Николай Генов
Сп. „Отечество“, София,
бр. 342 от 9 януари 1990 г.
Това е името на една все още недовършена книга, която пише моят събеседник. Той излезе от затвора наскоро. Попаднал там заради своите политически убеждения. Всъщност има ли значение дали разговарям с Янко Янков, или с някой друг от политическите затворници през последните три десетилетия? Всеки от тях би могъл да разкаже ужасяващи истории.
Вярно ли е всичко това? – ще запитаме по инерция, защото доскоро всички бяхме хванати в измамната прегръдка на фалшивите идоли. Един истински неосталинизъм ни беше скроил така, че да сме плахи и страхливи даже в мислите си. Истината ни плашеше. Единици бяха тези, които можеха да си я позволят. Тя струваше скъпо!
– Истина ли е всичко, което разказвате? Кои са свидетелите Ви? – запитах аз на свой ред.
Като отговор Янко Янков ми посочи обемиста купчина прилежно подредени жалби, писани и изпратени от затворническата килия. Повечето с входящи номера – доказателство, че са заведени както трябва. Жалбите съдържаха описания на една нищожна част от разказаните тук истории, свидетелите и имената на извършители и потърпевши. Първоначално реших да не ги споменавам, но ако ги премълча, би било кощунство и незачитане на настояването на Янко Янков. Истинската демокрация според него би била тази, при която отговорност се търси не само от мъртвия...
– На тези жалби отговор никой никога не даде. В редките изключения отговорът съдържаше единствено общия текст: „Жалбата е препратена по компетентност на...“
Не бих желал с този разговор да разстройвам никого. Ще е радостно, ако в него се намери смисълът на понятия и въпроси като: какво значи датата 10.11.1989 г. за България, може ли човек да бъде убит безкръвно, що е истинска законност и какво би означавало да се приведе законодателството в съответствие с международните договорености, по които сме страна, докъде стигна зловещата сянка на бившия VI отдел на Държавна сигурност в нашия живот, както и на членовете 273 (вече отпаднал), 108, 109, 113 и др. от Наказателния кодекс?
Нека знаем, че сред дългия списък, съдържащ основните човешки права, са правото на живот, презумпцията за невинност, правото на хуманно отношение към лишените от свобода, охраната на личния живот на гражданите, наред със свободата на информацията, словото, печата и контактите между хората...
За да не се повтори този кошмар, вярваме и помагаме на преустройството.
v
Янко Николов Янков е роден през 1944 г. в с. Клисурица, Михайловградска област. Завършил е Юридическия факултет при СУ „Климент Охридски“. От април 1974 г. до март 1982 г. работи като научен сътрудник – първоначално III степен, после II, накрая I – в Института за държавата и правото при БАН. Избран е за главен асистент в Юридическия факултет при Софийския университет. Специалността, която избира, е теория на социалното управление.
– Като учен влязох в научен, идеологически и политически конфликт с ръководителите на двете звена, където работех. Професионалните ми интереси бяха в сферата на политологията, социалното прогнозиране и съвсем естествено беше да си дам ясна сметка за дълбоката криза, в която се намираше обществото ни. Обсъждах тази тема с мои близки и колеги, като привеждах научни аргументи. Това стана достояние на тайните служби и срещу мен беше предприета интензивна акция от репресивния апарат, която завърши с моето уволнение. Когато обжалвах това решение, недвусмислено ми обясниха, че от най-високо място настоявали жалбата ми да бъде отхвърлена.
– Бихте ли разказали за тази Ваша дейност по-подробно?
– Още като студент се мъчех по научен път да намеря недъзите на това, което днес наричаме административно-командна система. Аз го наричам неосталинизъм. Почти във всички пунктове на правната теория и практика намирах повод за критика, а знайно е, че това не се харесваше на властващите. Като учен направих и една закодирана критика на брежневизма. Бях получил една книга от руския учен Орзих „Личность и право“, в която той поддържаше становището, че правата на обществото трябва да доминират над правата на личността. Такава беше тогава официалната теза. В написаната от мен рецензия твърдях, че това становище е неаргументирано и неубедително. Настоявах, че между обществените и личните интереси трябва да се търси хармония. Публикацията ми беше отпечатана и стана ясно, че не съм оспорвал тезата на Орзих (той нямаше собствена теза), а тогавашната програма на КПСС. Проф. Ярослав Радев ме извика в Държавния съвет и ме критикува жестоко. По-късно той забрани на списанията „Правна мисъл“ и „Социалистическо право“ да публикуват мои материали.
– Какви са Вашите политически убеждения?
– Винаги съм се старал полуофициално да създавам впечатление, че съм привърженик на социалдемократическата атмосфера, и не е ставало и дума за истинско основаване на партия. Имаше нещо като кръжок, където тайно се обсъждаха политическите идеи. Правеха ми чести обиски, но документи или други свидетелства за така наречено партийно строителство никога не се намериха, защото те просто не съществуваха поради конспиративни съображения.
С проявите си на свободомислие Янко Янков предизвиква засилен интерес сред репресивните органи на команднобюрократичната система, разбира се, и у наблюдаващите от VI отдел на ДС. Започват гонения, изразени първоначално по чисто административен път, довели до отнемане на предоставеното му жилище, до намеса в личния, дори в интимния му живот. Не липсват и телефонните закани с предупреждения, че или той, или неговият син рано или късно ще бъдат убити. Автор на заканите е полк. Танчев от СГУ на МВР. Това става причина един ден съпругата му да не издържи и да го напусне заедно с детето. Въпреки всичко Янко Янков продължава да настоява правото в страната да бъде хуманизирано. Продължават и гоненията с цел поставяне на колене. След осем години работа в института той е уволнен през март 1982 г. Логиката е желязна – когато липсват жилище и постоянен адрес (защото той живее в работния си кабинет или у приятели), значи, че той не живее в София и следователно не може да бъде на работа там. Отива на село и се захваща със селскостопански труд, помагайки на своите родители. Няколко седмици след това постъпва като строителен работник в националния строителен обект в с. Ковачевци, но е предупреден да напусне. Две години е без работа. След серия репресивни действия Янков започва да посещава посолствата на страните, подписали Заключителния документ от Хелзинки, където депозира документи за нарушаване на човешките му права, както и правата на неговите близки и на други хора. От посолството на СССР го гонят, а другите посолства на социалистическите страни изобщо не разрешават да прекрачи прага им. Обръща се към западни посолства. Това е съпроводено с упорито преследване. Веднъж на излизане от френското посолство го арестуват под претекст, че е искал да го взриви. Това твърдение не е подкрепено с никакви доказателства. Далеч по-удобно е да му предявят обвинение по чл. 273 от Наказателния кодекс за разгласяване на неверни твърдения и създаване недоверие към властта и нейните мероприятия. Два месеца по-късно е освободен поради недоказаност и малозначителност на „престъплението“. Следва обаче изселването му по чл. 40 „а“ от Закона за Народната милиция. Този път е обвинен, че не упражнява общественополезен труд и дейността му представлява опасност за сигурността на страната. До този момент Янко Янков е автор на 37 научни публикации, а няколко негови студии и монографии остават непубликувани.
На делото за изселване в гр. Девня на юриста демонстративно е показано колко безпомощно е правото на практика, как съдът се интересува само от издаването на осъдителна присъда, без да зачита фактите. При подобни дела адвокатска защита не се допуска, за да не се създават „затруднения“.
– Аз разбирах от право и пак не успях да се защитя, защото никой не слушаше думите ми. По-късно, при второто дело, след което влязох в затвора отново в нарушение на закона, не ми позволиха да си наема адвокат, защото... съм юрист. Такъв аргумент е просто смехотворен.
Междувременно в Михайловград се разпространяват позиви. Това става повод за усилени търсения. Обвиняват Янко Янков, че е автор на позивите и инициатор на разпространението им, че ръководи организация под въздействието на западните страни. Искат да го убедят да направи признания под предлог, че националната сигурност е застрашена. Доколкото той разбира, по време на следствието имат сериозни затруднения с доказателствата. Никога не му показват подобни позиви. И той си изработва сложна защитна теза, пък и не познава човек, който да му е казвал, че е виждал лично позивите, съдържащи обвинения срещу режима на Т. Живков. По време на следствието в Главно следствено управление при ДС с цинично откровение заявяват: „Няма да позволим в България да стане това, което стана в Полша, дори ако трябва целият български народ да бъде избит.“
– По-късно, в затвора, когато започнаха побоищата, дойде полк. Евлогиев и ми каза: „Ако искаш това да не се повтори, трябва да се признаеш за виновен.“
– А намериха ли се свидетели срещу вас?
– Практически не. Валери Димитров лъжесвидетелствуваше, че в Девня съм го приел във военнотерористичното звено на моята организация, но това беше отхвърлено от следствените органи като клевета. Защитната ми реч беше озаглавена „Фарисеи в храма“. При произнасянето на присъдата съдийката ме попита: „Какво ще кажеш?“ Казах є: „Не сте виновна Вие за това, което шествува из България.“ Баща ми и брат ми плачеха.
Янко Янков е обвинен по няколко текста от НК – чл. 98 за подбуждане на чужди държави към враждебни действия срещу България, по чл. 108 за разпространяване на клеветнически твърдения, засягащи държавния и обществен строй у нас, по чл. 109, ал. 1 за образуване и ръководене на организация, поставяща си за цел да разпространява клеветнически твърдения (подсъдим е и братовчед му Цеко Цеков, когото Янков „научил“ да слуша чужди радиостанции), по чл. 113 за разпространяване на клеветнически твърдения против СССР и Чехословакия (във връзка със събитията около Пражката пролет).
Никога не се е признавал за виновен.
– Доказани бяха смешни неща. Например, че когато съм бил изселен в Девня, съм наричал „Долината на химията“ – „Долина на бавната смърт“. Казвал съм, че това е заточение или концлагер. Заявявал съм, че думата „правосъдие“ идвала „от съдене на правия“. Слушал съм чужди радиостанции заедно с приятели и това било търсената организация. Осъдиха ме първоначално на 12 години затвор. В чл. 109, ал. 1 от НК е казано, че отговорност се носи от 3 до 12 г., но не повече от предвиденото за съответното престъпление. В моя случай за престъпление се считаше пропагандата и не биваше да бъда осъден на повече от 5 години. Приложиха ми и една рядка съдебна практика според чл. 24 от НК – допълнително наказание с още половината от срока за затвор, прилаган при особено упорити престъпници. Това даваше възможност за общо седем и половина години, но не и за 12 г. При обжалване втората инстанция поправи присъдата на шест и половина години. Дадоха ми обвинителния акт за 1 час, за да се запозная с него, но възразих и ми разрешиха да го задържа само по време на съдебния процес. След неколкомесечно следствие през септември 1984 г. влязох в Софийския централен затвор.
Първоначално го настаняват в прочутото Седмо отделение (после преименувано Първо). Наричат го „Следствено“. В него настаняват и очакващите изпълнението на смъртните си присъди. Според Янков по това време то е било пълно с очакващи най-тежкото наказание. Настанен е в отделна килия. Често чува викове на затворници вследствие на побоища. Обстановката е непоносима. Храната отвратителна. Изразява съмнение, че се раздава храна от две различни баки, в едната от които се съдържат сънотворни и други химически вещества. Веднъж му сипали от нея и спал непробудно над 30 часа. Опитите за самоубийство в отделението не били редки.
– Тук настаняваха затворници, от които се очакваха самопризнания, тъй като доказателства няма или почти няма, какъвто беше и моят случай. Както е известно, според препоръките на Вишински „самопризнанието е царицата на доказателствата“. Офицерите често извиквали този, от когото очакваха самопризнания. При реплики като: „Ето, тук са смъртните...“, хора с ниска правна култура са готови да се поддадат на внушение. Така всяко недоказуемо престъпление можеше да бъде „узаконено“. Капитан Божилов, началник на отделението, недвусмислено се стараеше да ми внуши това, но лично с мен физическа разправа по това време нямаше. Не можех да кажа нищо повече, колкото и да го искаха, и на 3 май следващата година бях прехвърлен в затвора в Пазарджик.
Още с отиването си там Янков влиза в конфликт с ръководството на затвора. Въвеждат го в една стая, където са се събрали офицерите, и го връщат, за да иска разрешение за влизане. Той отказва, като се обосновава, че не е искал разрешение, тъй като е извикан за разговор. Понечва да излезе, но го спират насила. „Такива типове като теб сме виждали много, но някои излизат оттук с краката напред“ – чува думите на зам.-началника на затвора подполковник Гилев. На този разговор присъстват двадесет души, описани в жалбата му.
– Постъпих в шести отряд. Работехме обущарска работа. Две – три седмици по-късно влязох за 14 дни в карцера за неизпълнение на заповед. Тогава с мен стана една провокация. Извърши я едно лице, което по-късно щеше да убие намиращия се тогава в същия затвор преводач Володя Наков.
Володя Наков влиза в затвора за това, че е „обругал“ паметника в гр. Дулово. Уволнили го от работа. Заедно с жена си и с трите си деца пожелал да живее във Франция. По същия чл. 40 „а“ от Закона за Народната милиция бил въдворен на местожителство в Дулово. Пристигнал в градчето на един 7 септември (рождения ден на Т. Живков) и преспал до паметника. Арестували го. За това излежавал четиригодишна присъда. Още с влизането си в затвора започнал протестна гладна стачка по ирландски образец – само на хляб и вода. Четири и половина месеца след това представлявал тъжна гледка – приличал на скелет и зъбите му падали. За да не влияе на останалите затворници, бил настанен в отделна килия.
– При мен в карцера докараха Костадин Мастръков, криминален рецидивист. Попита ме кой съм и какъв съм. Казах му, че съм магазинер и че излежавам присъда за кражба на пари. „Не, отговори ми той, не приличаш на магазинер, езикът ти е по-различен.“ По-късно, когато излязох от карцера, началникът на затвора майор Кискинов ми предостави показание от 12 страници, където Мастръков твърдеше, че съм го агитирал да стане член на противодържавна организация за свалянето на Т. Живков. Засмях се и казах на майора, че такива отрепки не ми трябват за „организацията“, но него като офицер мога да поканя. И той се засмя, защото, както потвърдили съкилийниците ми, такъв разговор изобщо не е воден. „Независимо от това, показанията – каза майор Кискинов – ще останат в досието ти.“
След два месеца същият този К. Мастръков убил Володя Наков в килия № 17. По думите на Я. Янков, който лежал в съседната килия, случило се следното:
– Когато закараха Мастръков в единичната килия на В. Наков, аз предупредих Володя по затворническия морз, че това е опасен човек – да се пази. През нощта на 24 срещу 25 септември 1985 г. в 1 часа чух викове „Олеле, майчице, убиха ме“. Викаше Володя. Скочих и заритах вратата. Дойде дежурният старшина Христоско Мишев, погледна през шпионката и се развика: „Спри, спри... Забравих си ключа...“ Докато го намери и отключи, с 20-литрова туба за вода Мастръков беше смазал от бой Наков. Изнесоха Володя и го положиха направо на циментовия под. Виках го, но не отговаряше. Гледах го през шпионката (в Пазарджишкия затвор през шпионката може да се вижда и навън). Когато го помолих да мръдне, за да ми покаже, че е жив, той ритна с левия си крак. Крещях да извикат лекар, но ми казаха, че в момента няма лекар. Така Володя лежа на голия под до 5 часа, когато го откараха с някаква кола за София. По пътя починал.
К. Мастръков бил освидетелствуван, че е психично болен и го закарали в Ловешкия затвор, пригоден за такива случаи. После за него никой нищо повече не знае. Това Янков научава от брат му, също излежаващ присъда в този затвор. Дори веднъж старшината Делчо Милев казал на Валери Мастръков: „Твоят брат извърши голяма услуга на България.“
Янко Янков прави множество опити да бъде призован като свидетел по „случая Наков“, но не му обръщат внимание. Когато следователят идва две седмици по-късно да проведе следствие, Янков пуска под прага на килията лист със своите показания, но намиращият се там дежурен офицер Станчев го взема и скрива незабелязано. Така приключва този инцидент, за който по-късно Янков в едно от многобройните си писма по случая пише на 21.12.1987 г. до ЦК на БКП и до главния прокурор на НРБ: „...трите деца, съпругата и родителите на В. Наков са „заболели“ от „манията“, че Володя е мъртъв ... аз /б.а. Я.Я./ лично извиках старшина Хр. Мишев да регистрира този момент” – в отговор на обвиненията, че Наков, както и Янков са страдали от мании.
Ето извадки от друго писмо, писано до Комитета по човешките права на 6.12.1986 г.:
„На 11.04.1986 г. старшината от конвойната група в гр. Пазарджик чрез специална хватка на белезниците ми счупи лявата ръка, белегът личи и днес. Написах жалба до прокурора, но началникът на затвора отказа да я изпрати и ме наказа...“
„На 23.11.1988 г. офицерът от Държавна сигурност Божидар Антонов доведе при мене на посещение родителите ми и пред тях ми предложи да напусна страната.“
„Истината все още е удавник и не е изплувала на повърхността...“
На 28.07.1988 г. пише в писмо до посланика на СССР в НРБ Виктор Шарапов следното: „Считам, че досегашните резултати от функционирането на специфичния български модел на преустройството са напълно достатъчни да потвърдят валидността на Марксовия извод за невероятната способност на бюрокрацията към мимикрия.“
– Да дам още няколко данни по споменатото ПД № 10/1986 г. Тогава по съвсем невинен повод ме пребиха с тояги, а старшината Топкаров, загдето съм настоял да получа предписаното ми от лекаря лекарство, накрая взе да скача по гърдите ми. Тежеше поне 120 кг и ми счупи едно ребро. Това стана пред очите на петимата свидетели, които съм посочил. Биха ме до безсъзнание. На втория ден след това от София пристигнаха двама полковници. Единият от тях се представи като полк. Евлогиев. Той, в присъствието на началника на затвора и своя колега, ми каза: „Ако искаш повече да не те бият, признай се за виновен по делото!“
Международната организация „Амнисти интернешънъл“ обявява Янко Янков за затворник № 3 в Европа за 1985 г. и № 1 за България.
На 18.08.1987 г. той пише писмо, адресирано до М.С. Горбачов. В него поддържа становището, че преустройството в България не може да се извърши, докато са на власт тези, които компрометираха Комунистическата партия в страната. Разбира се, дадено на затворническото ръководство, и това писмо е потулено вдън земя, но неговото копие успява да излезе от затвора нелегално. Изнася го един волнонаемен служител. Той го предава на родителите и текстът му е излъчен от чуждите радиостанции. Това става повод за нови покушения. Нанасят му жесток побой. И тъй като никой в столовата, където е извършено нападението, не познава извършителите, с последни сили самият потърпевш успява да се вкопчи в един от тях. Когато идва обаче дежурният, с няколко ритника освобождава „жертвата“ и тя избягва. После самият той казва: „Жалко, че го изпуснахме...“
Не правя дори опит за пълно описание на тези зверства според хронологията им, защото се оказват безбройни. Камо ли да пиша на кои закони са нарушения, защото закон тук няма. Пак следват побои. Този път от друг нарочен криминалист рецидивист на 18.11.1987 г., който според собствените му думи малко преди това предупреждавал Янков, че един от началниците на затвора му наредил: „Да му се вземе здравето!“
На 25.11.1987 г. Янко Янков е приет на лечение в Републиканската болница при затворите в София. Официалното становище било, че страда от пиелонефрит. Самият той смята, че състоянието му е вследствие на удари в бъбреците при серията побоища.
Тук възниква друг „интересен“ инцидент:
– Фелдшерът Ангелов упорито настояваше, че съм симулант, а д-р Косева – че страдам от психиатрично заболяване (истерия, депресия и т.н.) и имам психическо разстройство. Протестирах, че това е злоупотреба с медицината, и д-р Косева беше отстранена от контакти с мене, за „да не изтичала информация“ за намеренията им към мен. На 10.12.1987 г., четвъртък, в болницата дойде външният за нея д-р Маджунов, работещ в болницата на МВР, прегледа ме и ми предписа лекарства. На следващия ден взех една таблетка и получих остра хипертонична криза. Колегите ми от килията Брусарски и Цанев заблъскаха вратата, за да дойде някой, но безрезултатно. На 12.12 към 11 часа пак ми дадоха такова лекарство и получих нова криза, кръвното ми налягане беше 300/170 при пулс 37. Това е отбелязано и в епикризата. Едва оживях под изключително добрите грижи на д-р Стоянова и д-р Алексиев. Тези хора ми върнаха живота.
Не знам дали тези лекарства са ми дадени предумишлено, или пък се касае до лекарска небрежност, но мога да кажа, че и в двата случая е престъпление.
Следва сравнително безинцидентен период в Софийския централен затвор.
– Какво стана при излизането Ви от затвора, където прекарахте 5 години и 7 месеца?
– Случи се това, че разбрах за какво съм осъден. Дадоха ми обвинителния акт и присъдата. Беше разгарът на Екофорума и събитията вървяха към своя апогей – 10.11.1989 г. Възприех ги смаян, тъй като само месец преди това не можех да мечтая и за една хилядна от това.
– Сега с какво ще се занимавате?
– Предстои ми да се лекувам. Здравето ми е доста разклатено. Вчера (б.а. петък, 8.12.1989 г.) срещнах Велко Вълканов от Комитета по правата на човека и той ми каза, че са изпратени писма, с които настояват да ми бъдат възстановени всички професионални права и да мога да работя, където съм работел и преди. Имало и предложение до Върховния съд да бъда съдебно реабилитиран, като се признае, че съм осъден невинно. Оказва се, че моето дело е все още в милицията (интересно какво ли прави там?). Две неща много обичах през живота си – семейството и науката, но бившият VI отдел на Държавна сигурност ликвидира всичко. Все едно, където и да съм, с наука винаги ще се занимавам!
– А с политика?
– Никога не съм имал намерение да се занимавам с политика, но ме принудиха и сега считам, че трябва да бъда сред политическите събития.
– Срещнахте ли се вече със сина си?
– Не, не съм го виждал години наред. Докато бях в затвора, служителите на ДС го бяха убедили, че съм враг на родината. Така бил възпитаван. Сега той е на 18 години. Бих желал да научи, че аз влязох в затвора по споменатите членове съвсем неоснователно. Ще ми се той да прочете всичко, написано от мен, и после да отсъди по съвест.
Няма коментари:
Публикуване на коментар