Прогностиката като наука за прогнозирането
Наскоро на книжния ни пазар, претрупан от криминална, сладникаво-любовна и откровено порнографска литература, се появи издържаната в духа на високата научност книга на г-н Янко Янков „Прогностика (Теоретико-методологически проблеми)“. С., „Янус“ ЕООД, 1993. 287 с.
Тази книга в буквалния смисъл на думата има особена съдба. Повече от петнадесет години тя символизира борбата на своя автор със скудоумието в науката. Нейният автор се оказа не само талантлив изследовател, който неистово се стремеше към тази проблематика, но и борец, който издържа на множество тежки удари, вкл. и затвор, за да ни я представи днес като едно силно ехо от 70-те години, когато в нашата общественонаучна литература се разгърна бумът на прогностичните изследвания в съответствие със западната футурологична вълна. Тази книга обаче не е само силно и чисто ехо от миналото, но и един добър отговор на реалните потребности на настоящето, когато се осъществява един дълбок преход в цялата система на обществените отношения, за да се изследва бъдещето, да се откриват най-различните пътища за неговото овладяване.
Впрочем за съдбата на тази книга, към която се оказвам силно съпричастен, и за нейния автор интересуващият се читател може да прочете в обширното приложение в края.
Тази книга, чийто автор е юрист по образование, преподавател по право и заедно с това известен наш политик, представлява определено философско-методологическо изследване на основната проблематика на прогностиката като наука. Тя е един от ярките примери, когато специалисти от частнонаучни области овладяват интердисциплинарна проблематика и с езика и средствата на философския анализ правят значими обобщения. Защото това не е просто навлизане в друга проблемна област на науката, а разширяване и обогатяване на проблематиката на своята наука. В случая с г-н Янко Янков трябва да се признае, че той е провел своето изследване с вещина, достойна за завиждане от много професионални философи с ограничено, едностранчиво мислене. Тук не става и дума за сравнение с онази категория юристи, които изповядват тясната цехова ограниченост на правната проблематика.
Тръгвайки от най-доброто в научната литература по прогнозиране през 70-те години, г-н Я. Янков е успял да разположи своето изследване върху една издържана логическа структура. „Прогностика (Теоретико-методологически проблеми)“ се състои от предисловие, четири глави, приложение и послеслов.
В предисловието авторът убедено внушава на читателите, че необходимостта от интензивно и строго научно прогнозиране (изследване на бъдещето) се появява тогава, когато в настоящето възникват противоречията, решаването на които ще доведе до количествено или качествено нов етап в развитието на процесите, т. е. когато се осъществяват дълбоки трансформации в структурата и системата на обществото като цяло или на дадена проблемна област. За съжаление можем да констатираме, че днес, когато се осъществяват такива дълбоки промени в посттоталитарните ни общества, на общественото съзнание се предлагат не строго научно обосновани прогнози, а различни шарлатански и ирационални догадки за бъдещето. Иначе не можем да не бъдем съгласни с автора, че „на съвременния етап от развитието на прогностичните изследвания вече е без съществено значение създаването на някакъв нов метод за частнонаучно прогнозиране и все по-остра става необходимостта от изграждането на философско-методологическа база на прогностичния подход към действителността“ (с.11). Заедно с това може да се предположи, че с излизането на глобалните проблеми на човечеството напред и овладяването на фундаментални свойства на неорганичната и органичната материя е възможно да се предложи качествено нов частнонаучен метод, който ще преобърне не само цялата система от частнонаучни методи на прогнозиране, но и ще постави въпроса за нов универсален (философски) прогностичен подход към действителността.
В първа глава „Философско-методологически проблеми на прогностиката“ авторът е разгледал широк кръг от въпроси, като генетически, предметологически, системологически и методологически проблеми на прогностиката.
Напълно наясно, че възникването и обособяването на прогностиката като самостоятелна наука със свой предмет и понятиен апарат представляват процес, неразривно свързан със съвременната тенденция към диференциация и интеграция на науките, г-н Я. Янков подчертава, че „прогностиката всъщност е метанаука, т.е. наука за прогностичните функции на науките, извършващи самото прогнозиране“ (с. 15)
Предметологията на прогностиката авторът свързва с разкриването на широк кръг от въпроси и на първо място с разграничаването на обекта и предмета на изследването, а така също и с изясняването на няколко гносеологически и предметологически принципи, а именно: на обективността, на детерминизма, на развитието и на историзма. Разглеждайки различни становища, авторът убедително смята, че прогностиката като наука е теоретична основа за разработването на прогнози и „има за предмет изучаване технологията и организацията на научното прогнозиране, а самата тя не разработва прогнози и е наука за бъдещето само в смисъл, че изследва прогностичния процес, осъществяван в рамките на частните науки и философията“ (с.24)
Тръгващ от принципната изходна позиция, че системата на прогностиката се изгражда съобразно със строежа на нейния предмет и че тази система се развива и обогатява заедно с развитието на предмета и изследването на самата наука, Я. Янков обсъжда обстойно различните лансирани в научната литература конкретни системи. В края на краищата той предлага системата, изложена в неговата книга.
Основателно разграничавайки методите на прогностиката и методите за прогнозиране, Я. Янков сочи три групи методи на прогностиката като особена наука, т. е. наука за прогностичните функции на науките ,а именно: а) методи на емпирическото изследване; б)методи както на емпирическото, така и на теоретическото изследване в) методи на теоретическото изследване (с. 41)
Във втората глава „Философско-методологически проблеми на прогностиката“ г-н Я. Янков разглежда онтологическите, гносеологическите и логическите аспекти в системата на прогностиката. Мен като професионалист философ, отдал четвърт век от живота си на прогностичната проблематика, ме удивляват основателността, с която г-н Я. Янков поставя на анализ основни въпроси на прогностиката, както и многостранната аргументираност на неговия анализ. Така например, разглеждайки онтологическите аспекти, авторът поставя на анализ с всички възможни нюанси въпросите на детерминизма, причинността, движението и развитието. Неговият анализ се отличава с тънка прецизност, когато поставя въпросите за такива категории като действителността и недействителността, възможността и невъзможността, необходимостта и случайността, вероятността и невероятността. Той не само се ориентира добре в множеството от постановки и избира вярната позиция, но привежда в много случаи свои основателни аргументи, обогатявайки науката за прогнозирането (прогностиката) с нови думи, с нови идеи. В това отношение силно впечатление прави неговият анализ на времето като форма на съществуване на материята. И може само да съжалява, че както по този въпрос, така и по някои други авторът не е обогатил своето изследване с идеите, лансирани в края на седемдесетте и през осемдесетте години в научната литература. Вероятно би стигнал до нови обобщения и изводи.
В кръга на гносеологическите и логическите аспекти Я. Янков е изследвал редица въпроси, сред които прогнозирането като познание и проблема за истината в прогностичното познание.
Глава трета е посветена на анализа на понятийния и терминологичния апарат на прогностиката. Един от малкото в нашата литература и въобще в научната литература по прогнозиране, Я. Янков приема следната система на понятия на прогностиката: предвиждането, прогнозирането, хипотезата, предположението, предчувствието (предугаждането), концепцията, проектирането, програмирането, планирането. Този кръг от понятия би могъл да се разшири със сценария. Освен това авторът би могъл да помисли занапред и за по-строгата последователност на понятията със строго рационални моменти, от една страна, и онези, изразяващи доминирането на емоционални моменти, от друга. Такова делене би имало значение не само за теорията, но и за самата практика на прогнозирането.
Най-голяма и най-богата е информацията за интересуващите се не толкова от теоретико-методологическите, колкото от практическите въпроси на прогнозирането, в четвъртата глава, посветена на научната организация и технология на прогнозирането. Като професионалист авторът поставя въпроса за изграждането на системата от органи за прогнозирането и за последователността на прогнозната дейност (прогнозния цикъл или цикъла на прогнозирането), както и информационни проблеми на процеса на прогнозирането и принципите на прогнозирането.
Особен интерес представлява параграфът за методите на прогнозирането. Изследвайки широк кръг от схващания за методите на прогнозирането, г-н Янко Янков предлага най-обща класификация, която да включва две групи методи, а именно: а) методи на екстраполирането и б) методи на експертизата. Внимателният анализ на предложените от него групи методи потвърждава силната логика на автора. Заедно с това обаче аз не мога да се съглася с факта, че неоснователно са пренебрегнати методите на експериментирането. Макар че елемент на екстраполация има и при тях, те все пак се отличават с определена спецификация и не могат да бъдат сведени до методите на екстраполацията.
Завършвайки високата си оценка на тази книга, изцяло обърната към бъдещето не само като обект на прогнозирането, но и по своя научен дух и заедно с това носеща своята история като лично „ставане“ и като научна проблематика, не мога да не посъветвам автора да направи съответните допълнения, продиктувани от времето, и направеното за изминалите десетилетия и да я защити като докторска дисертация. Тя има качествата за това и нейният автор г-н Янко Янков заслужава признанието не само на читателите, но и на научната общност.
Проф. д-р Петко Ганчев
[Рецензията е публикувана на стр.110-112 в кн.1 на сп. "Правна мисъл" от 1994 г., както и на стр.36-39 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ (Политическа документалистика). Том 2. - С., "Янус", 1995. - 576 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар