизацията. Колко пред прага, още е трудно да се каже, но е сигурно, че трябва да извървим още много път, докато стигнем до самия праг на демократизацията, а след това има още много път.
Ж. Г.: В края на този разговор, господин Янков, искам да Ви помоля да кажете като политик и юрист – какви са според Вас основните характерни белези на демокрацията?
Я. Я.: Те са определено ясни и известни – това е демокрацията, която е известна като западна демокрация и която е далеч от комунизма.
Ж. Г.: Какво трябва да гарантира тази демокрация според Вас?
Я. Я.: Тази демокрация трябва да гарантира свободата на личността във всичките є измерения.
Ж. Г.: Благодаря Ви много за този разговор, г-н Янков, и от името на слушателите на Радио „Свободна Европа“.
Я. Я.: И аз благодаря!
Няма коментари:
Публикуване на коментар