– Господин Янков, на първите митинги и на „Кръглата маса“ Вие бяхте в редиците на Съюза на демократичните сили. Скоро след това се оттеглихте. Защо?
– Ако сте обърнали внимание, аз съм и един от създателите на Съюза на демократичните сили. На 31 октомври 1989 г. излязох от затвора, веднага се срещнах с няколко „политически мъже“ и заедно започнахме да създаваме официалната политическа опозиция в България. Твърде скоро обаче забелязах, че прохождащото „дете на нашите усилия“ по нищо не прилича на мен. Опитах се да му повлияя, но всичко се оказа безнадеждно и трябваше да го оставя на истинските му родители. Кои са истинските му родители, Вие вече може би знаете, но преди една година мнозина ме хулеха, когато им казвах чие „дете“ е СДС.
– Не се ли опитахте да повлияете?
– На 14 декември 1989 г. се скарах с Петко Симеонов, Желю Желев и Георги Спасов за това, че отклониха хората от протеста им пред Народното събрание и ги насочиха към черквата, за да почетат паметта на Сахаров. Тогава, както знаете, хората скандираха „Долу БКП!“, а лидерите на опозицията се „разграничиха“ от тях, наричайки ги „екстремисти“. После, в първите дни на „Кръглата маса“, констатирах пълно единомислие и единодействие между комунисти и опозиция по всички важни пунктове, и се опитахме да създадем „Фракция на радикалната опозиция“. На 5 февруари 1990 г. на заседание на Координационния съвет на СДС обявих състава и исканията на тази фракция, но червените се оказаха по-силни, и ние бяхме разбити. После започнаха да цензурират изказванията ми на „Кръглата маса“ и на митингите, започнаха да не ме допускат на митингите, а когато подготвих критика на политическото споразумение – просто ми отнеха пропуска за заседанията на „Кръглата маса“.
– А сега какво мислите за официалната опозиция?
– Лех Валенса казваше, че полските комунисти са като репичката – отвън са червени, но отвътре не са. Нещо подобно, но с обратен знак, може да се каже и за нашата официална опозиция – отвън тя е синя, оранжева, зелена, но отвътре е дълбоко червена. Причините за това са твърде много и не бива да смятаме, че само Шесто управление е виновно. Мнозина съвсем искрени опозиционери се проявяват като червени, просто защото въпреки високото си образование не могат да се отърсят от латентния марксизъм, пронизващ тяхното мислене.
– Вие не бяхте ли обект на внимание от страна на Държавна сигурност?
– Несъмнено, както и Вие. Ако някой интелектуалец Ви каже, че не е бил обект на внимание от страна на Държавна сигурност, бъдете сигурна, че Ви лъже и се опитва да скрие някакъв грях. Когато ме арестуваха, разбрах, че моето досие в Шесто управление се състои от 40 (четиридесет) тома. Държавна сигурност целеше постигането на тотална манипулация и беше пуснала пипалата си навсякъде, и следеше в буквалния смисъл на думата абсолютно всички, които мислеха или имаха опити да мислят със собствената си глава.
– И какво стана с Вашето „вербуване“?
– Не успяха, защото съм изключително опърничав. Сега ще Ви разкажа, но ще започна от по-далече.
Още като студент в Юридическия факултет при Софийския университет направих първите си научни публикации и разработки, при това в научна област, в която не работеше нито един юрист. Това предопредели обстоятелството, че веднага след дипломирането си постъпих на научна работа в Института по науките за държавата и правото при БАН и като асистент в Юридическия факултет. Постепенно започна да ми става ясно, че абсолютно всички, дори и най-авторитетните научни работници, се страхуваха от Държавна сигурност. Сред всички беше още пресен споменът за доцент Иван-Асен Георгиев, разстрелян за шпионаж немного отдавна. Прегледах старите вестници, разговарях с много от тези, които са били близки с него, и проумях, че държавната тайна, която той е издал, е точно това, което Държавна сигурност му е била казала да казва. В същото време проумях, че всички научни работници са обвързани по някакъв начин с някаква фалшива държавна тайна и се страхуват да не ги сполети съдбата на Иван-Асен Георгиев. При мен още никой не идваше да ме обвързва с нищо, но ми беше пределно ясно – за да не ме е страх, че ще бъда разстрелян, трябва да изгоня първия, който направи опит да ме обвърже с държавна тайна.
През 1976 г. написах дисертация по политическо прогнозиране, написах и книга на същата тема, но твърде скоро се оказа, че нито едното, нито другото ще види бял свят, защото изследванията в сферата на прогнозирането били стратегически и се намирали под контрола на Държавна сигурност, а аз, без да зная това, съм навлязъл в тази контролирана сфера. В началото на 1977 г. бях поканен да изнеса кратък реферат по технология на прогнозирането в Министерството на външните работи, ръководено от Петър Младенов. Тогава се запознах с много хора, занимаващи се с проблемите на прогнозирането в стратегическите министерства и институти. После ми дадоха да прочета една прогноза с любопитното название „Страната Х след момента t“, където с латинската буква t се означаваха две неща – физическото понятие за време и името Тито, тъй като ставаше въпрос за Югославия. Накрая ми предложиха „научно сътрудничество“ и „пазене на държавна тайна“, но аз отказах и приятелски се разделихме. Но нали вече познавах онези, които се занимаваха с тези неща, един ден се срещнах с един от тях и той словоохотливо ми каза, че вече е разработена нова прогноза със същото кодово название, но вече става въпрос за „България след Тодор“. Забележете, беше 1977 година. Това впрочем обяснява и факта, че именно Петър Младенов извърши дворцовия преврат на 10 ноември 1989 г.
– Не бяхте ли, господин Янков, един от първите, който постави въпроса за разкриването на досиетата? Имате ли още надежда, че нещо ще излезе наяве?
– Държа да се знае – имам претенцията, че съм първият, който е поставил въпроса за разкриването на досиетата, и че съм единственият, който е поставил този въпрос по най-радикален начин. На 31 октомври 1989 г. излязох от затвора и един месец след това, на 27 ноември 1989 г., в интервю по Радио „Свободна Европа“ изрично поставих въпроса за разкриването на колосалните пирамиди от досиета, намиращи се в Държавна сигурност. После многократно съм поставял този въпрос пред чуждестранни журналисти и по Радио „Свободна Европа“. Пръв аз поставих този въпрос на вниманието на Великото Народно събрание през юли 1990 г. и изрично казах: „Нека с електрокарите докарат досиетата тук, всички да разполагат с тях“, а „Ако искате тази идея да бъде погребана, създайте комисия“. Както знаете, парламентаристите предпочетоха да създадат „Комисия по досиетата“. Запишете си и нещо твърде интересно – в първите дни на август 1990 г. в „Града на истината“ ръководената от мен партия организира гражданска подписка в подкрепа на искането да бъдат разкрити досиетата, във Великото Народно събрание бяха представени 17 050 подписа и ... сред първите подписи е този на г-н Петър Берон.
Засега темата за досиетата неправилно е ограничена само до искането за разкриването на досиетата на народните представители. Това, разбира се, е въпрос за суверенитета на Великото Народно събрание. Но аз не съм съгласен с такъв едностранчив подход. Наистина в момента най-опасна е „парламентарната фракция на Държавна сигурност“, но аз смятам, че тайните служби са оставили свои хора на стратегически позиции извън парламента с далечна стратегическа цел, и така е поставен под заплаха суверенитетът на всеки следващ парламент. Единственият изход е да бъдат разкрити досиетата на абсолютно всички жертви и на всички доносници на тайните служби. Нека не забравяме и това, че в парламента има и съвсем професионални разузнавачи, с висши офицерски чинове от разузнаването. Според мен в парламента най-опасни са комунистите, и едва след това - шантажираните от тях доносници. Тях аз винаги съм готов да оправдая, когато искрено разкрият как точно са били принудени да станат такива и станат свидетели на обвинението против техните „сутеньори“. Нашето общество пропусна възможността само да завземе и постави под свой контрол досиетата, намиращи се в Държавна сигурност. Все пак, убеден съм, че шансовете още не са пропуснати. Струва ми се, че най-важните досиета вече са зад граница, но съм напълно убеден, че и тук може да се намери нишката към тях.
– За около една година след 10 ноември много от най-шумните опозиционери поутихнаха, а някои и съвсем замлъкнаха. Защо? А защо Вие продължавате в същия стил, в името на какво?
– Мнозина се втурнаха в политиката, забравяйки мъдрото народно предупреждение, че за всяко нещо винаги идва Видовден. Някои събития ги накараха да се замислят и да поутихнат или замлъкнат. Аз нямам от какво и за какво да се страхувам. Единственото, което мога да загубя, това са оковите ми, а те са същите, каквито бяха и по-рано.
– Какви са шансовете в предстоящите избори на „парламентарната опозиция“?
– Сегашното положение в парламента удовлетворява както явните, така и скритите комунисти. Истинските опозиционери в парламента са попаднали там въпреки сценария на план-прогнозата „Страната Х след момента t“. Те не могат да влияят върху нищо. Разочарованието от „парламентарната опозиция“ сега е толкова силно, че страхът от нови избори е твърде голям. Ще има мощни опити да бъдат отложени както общинските, така и парламентарните избори. Опозиционният президент не се е отказал от изявлението си за обвързаност с марксизма и търси проявните форми на идеята за силна президентска власт в противовес на радикализма, нарастващ след отрезвяването на масите и някои лидери. Предстои преструктуриране както на парламентарната, така и на извънпарламентарната опозиция и ако сега балансирането на силите е, общо взето, двустранно, то в следващия парламент най-вероятно балансирането на силите ще е тристранно.
– За Вас се говори като за „скандална личност“. Откога сте такъв, какъвто сте?
– Откакто се помня. На петгодишна възраст започнах да пуша и всички бяха принудени да се съобразяват с този факт. На седемгодишна възраст отказах да тръгна на училище, защото там било забранено да се пуши. В родното ми село Клисурица, Михайловградска област, могат да ви кажат, че жестоките побоища не бяха в състояние да ме мотивират да тръгна на училище, докато учителката не ми купи цигари и кибрит и ме покани да отида да си пуша цигарите на първия чин в класната стая. Наскоро след това отказах пушенето и оттогава не съм пушил.
[Интервю на Валя Колева във в-к „Диалог“ бр. 11/22.03.1991 г., стр. 5, в рубриката „Скандални мъже“. Като заглавие е изведен текстът: „Янко Янков: още преди 15 години се разработваше план-прогноза за премахването на Тодор Живков. Това досие на съвременна България беше наречено „Страната Х след момента t“. На първа страница под заглавието на вестника с едри букви е написано „За първи път „Диалог“ разкрива тайните на заговора срещу Живков...“ и се препраща към интервюто на стр. 5; материалът е публикуван и на стр.262-266 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ (Политическа документалистика). - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар