Препис от АПХД № 5 от 13.03.1984 г.
по чл. 40 „А“ от ЗНМ, Районен съд
гр. Михайловград, стр. 2 – 5
Утвърждавам: Началник на Окръжно управление на МВР
Полковник: /п/
Ил. Шаренков
11.03.1984 г.
Относно: Прилагане на превантивна административна мярка по чл. 40 „а“ от Закона за Народната милиция на лицето Янко Николов Янков от с. Клисурица, Михайловградски окръг
Янко Николов Янков е роден на 13.08.1944 г. в с. Клисурица, Михайловградски окръг. Жител е на Михайловград и живее в с. Клисурица. Притежава личен паспорт серия Н 4111354/07.09.1983 г., издаден от ОУ на МВР – Михайловград. ЕГН – 4408133228. Безпартиен.
Произхожда от селско семейство.
Родителите му са безпартийни, пенсионери.
Янков е разведен през 1979 година. Роденото от брака му с Емилия Станкова Станкова дете, момче на 13 години, се намира при майката, която се грижи за неговото отглеждане и възпитание.
Средното си образование е завършил през 1962 година в гр. Михайловград. През 1966 год. е приет за студент във факултета по славянска филология при СУ „Климент Охридски“ и през 1968 година се е прехвърлил в юридическия факултет.
След завършване на висшето си образование е постъпил на работа в Института по науките за държавата и правото при БАН. През това време е бил и хоноруван асистент в Юридическия факултет. На 22.03.1982 година е уволнен от БАН поради това, че в продължение на две години не е изпълнявал научните си планове. Оттогава не упражнява обществено полезен труд.
От началото на 1979 година между Янков и ръководството на Единния център по науките за държавата и правото при БАН възникнали конфликтни отношения. По повод на това Янков започнал да подава жалби до различни инстанции, включително до Политбюро на ЦК на БКП, Главна прокуратура на НРБ, Министерството на вътрешните работи и БАН. В тях наред с груби и открити нападки и заплахи срещу ръководството на БАН се съдържали и негативни в идейно-политическо отношение оценки за социалистическата действителност у нас.
Постепенно в Янков се изградило негативно отношение към редица централни, партийни и държавни институти и техните ръководства. Такова отношение той формирал и по отношение на редица държавни органи в Михайловград. От месец септември 1982 година Янков започнал да изпраща писма до посолствата и държавните глави на редица капиталистически страни (САЩ, Франция, Англия, ГФР, Италия и др.) в които твърдял, че в НР България грубо се нарушават правата на гражданите, включително и неговите и на неговите близки и отправял искания тези проблеми да се предоставят за решаване на международни форуми (включително и на Мадридската среща 1983 година) и от държавните глави на посочените капиталистически страни. Освен това Янков лично е посещавал посолства на капиталистически страни, където се срещал с техни дипломатически представители на които предоставял копия от негови жалби и изложения, наречени от него „Епистоларен роман“, „Писма до председателя“. С тези си действия Янков пряко искал намеса във вътрешните работи на НР България от представители на чужди държави. Освен това Янков отправял ултимативни искания до наши държавни органи за решаване на проблемите си, като заплашвал с протестни демонстрации в случаи, че тези проблеми не се решат в съответствие с неговото мнение. Подобна демонстрация той направил на 11.05.1983 година в посолствата на САЩ и Франция в гр. София, където е влизал с лозунг с написан на него текст: „Моля помогнете, за да спася родителите си от противозаконното българско правосъдие.“ За тези му прояви Янков многократно е предупреждаван от служителите на МВР и прокуратурата и от отговорни служители от ОК на БКП в Михайловград, като е водено и предварително следствие по чл. 273 от НК в ГСУ на МВР гр. София. Въпреки тези мерки и проявеното снизхождение Янков и след това продължил своята провокационна дейност застрашаваща сигурността на страната.
Янков е физически здрав, по време на воденото против него предварително следствие е освидетелствуван в психиатрична клиника при МА София, като експертизата е дала заключение, че при него няма данни за психическа болест, а само определена личностова дисхармония и е вменяем.
Гореизложеното дава основание да се направи заключение, че въпреки предприеманите мерки за оказване на положително въздействие, Янко Николов Янков продължава да не упражнява обществено-полезен труд. С отправяните от него жалби и изложения до различни инстанции в НРБ, до посолствата и държавните глави на капиталистически страни и с неговите посещения в посолствата, където предоставя материали с клеветническо съдържание, оронва обществено-политическия авторитет на НР България, приканва към намеса във вътрешните работи на страната, с което създава реални предпоставки за увреждане сигурността и интересите на страната, за което
Предлагам:
На основание чл. 40 „а“, ал. 1 от Закона за Народната милиция на Янко Николов Янков от с. Клисурица, Михайловградски окръг да му бъде приложена превантивна административна мярка съгласно текста, по който Янков като пълнолетно трудоспособно лице, по неуважителни причини не по-малко от четири месеца в продължение на една година не упражнява обществено-полезен труд и има прояви, които представляват опасност за сигурността на страната, като бъде принудително установен в друго населено място за срок от три години.
Изп. Василев Предлага ОР: /п/
Нап. Игнатова ст. лейтенант Й. Василев
09.03.1984 г. Съгласен: Н-к отделение: /п/
Михайловград капитан Л. Костадинов
[Публикувано на стр.47-49 от книгата на проф. Янко Янков-Вельовски (Iankov-Velyovski) Документ за самоличност (Политическа документалистика). - С., "Янус", 1994. - 640 с.].
Няма коментари:
Публикуване на коментар