Списък на доносниците във Великото
Депутати във Великото Народно събрание, подписали декларации за сътрудничество с Шесто управление на Държавна сигурност или предшествуващите го структури.
Асен Райков
Лазар Дългарски
Бойко Костов
Манол Журналов
Васил Костов
Михаил Михайлов
Георги Марков
Нуредин Ахмедов
Димитър Баталов
Огнян Мишев
Ибрахим Татарлъ
Митрополит Панкратий
Иван Михов (Драшков)
Петко Огойски
Йордан Кукуров
Пирин Воденичаров
Йосиф Петров
Стойчо Донев
Калин Димитров
Цанко Цанков
Крум Неврокопски
Янко Янков
Народни представители във Великото народно събрание, поемали определени ангажименти и били в по-тясно сътрудничество с Шесто управление:
Иван Глушков
Тодор Колев
Иван Палчев Роман Садов
Борян Калчев
Трифон Георгиев
Петър Берон
Дончо Каракачанов
Щатни служители на Шесто управление, депутати във ВНС:
Благой Дечев
Ибрахим Татарлъ
Иван Кръстев
[Публикуван във в-к "Факс" бр.24/22.04.1991 г. и на стр. 286 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
До Бюрото на Великото Народно събрание
гр. София
До Главния прокурор на България
гр. София
До средствата за масова информация
Декларация
на Янко Николов Янков,
народен представител от Осми едномандатен
избирателен район гр. Сунгурларе,
председател на Партия Либерален Конгрес,
председател на Съюза на юристите демократи
На 22 април 1991 г., понеделник, пребивавайки в провинцията, научих от вестник „Факс“, че съм бил подписвал декларация за сътрудничество с Шесто управление на Държавна сигурност или предшествуващите го структури. Във връзка с това декларирам, че:
1. Никога не съм подписвал декларация за сътрудничество с нито една от службите на Държавна сигурност и /или/ милицията.
2. Никога не съм сътрудничел под каквато и да е форма на което и да е от управленията на Държавна сигурност или милицията.
3. С мен не е провеждан официален разговор с никого във връзка с така наречените „досиета“.
4. Настоявам моето досие да бъде официално оповестено в печата и да се направи пълна експертиза на неговата достоверност като документ и като съдържание.
23.04.1991 г.,София Янко Янков
[Публикувана на стр.287 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Стенографски дневници на Великото Народно събрание,
сто двадесет и трето заседание,
Председателствували: председателят Николай Тодоров и
секретари: Николай Слатински и Иван Хараламбов
(...)
Председателят Николай Тодоров: Има думата господин Янко Янков.
Янко Янков: Мисля, че не съм от хората, които изпитват носталгия към режима на Живков, но ще ми се наложи да направя една аналогия. По времето на режима на Живков бях осъден въз основа на документи и престоях в затвора почти шест години, а наскоро Върховният съд призна тези документи за негодни и ме призна за невинен.
В същото това време сега, без да бъда изслушан, без дори въобще да ми се каже за какво става въпрос, мен ме обвиняват. Кои?
Иван Гинчев (от място): Които те съдиха.
Янко Янков: Които ме съдиха. Вчера, пребивавайки в провинцията, в гр. Михайловград, случайно ми подадоха в-к „Факс“ и от този вестник узнах, че съм бил доносник или сътрудник на Държавна сигурност, на Шесто управление и т.н.
Във връзка с това днес разпространих една декларация до Бюрото на Великото Народно събрание, до Главния прокурор на България, отново наблягам на това, до Главния прокурор на България и до средствата за масова информация, в която отбелязвам следното:
„На 22 април 1991 г., в понеделник, пребивавайки в провинцията, научих от в-к „Факс“, че съм бил подписвал декларация за сътрудничество с Шесто управление на Държавна сигурност или предшествуващите го структури.
Във връзка с това декларирам, че:
1. Никога не съм подписвал декларация за сътрудничество с нито една от службите на Държавна сигурност (или милицията).
2. Никога не съм сътрудничел под каквато и да е форма на което и да е от управленията на Държавна сигурност или милицията.
3. С мен не е провеждан официален разговор с никого във връзка с т. нар. „досиета“.
4. Настоявам моето досие да бъде официално оповестено в печата и да се направи пълна експертиза на неговата достоверност като документ и като съдържание.“
23.04.1991 г. Янко Янков
Това беше декларацията.
Искам да припомня, че аз пръв поставих въпроса за досиетата далеч преди конституирането на Великото Народно събрание. В същия ден, в който беше обявено разтурянето на Шесто управление, от Радио „Свободна Европа“ ми се обадиха по телефона. Там говорих и казах, че трябва да бъдат разкрити всички досиета, всички, на всички, които имат досиета, независимо дали са жертви или доносници. Всички досиета, цялата тази колосална пирамида, която се събираше в тази служба.
Нека да припомня, че и на „Кръглата маса“ поставих този въпрос. Но така си и остана. Министър Семерджиев ми отговори, че нямам досие, докато само няколко години преди това, когато ме арестуваха в Държавна сигурност, ми казаха, че за мен са събирали 40 тома, всеки том по 300 страници. И в тези 40 тома са се съдържали доказателствата, въз основа на които бях осъден, а сега, както знаете, оправдан.
Аз изхождах от наивната предпоставка, че ще има почтени хора, които да четат почтено онова, което ще бъде докарано тук. Но излиза, че и председателят на комисията, а и министърът на вътрешните работи не са толкова почтени, колкото би могло да се очаква.
Нека припомня, че тогава в това мое изказване във Великото Народно събрание казах, че не е нужна комисия. Казах дословно следното: „Ако искате идеята за досиетата да бъде погребана, създайте комисия.“ Това е дословно казаното от мен. Моля онези, които се интересуват, да прегледат протокола. Аз казах точно така, че който иска тази идея да бъде погребана, да създаде комисия. И се създаде комисия, за да бъде погребана идеята за досиетата.
За разлика от онези, които твърдят, че трябва да бъдат изгорени досиетата, аз продължавам да настоявам: пълно огласяване на всички досиета и експертиза на всички досиета! И отговорност на всички виновни, които имат досег с тези досиета.
Искам да отбележа и още нещо. Когато излязох от затвора, няколко дни преди 10 ноември, поради изтърпяване на наложеното ми наказание, а не поради великодушие, аз започнах да говоря за една информация, която като главен асистент в Юридическия факултет успях да науча. А тя беше, че през 1977 г. към кабинета на Петър Младенов е разработвана прогноза, план-прогноза с кодовото название „страната Х след момента Т“, с първоначално разработване за Югославия след Тито /Т/, полисемността. И после тази прогноза е била прераснала в прогноза за България след Тодор. Това е било през 1977 г.
Веднага след като излязох от затвора започнах да говоря за тази прогноза. Никой не искаше да чуе това. Напротив, изпратиха ми един, ужким полски журналист, но от български произход, на когото казах всичко, което трябваше да кажа. И се оказа, че всичко след това е заминало към кабинета на Петър Младенов, вече президент.
На 18 май м.г. говорих по Радио Свободна Европа от Мюнхен точно за тази прогноза, план-прогноза. Българските журналисти се страхуваха от тази тема.
Едва съвсем наскоро в един вестник, който не се ползува с авторитет, но все пак пожела да публикува тезата ми, във в. „Диалог“ от 22 март, аз имах възможността да кажа една малка част от това, което съм узнал. Като естествено подчертах, че подозирам, че цялата тази план-прогноза се е разработвала под ръководството на КГБ.
И сега искам отново да подчертая, че това, което в момента се разиграва във Великото Народно събрание, откакто е създадено Великото Народно събрание, включително и в момента с досиетата, е по прогнозата, разработвана от Съветското разузнаване. Някой казваше тук, че това е бил сценарий на БКП и на българската Държавна сигурност. Не, те са само жалки изпълнители. Те са само жалки изпълнители. Всичко се движи по прогнозата на КГБ. (Ръкопляскания в блока на СДС.)
Спомена се за заплахите. Нека ви кажа, че никога от нищо не съм се страхувал. Може да ви звучи самохвално. И не съм обръщал внимание на заплахите. Но само преди няколко дни съм отправил питане до министъра на здравеопазването. Защото преди няколко дни лекари в Михайловград отказали да лекуват болното дете на моя брат, защото е мой племенник. А тук днес доведох моя син, когото вчера са срещнали на улицата и са му казали: „Баща ти снощи са го убили в Михайловград с нож!“ Докога ще се продължава с тези провокации? Докога?
Глас от залата: Докато има Държавна сигурност. (От блока на СДС.)
Янко Янков: Да, докато има комунисти, сложили си, както казва колегата, псевдонима „социалисти“. И докато има ужким деполитизирана милиция, полиция и Държавна сигурност.
Какъв е изходът? Аз съм категоричен и продължавам да бъда категоричен. Изходът е нов парламент. Този парламент не може да работи и няма да работи! Този парламент е предател към българския народ! Този парламент трябва да бъде разтурен и трябва да бъде създаден парламент, който съответствува на желанието на българския народ. (Ръкопляскания в блока на СДС.)
И още нещо искам да подчертая. Ние живеем във взривоопасно време. Говори се, че има опасност от гражданска война. Мнозина се страхуват от това. Бих казал, че и аз се страхувам. Но аз искам да припомня на българския народ онова, което е фиксирано към пре-амбюла на Хартата по правата на човека. А то е, че всеки народ има правото на бунт като последен изход от тиранията. Нека не забравяме това! Благодаря за вниманието! (Ръкопляскания)
[Публикувано на стр.287-291 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С. "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар