В-к „Стандарт“,
бр. 405 от 18 октомври 1993 г.
На „третия ешелон“ в СДС е възложено
да разочарова антикомунистически настроените хора в България
С председателя на Партия Либерален Конгрес г-н Янко Янков за изгонването й от коалицията,
за „мисията“ на СДС и „кукувичия синдром“ в политиката разговаря Елизабет Дафинова.
Е. Д.: Г-н Янков, на кого пречехте Вие и партията Ви в НКС на СДС, за да Ви „отлюспят“?
Я. Я.: Конкретни личности не е нужно да посочвам, защото проблемът не е личностен, а стратегически. Ние гледаме на личността само като функция в политиката. Така че ще отговоря не на кого, а на кои като политическа сила. Ние пречехме на онези сили и личности, които искат да запазят СДС с неговите първоначални функции, възложени му още от самото създаване. С тази разлика само, че от време на време се сменят конкретните лица, които изпълняват функциите. Дори в-к „Демокрация“ писа, че първоначално имало идея Андрей Луканов да оглави СДС при създаването му. На „бащите на СДС“, или на първия ешелон на СДС, бе възложено да дари на комунистите конституция. „Това СДС“ изпълни блестящо задачата си и тъй като повече нямаше нужда от него, деятелите му бяха изритани. За да освободят мястото на втория ешелон, към когото трябваше да се насочи обичта на хората, които виждаха, че са измамени от първите. На „второто СДС“ се възложи задачата да даде на комунистите собствеността. Те го направиха много успешно и като управляваща коалиция, и в опозиция.
В момента става преструктурирането на СДС. Извършва се създаването на „третото СДС“, на третия ешелон. Задачата, която „бащите“ възлагат на третото поколение, на внучето си, е да разочарова окончателно антикомунистически настроените хора, да се погаври с техния антикомунизъм, да им каже: клякайте, подвийте си опашката, ние ще ви командваме. Тази задача в СДС започнаха да осъществяват още от времето на палатките през лятото.
Е. Д.: Но Вие сте участвали в създаването на СДС. Означава ли това, че сте един от „бащите“ му или „не се вписвате в сценария“, както сам казвате, и затова ви изхвърлиха?
Я.Я.: Аз бях един от „бащите“, но твърде скоро разбрах, че детето няма нищо общо с мен и го оставих на истинските му родители.
Е. Д.: Не е ли странно, че отначало навсякъде Ви приемат с отворени обятия, а след това в един момент просто Ви изритват?
Я. Я.: То е пределно ясно. Бях приет с отворени обятия в СДС, когато го създавахме, от хора, които нямат нищо общо с антикомунизма. Докато бях в затвора, за мен се говореше по Радио „Свободна Европа“ по веднъж-два пъти, а за тях се говореше по двадесет пъти. Те бяха фалшиви, но се надяваха, че ще могат да използват, от една страна, моя авторитет на 6-годишен затворник, а, от друга страна – да ме усмирят в собствените си редици. Но когато разбраха, че не могат, ме изритаха. Втория път, когато отново бях поканен да вляза в СДС и се надявах да го изтегля надясно, се оказа, че те са имали планове да ме изтеглят наляво... Отново се получи разминаване и беше необходимо да се разделим. Лично мен това не ме впечатлява. Това е въпрос на политическа борба и политическа стратегия, не е лична борба. Случилото се не ме удивлява, а ми напомня причините. От първия ешелон бях изгонен точно защото виждах истината и я казвах. А тогава никой не щеше да я чуе. Сега отново историята се повтаря. Може би пак ще трябва да минат 2–3 години, за да се разбере, че съм бил прав и за това, което казвам сега.
Е. Д.: Как си обяснявате все пак тези постоянни разминавания? Навремето се разминахте и с д-р Дертлиев. Разминаване е и това, че тръгнахте от БСДП, а сега оглавявате една от най-десните партии.
Я. Я.: Няма разминаване. През 1979 г. като главен асистент в Юридическия факултет и научен сътрудник I степен в Института за държавата и правото аз създадох нелегална организация. Започнахме да разпространяваме позиви. За да не ни разстрелят комунистите веднага след като ни арестуват, ние решихме да се презастраховаме. Първата презастраховка беше, че нарекохме организацията движение, а не партия. Защото самата дума „партия“ – друга освен комунистическата, предизвикваше спонтанно желание у комунистите да се хванат за револвера. Втората презастраховка беше, че се нарекохме „социалдемократическо движение“. Казахме си, че социалдемократите все пак са братовчеди на комунистите и когато ни арестуват, ще си кажат: абе, все пак братовчеди сме, хайде да не ги разстрелваме веднага. Оттук започна. В делото, по което съм арестуван, изрично е отбелязано, че сме имали нелегално „социалдемократическо движение“. Презастраховката продължи и през 1989–1990 г., когато аз току-що бях излязъл от затвора. Тогава решихме да възстановим само една част от нашата организация, защото още се страхувахме дали ще ни разрешат да водим нормален политически живот. Тогава решихме да се наречем пак социалдемократи, но немарксисти. Дори самата дума немарксисти тогава плашеше страшно много хора. Всъщност винаги ние, които образувахме това нелегално съпротивително движение, сме били либерали, за либерализъм. В първата Програма на СДС-немарксисти изрично са отбелязани само либерални формулировки.
Е. Д.: Един от най-често изтъкваните мотиви за отстраняването ви от СДС е този, че на изборите през 1991 г. сте се състезавали срещу СДС и сте отмъкнали част от гласоподавателите му.
Я. Я.: Това е обичайната комунистическа изврътливост, която сегашните деца на някогашните комунисти продължават да практикуват. Избирателите, които не гласуваха за СДС, бяха отвратени от лидерстващата тогава в коалицията партия – АСП. Ние всъщност сме изтеглили тези избиратели, които не искаха да гласуват за СДС заради АСП. Ако лидерите на СДС преценяват достатъчно трезво, би трябвало да си дадат сметка, че сега ще отблъснат много повече избиратели.
Е. Д.: Но и на първите избори, когато влязохте във ВНС, пак не бяхте със СДС, а с ДПС.
Я. Я.: Но не с бюлетина на ДПС, а с бюлетина на ръководената от мен партия. Отделен въпрос е, че в затвора съм бил с най-малко 60 души турци, между тях и със сегашни лидери на ДПС, с които съм поддържал и поддържам приятелски отношения. Друг въпрос е, че тогава бях избран с помощта и на техния електорат, но с бюлетина на СДП-немарксисти.
Е. Д.: Казахте, че продължавате да поддържате приятелски отношения с много от лидерите на ДПС, но това не Ви помогна да останете приятели и в политиката...
Я. Я.: Да. Тук се сблъскахме с много интереси. Но искам да Ви кажа, че Партия Либерален Конгрес има между 16 и 21 секции в села, населени изключително с български турци. В някои от тези села вече няма ДПС, а доскоро имаше БСП, ДПС и Либерален Конгрес. Аз продължавам да поддържам близки приятелски отношения с твърде много български турци. За мен те са прекрасни хора и обичта ми към тях няма да може да бъде нарушена от това, че някои политици с турско етническо самосъзнание се поставят в услуга на БСП. Имал съм конфликти и ще ги имам с комунисти, независимо дали са българи или турци.
Е. Д.: Това не е ли странно също? Казват, че електоратът на ДПС е ляв.
Я. Я.: Не е странно. Тези формулировки ляв и десен за турския електорат са много относителни. Въобще да се говори в България в момента за ляво и дясно, без да има собственост, е проблем не на отношение към собствеността и парите, а въпрос на политически възгледи. Сред турците също има хора с разумни политически възгледи, които искат да бъдат свободни личности чрез собствеността.
Е. Д.: Казахте наскоро, че СДС е откраднал много от вашите идеи, които Вие сте лансирали преди година-две, но тогава били подминати с мълчание. Как си го обяснявате?
Я. Я.: Ние не се сърдим за това, че СДС и други вземат наши идеи. Сърдим се за това, че много от идеите се вземат, предъвкват се и се изплюват в съвсем изопачен вид, т.е. във вид, в който вече не вършат никаква работа. Аз бях този, който навремето депозира и лично предаде на г-н Стефан Савов като шеф на парламента и на г-н Филип Димитров като министър-председател проекторешение на НС да се обяви за нелегитимно всяко действие на комунистите от нощта на 8 септември 1944 г. Само че тогава те не искаха да възприемат тази идея. Взеха я днес, за да я опозорят и да я смачкат. Не я взеха тогава, защото можеха и имаха възможността да я реализират. А ако я бяха реализирали, щяха да влязат в противоречие със себе си или с някои от приятелите си. Днес няма опасност да засегнат своите приятели, но тази идея може да е добре дошла, за да продължават да мамят онези, които се колебаят за кого да гласуват. В нашия вестник има една рубрика, озаглавена „Кукувичи синдром“ – Кукувичето, като влезе в чуждо гнездо, изхвърля стопанина и започва да се разпорежда. Очевидно е, че в гнездото на скореца не може да се излюпи скорец, след като кукувичето е изхвърлило скорците. Посочили сме много такива случаи в нашия вестник. Донякъде се гордеем с това, че следят нашите идеи, за да им създават дубликати. Една от основните тези на президента и на БСП е, когато издигнем някаква наша идея, веднага да є създадат дублаж. Но дубликатът, колкото и да наподобява оригинала, си остава копие, повторение. За всеки е ясно например, че либерализмът на Петко Симеонов не е либерален, нито Либерално-консервативният съюз е такъв.
Е. Д.: Означава ли това, че СДС в момента се тресе от „кукувичи синдром“?
Я. Я.: Не бих казал. В по-голяма степен той се тресе от това, че не знае въобще накъде да върви. Нито има свястна програма. Поради това ние искахме шеста национална конференция, на която да се каже какво е направено досега и какво да се прави нататък, да се изяснят нещата. Беше ни отказано. Но ще се радваме, ако такава конференция се проведе, макар и когато нас ни няма. Не бих казал, че ги тресе „кукувичи синдром“ и затова, защото самото умение да открадваш нещо отнякъде изисква и умението да го оцениш... От друга страна, умението да откраднеш нещо отнякъде изисква то да е съвместимо с вътрешната си същност. Дори християндемократическите идеи, които е взел Юлий Павлов, да речем, съвсем не са съвместими с дълбоката вътрешна същност на семейството, в което е израснал. Тези идеи са взети, за да бъдат предъвкани и изплюти в изопачен вид.
Е. Д.: Какви ще бъдат отношенията Ви със СДС оттук нататък?
Я. Я.: Ние нямаме никакво основание да воюваме с никого. Но нямаме и никакво намерение да им спестяваме ударите отдясно, както правехме повече от една година в името на коалиционното единство. Влязохме в СДС, за да спасим дясната тенденция на коалицията, когато тя беше подложена на силни удари отляво, особено по времето на Стоян Ганев. Не успяхме. Но сме доволни, че отвърнахме на удара отляво и запазихме СДС. Ще продължаваме да защитаваме СДС от удари отляво, но няма да го щадим повече и ще го удряме приятелски отдясно.
Е. Д.: А как ще продължи пътя си по-нататък Вашата партия? Като партия-единак или ще потърси някаква коалиция?
Я. Я.: Не бих я нарекъл единак. За Петата национална конференция във в. „Демокрация“ беше публикувано, че ние сме петата по големина партия в коалицията от съществуващите тогава 16 партии. Ние влязохме в СДС с готови структури, които израснаха в противоборство както с червените, така и със сините комунисти. Нашите структури не са отглеждани в червените парници на СДС. Не се притесняваме и ще продължаваме да бъдем автентична дясна партия със собствена ориентация. А пред евентуални избори ще преценим дали отново ще участваме сами, както досега, или ще влезем в някоя коалиция. Но сега е рано да говорим за коалиции, тъй като считаме, че избори скоро няма да има. Виновни за това са и нашите доскорошни приятели, които заблуждаваха, че работят за това да има избори, а всъщност не бяха заинтересовани да ги има реално.
Я. Я.: Не. Направило ли Ви е впечатление, че когато започнах да казвам кой е Дертлиев, той измисли аргумента „лидерските и властническите амбиции на Янко Янков“. Но скоро се разбра, че ако ме е интересувала властта, просто щях да си остана в СДС и нямаше да се конфронтирам с лидерите му. И можех да бъда във властта. Но за нас е важно почтеното участие в една почтена власт. А не участие за временни облаги и невъзможност да променим нещата. Според нас в България в момента се развиват точно същите политически събития, както непосредствено след освобождението на страната ни от турско иго. Първите ръководители на първите правителства тогава винаги са били хора, които са си имали нещо еш-беш с турците. Едва четиринайсетото правителство на Стефан Стамболов е всъщност правителството на комитите и на онези, които са се съпротивлявали и са радеели за либерално развитие.
Ние не бързаме за властта. Като всяка политическа партия и ние я искаме, но не с цената на политически компромиси. А в момента ситуацията у нас е такава, че човек или трябва да направи политически компромис, за да влезе във властта, или трябва да направи компромис със съвестта си и да лъже избирателите. Ние искаме да запазим автентичната си позиция за времето, когато избирателите ще узреят достатъчно, за да знаят какво точно искат.
Приета на разширен Координационен съвет на ПЛК, проведен на 30–31 окт. 1993 г. във Велико Търново.
ПЛК не е синтезирана в стратегическите лаборатории на КГБ. От началото на своето съществуване досега ПЛК запази своя политически морал в съответствие с Програмата и Устава си. Не успяха двата опита да се тушира антикомунистическата същност на ПЛК чрез ДПС и СДС. Непрекъснатите усилия на ПЛК да застави ръководството на СДС да изпълнява коалиционните решения за декомунизация на България срещаха яростна съпротива и доведоха до изключването є от СДС.
Със своето политическо поведение СДС показа, че не е способен да се противопостави на провежданата от комунистите стратегия за създаване на правов и икономически хаос. На халос беше похабена огромна човешка енергия.
Само ПЛК може да върне вярата на хората и техните надежди.
Със своята последователна политика ПЛК днес е единственият безкомпромисен противник на БСП. ПЛК непрекъснато се противопоставя на всички съглашателства с комунистите.
Днес ПЛК има куража и амбицията да предложи на българския народ независима и неутрална национална политика така, както преди сто години това бе извършено от Стефан Стамболов.
В погазената Търновска конституция се съдържат необходимите гаранции за излизане от правния и икономически хаос, в който е хвърлена страната.
ПЛК се обръща към всички български граждани, които милеят за Отечеството си:
Нека изпълним гражданския си дълг за спасението на България!
31 октомври 1993 г., Велико Търново
Председател на Партия Либерален Конгрес: /п/Янко Янков
[Публикувани и на стр.624-629, 629-630 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 604 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар