Непонятно е обаче, че след обширните публикации по този въпрос във вестниците „Диалог“ (22 март) и „Подкрепа“ (30 април т.г.) никой не взема отношение по въпросите, поставени от интервюирания. По този повод в-к „Софийско утро“ задава свои въпроси:
– Вие казвате, че през 1977 г. Евгени Александров, зам.-директор на института „Иван Башев“ и началник на кабинета на Петър Младенов, Ви е показал брошура с гриф „строго секретно“, последван от шест нули и някакви цифри, което означавало най-висока степен на секретност. Този документ е представлявал прогноза за Югославия след Тито. Но след това говорите за човек, който е разработвал прогноза под същото заглавие, но в нея вече е ставало дума за България. Виждал ли сте българския вариант на „Страната Х след момента Т“?
– Не. Но информацията, че е била разработвана такава програма за България, имам от човека, който я е правил. Казва се Петър Тепров* и в момента работи в Министерство на външните работи. Наскоро говорих с него и му казах, че ако се наложи, ще цитирам неговото име, на което той ми отговори, че още не можел да се ориентира, че помни само прогнозата за Югославия след Тито, но за България след Тодор не си спомня.
– А Вие самият правили ли сте някакви прогнози?
– Разбира се. За себе си. Това беше основната ми квалификация като юрист и като политолог. Тъй като в Европа се развиваха процеси на демократизиране, бях сигурен, че това ще доведе до либерализация на обществото в Източния блок, но не бях убеден, че това ще стане извън рамките на комунистическата идея. По-скоро тогава предполагах, че тези процеси ще се развият, подтиквани от еврокомунизма. Ако руснаците бяха достатъчно гъвкави и бяха позволили да се развият идеите на еврокомунизма, сега щеше да бъде много по-трудно в източноевропейските страни да се извършват либерални промени. Но изглежда, че комунистите са били толкова осакатени от тоталитарните режими, че не са били в състояние да проявят адекватна гъвкавост. Мисля, че това е основната причина Източният блок да загине.
Дълго съм мислил как се е стигнало до разработване на прогнозата „Страната Х следмомента Т“. И стигам до извода, че комунистите в даден момент са проявили намерението си да действуват гъвкаво, но за тях се е оказало невъзможно да бъдат достатъчно гъвкави. Работили са по принципите на гъвкавото реагиране, но в рамките на твърдата стратегия. Според мен тази прогноза е била многократно коригирана след 1977 г., но целта винаги е била властта на комунистите да бъде омекотена, за да бъде запазена. С една дума – да не надвишава перестройката. Предполагам, че сега, притиснати от бурните събития, комунистите най-сетне са достигнали до разработването на истински гъвкава стратегия, която се състои в трансформиране на политическата власт в икономическа.
– Мислите ли, че обществото ще успее да се противопостави на трансформирането на политическата власт в икономическа?
– Малко съм песимист. Мисля, че така наречената „теория за мирен преход“ не е била разработена от някой от опозицията, въпреки че я приписват на Желю Желев. Тя е дело на тайните служби. В това съм категоричен. В момента ние имаме едно относително спокойствие, при което политическата власт на една партия се трансформира в икономическа. Структурите в икономиката се наместват така, че монополът на властта отново да попадне в ръцете на комунистическата номенклатура.
– Има ли в момента опозиция в България?
– Не съм съвсем сигурен, че това е опозиция в истинския смисъл на думата. Веднага след 10 ноември 1989 г. ми стана ясно, че хората, които изпълзяват на политическата сцена, са планирани, алгоритмизирани в план-програмата „Страната Х след момента Т“, изработена от сътрудниците на съветските тайни служби. Никой обаче не взема отношение по въпроса, дали България е била поставена под чужда зависимост и дали това положение продължава и досега.
– Какво ще кажете за предстоящите избори?
– Искам да направя всичко възможно за по-скорошно провеждане на изборите, защото се надявам това да даде възможност парламентът да заработи по-добре. Мисля, че следващите избори няма да доведат до чувствителна промяна на силите в него, защото в селата все още са твърде консервативни. Но мисля, че все пак ще настъпи промяна в двойното балансиране, което по същество е пак тоталитарен подход. Надявам се, че едни избори биха въвели трета балансираща сила, което би позволило парламентът да заработи значително по-добре.
Възможно е БСП да не бъде управляваща партия, но това съвсем не означава, че тя няма да има решаващ глас в Парламента, защото нейните невидими структури в различни опозиционни формирования ще продължат да съществуват. От друга страна, българските опозиционери, дори тези, които са съвсем искрени, са силно облъчени от марксизма. Това е друга причина, поради която още дълго политическият живот в България ще върви в коловоза на левичарството.
– Но опозиционер не винаги означава антимарксист.
– Разбира се, че е така. Но във всички случаи има един критерий. Ако едно общество се развива в рамките на комунистическата, неокомунистическата, социалистическата или неосоциалистическата структура, подходът във всички случаи е от Маркс насам. Независимо от неговата интерпретация. Ако едно общество ще се развива в посока към либерализма, каквато е целта на нашата партия, то трябва да скъса с тази идея. Така че нещата не се отнасят до марксизъм или антимарксизъм, а до начина на изграждане на една структура. С други думи, нещата опират до ролята на държавата. В една страна, пронизана от марксическите идеи, държавата играе главна роля. А досега българската опозиция отделя твърде важно значение на държавата. Това според мен е голяма грешка, която ще задържи още дълго политическото развитие на страната.
* Забележка. Казва се Петър Петров. В оригинала е отпечатано Тепров. По това време това лице е било на действителна дипломатическа работа. Вероятно е, че главният редактор или журналистката умишлено са „сгрешили“ името, за да предпазят г-н Петров. Този метод е често използван от журналистите или главните редактори, свързани със службите, за да изпишат името на автора (интервюирания) така, че да изглежда като невинна печатна грешка.
[Интервю на Райна Стефанова във в-к „Софийско утро“ бр. 16 (41) /17 – 24.05. 1991 г., публикувано и на стр.304-306 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар